728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

דרך השלילה

דרך השלילה
אליאס כראם.צילום: אתר אל-ג'זירה

לאחר שימוע: לע"מ נסוגה מכוונתה לשלול את תעודת העיתונאי של כתב "אל-ג'זירה", בעקבות דברים שאמר בעבר בראיון, אך תמשיך "לעקוב אחר דיווחיו"

לשכת העיתונות הממשלתית השהתה את החלטתה בעניין שלילת תעודת העיתונאי של כתב "אל-ג'זירה בישראל", אליאס כראם, לאחר שימוע שנערך לכתב בשבוע שעבר, וכן בדיקות נוספות שנערכו בימים האחרונים, לרבות בדיקות מול גורמי הביטחון.

 

כראם זומן לשימוע בלשכת העיתונות הממשלתית בעקבות דבריו בראיון טלוויזיוני לפני למעלה משנה, לפיהם "העבודה העיתונאית היא חלק אינטגרלי מההתנגדות הפלסטינית".

 

מנהל לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ), ניצן חן, החליט לפני כשבועיים לשלול את תעודת העיתונאי של כראם, בכפוף לשימוע, לאחר שטען כי דבריו "מעמידים בסימן שאלה את יכולתו לסקר כעיתונאי מקצועי את הסכסוך הישראלי- פלסטיני בו לדבריו הוא יטול חלק פעיל".

 

ההחלטה לשלול את תעודת העיתונאי של כתב "אל-גזירה" בירושלים באה זמן קצר לאחר ששר התקשורת איוב קרא הכריז על צעדים שהוא מתכנן לסגירת רשת "אל-ג'זירה" בישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מיהר לברך על דבריו בחשבון הטוויטר שלו. קרא כינס מסיבת עיתונאים ראשונה מאז נכנס לתפקידו שיוחדה לנושא "אל -ג'זירה", על רקע טענות שהיא משדרת חומרי הסתה נגד ישראל. קרא אמר כי נועד בעניין זה עם שני גופי השידור המרכזיים בישראל, "הוט" ו"יס", ועם מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה.
 
בשימוע הבהיר כראם כי בראיון לערוץ טלוויזיה של האחים המוסלמים, "דאר אל-אימאן", הוא נשאל לגבי כלל העיתונאים הפלסטינים ולא על עצמו, ומכאן שהדברים שאמר בעניין עבודה עיתונאית בשירות ההתנגדות אינם חלים עליו עצמו, שכן הוא אינו כתב שטחים ורוב עבודתו היא בתחומי מדינת ישראל. בראם אמר כי  לא הייתה לו כוונה לתמוך או להביע אהדה להתנגדות מזוינת. "ההתנגדות" עליה דיבר אינה התנגדות אלימה אלא התנגדות באמצעות העט, המילה והמצלמה. לדבריו, "ההתנגדות משמעותה אך ורק חשיפה תקשורתית למציאות שהעם הפלשתיני חי תחת כיבוש. אני לא אימצתי, לא קראתי ולא הסתתי להתנגדות מכל סוג שהוא".
 
עוד אמר  כראם כי בעבודתו המקצועית ככתב חדשות, הוא מעיד על עצמו כמאמץ "כלל זהב" לפיו "אין לערב דעה עם ידיעה", וכך הוא נוהג בעבודתו כעיתונאי. עוד הדגיש, כי הוא לא רואה את תפקידו כעיתונאי בנקיטת עמדה כלשהי, בעד או נגד התנגדות זו או אחרת, ודוגל ב"דיווח אובייקטיבי לחלוטין המעביר את המציאות כפי שהיא מבלי להתערב בה ומבלי להיות חלק ממנה ולהשפיע עליה". לתפישתו "ההתנגדות" היא לכיבוש יהודה ושומרון ואינה לעצם קיומה של מדינת ישראל.

 

לאור דבריו של כראם החליטה לע"מ שלא לשלול מיידית את תעודת העיתונאי של כראם, ובששת החודשים הקרובים לעקוב אחר דיווחיו באל-ג'זירה על מנת לוודא שאמירותיו בשימוע אכן באות לביטוי בעבודתו העיתונאית בפועל, ולא נאמרו מן השפה אל החוץ.

 

מנהל לע"מ ניצן חן אמר היום: "חופש העיתונות הוא אחד מאבני היסוד שעל פיהם לשכת העיתונות הממשלתית פועלת, אך לא נשלים עם מצב בו תעודה רשמית אותה מנפיקה מדינת ישראל, תשמש ככלי בידי אלו המנצלים אותה למאבק פומבי במדינה. לצערי בעת האחרונה הצטברו דיווחים ברשת הטלוויזיה אל ג'זירה, אשר אינם עומדים באמת מידה עובדתית, ציבורית ומקצועית. בחודשים הקרובים לע"מ תעקוב אחרי דיווחי הרשת בישראל בערבית ובאנגלית, ולא תהסס, לאחר התייעצות עם גורמים משפטיים וביטחוניים, להסיק את המסקנות המתבקשות."

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.