728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

כשהציבוריות בארה"ב רותחת

כשהציבוריות בארה"ב רותחת
התנגשות בין מפגיני הימין הקיצוני למשטרה בשרלוטסוויל, וירג'יניה, 12 באוגוסטצילום: Evan Nesterak, CC BY 2.0

פרופ' איתן גלבוע, יו"ר האגודה הישראלית לתקשורת: "טראמפ מבודד גם בתקשורת השמרנית. מי שקורא עיתונים בארה"ב מבין שהנשיא גורש מתחום הקונצנזוס"

הסערה המתחוללת בארה"ב בעקבות האירועים בשרלוטסוויל, וירג'יניה – במהלכם נרצחה בשבת אשה בת 36 כשרכב דרס מפגינים נגד עצרת של פעילי הימין הקיצוני, שמחו נגד ההסרה המתוכננת של פסל של מפקד הדרום במלחמת האזרחים -אינה שוככת. חרף זאת, מקורבים שביקרו את הנשיא דונלד טראמפ במגדלו, מעידים כי הוא אינו מגלה סימני חרטה (נכון לעכשיו) על תגובתו האחרונה, שכללה ביקורת שווה על מפגיני הימין הניאו נאצי ועל מתנגדיהם מהשמאל.

 

"טראמפ הוא כיום מנהיג מבודד מתמיד. הוא איבד את אימונם של חלקים רחבים בציבור האמריקאי וגם בקרב מדינות המערב", אומר היום (חמישי) פרופ' איתן גלבוע, מומחה לארה"ב, העומד בראש המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר אילן ובראש האגודה הישראלית לתקשורת. "רק החוגים הקיצוניים מסוגם של אנשי הקו קלוקס קלאן, הניאו נאצים ומעט שמרנים תומכים בו. הרוב בציבור האמריקאי מבין שלגזור גזירה שווה בין אלה המניפים את הדגל הנאצי בהפגנות לבין מפגיני השמאל הוא עיוות שאין גדול ממנו.
אנשי הקו קלאקס קלאן הם מחוץ לשיח הלגיטימי. הם אלימים ומדברים על גזע לבן עליון ושדם שחור הוא מותר, הם קבוצה ממש קטנה בסך הכל בארה"ב".

 

– אם הקו קלוקס קלאן הם קבוצה קטנה ולא משמעותית מבחינה מספרית, מדוע טראמפ כה נזהר בכבודה?

"האירוע הזה, של העמיותים האלימים בשרלוטסוויל, דחף אותם קדימה אל מקום גבוה יותר בבמה הציבורית-פוליטית בארה"ב. טראמפ נזהר בכבודם, מכיוון שהם תמכו בו במערכת הבחירות לנשיאות ואילו הם רואים בו אדם הנלחם במוסלמים, פועל נגד הגירה לארה"ב ונגד התקינות הפוליטית. הם רואים בו 'אחד משלנו'. הם הרימו ראש מאז בחירתו של טראמפ ועכשיו עוד יותר. זה מטריד ואף מדאיג. הם מונים לא יותר מכמה מאות – אפילו לא אלפים – וכל הסיפור האיום הזה בשרלוטסוויל נועד לגייס להם עוד תומכים ופעילים. הקהילה היהודית ממש לא שקטה לנוכח האירועים הללו והציבוריות האמריקאית בכללה רותחת".

 

– ויש למקום לדאגה לנוכח פעילותם של כמה מאות במדינה כה גדולה כארה"ב?

"כן, מכיוון שהיד הרפה שנוקט כלפיה טראמפ והעידוד שהם שואבים מכל הפגנה שלהם מאז בחירתו, עלולים להפוך אותם לתנועה בעלת כוח משמעותי. זה יקרה אם לא יקצצו דרסטית בכנפיהם כבר עכשיו".

 


"ברשתות החברתיות יש לטראמפ תמיכה מסוימת בקרב הגולשים. שם, אנשים חשים חופשיים יותר להתבטא מהבטן. זה המקום שבו חוגגים בין השאר גזענים אנטישמים ושונאי שחורים"


 

– יועציו של טראמפ דווקא יעצו לו לצאת בהתקפה מיידית ונחרצת כנגד האלימות של הימין הקיצוני, אבל נראה שהאיש לא בדיוק מאזין להם.

"כל יועציו של טראמפ, יעצו לו, בעקבות האירועים האלימים, לצאת במתקפה מיידית כנגד ביריוני הקו קלוקס קלאן, אבל הוא עשה את זה באיחור, ומהיכן? ממגדל טראמפ, ולא מהבית הלבן. אבל אחר כך הוא חזר לסורו ושוב העמיד את אלימות הימין הקיצוני וזו של מפגיני השמאל על אותו משקל, אף כי מי שדרס למוות את המפגינה היה איש הימין הקיצוני. התבוננתי בסרטון שבו נראות תנועות הגוף והבעות הפנים העגמומיות של ראש מטה הבית הלבן, ג'ון קלי. קלי, ששידרו משהו כמו 'המקרה אבוד' ".

 

פרופ' איתן גלבוע. צילום: אוניברסיטת בר-אילן

" קלי, לשעבר השר לביטחון פנים, דווקא הצליח להכניס סדר בהתנהלותו של צוות הבית הלבן, אבל לא בהתנהלותו של הנשיא עצמו. וזה לא מפתיע. לטראמפ יש בעיה אישיותית. כל יועציו מנסים להשפיע עליו, כל אחד בדרכו, והוא שומע אבל לא מקשיב. יש לו כלה יהודיה ונכדים יהודים, אבל כשהמפגינים הגזעניים בשרלוטסוויל השמיעו קריאות קצובות בנוסח 'יהודים לא יחליפו אותנו', הוא לא הגיב, אלא שתק. אצלו הרגשות שולטים בראש, ולא להיפך".

 

– טראמפ עדיין נחשב טוב לישראל?

"כבר לא ברור עד כמה האיש טוב לנו. מקרב חברי הקהילה היהודית בארה"ב, 80% מתנגדים לו. כשאדם הופך להיות מבודד פוליטית, ואינו מגיע למסקנות אישיות מזה, אלא מנסה להוכיח שהשמאל במדינתו אלים בדיוק כמו הקו קלוקס קלאן, למרות שההבדלים ביניהם ברורים, וכשהאיש ככל הנראה לא יצליח לעבוד עם הקונגרס, ואפילו המפלגה הרפובליקנית תתרחק ממנו לדעתי, אז לא ברור כלל אם יש מקום שישראל תבנה עליו.

 

– ישראל הרשמית, אגב, לא מתחה ביקורת על התנהלותו של טראמפ במשבר שרלוטסוויל.

"הנשיא ריבלין הרים טלפון לראשי הקהילה היהודית בארה"ב. היחידי שהשמיע את קולו היה שר החינוך נפתלי בנט. אבל איפה ראש הממשלה נתניהו? איפה כל הפוליטיקאים הישראלים? שמעתי שנעשה סקר דעת קהל של מכון "פיו" היוקרתי בוושינגטון בקרב מדגם ב-37 מדינות בעולם, שבדק את אמינותו של טראמפ מול זו של נשיא רוסיה פוטין. הסקר נעשה עוד לפני האירועים האחרונים. בסקר הזה פוטין הצטייר כאמין יותר, כאדם היודע לאן הוא רוצה לקחת את ארצו. אגב, בישראל טראמפ קיבל ציון גבוה יותר מפוטין. דעת הקהל בישראל אינה מסתייגת מטראמפ, עדיין. הציבור בארץ פשוט לא תופס מיהו האיש.

"נתניהו ממשיך לומר על טראמפ שהוא ידידנו הקרוב ביותר, אבל האמת היא שמדובר בנשיא חלש, וארה"ב חלשה מחלישה את ישראל מכל הבחינות, וכן, זו מתחילה להיות בעיה. אנו חוזרים לתקופה של הנשיא הקודם, אובמה, שנחשב כמי שהחליש את מעמדה של ארה"ב בעולם."

 

– ומה מצבו של טראמפ בתקשורת האמריקאית?

"לכלי התקשורת שם יש ביקורת חריפה מאוד על טראמפ, יותר מעוצמת הביקורת שהיתה לפני האירועים בשרלוטסוויל. המובילים בביקורת הם העיתונים ניו יורק טיימס, וכן ושינגטון פוסט ורשתות כמו CNN, NBC CBS. אפילו כלי התקשורת הימניים, לרבות רשת "פוקס", מסתייגים מהתנהלותו ואף מתנגדים לה. הוא מבודד בתקשורת השמרנית ולא רק בקרב זו הליברלית. מי שקורא עיתונאים אמריקאים מבין שטראמפ גורש מתחום הקונצנזוס וסולק ממגרש המשחקים. רק בעיתונים קטנים בדרום התעלמו מעמדתו כלפי הגזענות או הסתפקו בביקורת מתונה.
"ברשתות החברתיות, לעומת זאת, הסיפור שונה לגמרי. כאן יש לטראמפ תמיכה מסוימת בקרב הגולשים. פשוט, ברשתות החברתיות, אנשים חשים חופשיים יותר להתבטא מהבטן. זה המקום שבו חוגגים בין השאר גזענים אנטישמים ושונאי שחורים".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.