728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לא ערוץ במתכונת "תיבת נח"

לא ערוץ במתכונת "תיבת נח"

ערוץ 20 עתר לבג"ץ נגד החלטת מועצת הכבלים והלוויין להטיל עליו קנס בסך  100,800 שקלים, בשל הדרת הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים בשידוריו

ערוץ 20 עתר היום (חמישי) לבג"ץ נגד החלטת מועצת הכבלים והלוויין להטיל עליו קנס בסך  100,800 שקלים, בשל אי ייצוג הזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים בשידוריו. העתירה הוגשה נגד המועצה ונגד התנועה ליהדות מתקדמת (התנועה הרפורמית) והתנועה הקונסרבטיבית. בג"ץ קבע שעל המשיבים להגיש תגובותיהם עד 1 בנובמבר.

 

הקנס הוטל על הערוץ לאחר שבמועצת הכבלים והלוויין בראשות ד"ר יפעת בן חי שגב התקבלו תלונות על כך שבשידורי ערוץ 20, שהוא ערוץ מורשת, אין אזכור לחלק מהזרמים ביהדות, ביניהם לרפורמים ולקונסרבטיבים.

 

בעקבות זאת המועצה בדקה את השידורים במשך חודשיים (בחודשים מרץ ואפריל השנה) ובן חי שגב מסרה כי מהבדיקה התברר אין שום אזכור ליהדות הרפורמית והקונסרבטיבית בתוכניות הערוץ. בכך, טענה המועצה, הערוץ אינו מכבד את תנאי הרישיון שניתן לו, הקובע שעליו לתת ביטוי לכל הזרמים, השקפות העולם, מגוון הדיעות והזרמים בציבור, בלא שיתעלם או ימדר חלק מהם. במקביל הגישה גם התנועה הרפורמית ביולי האחרון עתירה לבג"ץ נגד ערוץ 20, בטענה שהיא זוכה לאפס יצוג בשידוריו.

בעתירה שערוץ 20 הגיש עתה, טוען הערוץ, באמצעות עו"ד יוסי עבאדי, כי למועצה אין מדיניות מסודרת לייצוגם של זרמי היהדות בערוצים היעודיים בכלל ובערוץ 20 בפרט, ולכן אין לקנוס אותו.

 


עו"ד יוסי עבאדי, המייצג את ערוץ 20: "צר לי שהמועצה אינה רואה מתפקידה ליצור את התנאים לשגשוגם של הערוצים הייעודיים שהיא העניקה להם רישיונות, ותחת זאת היא עסוקה בניסיונות לרצות קבוצות לחץ שונות, ובהשתת רגולציה מכבידה, שאין דומה לה בעולם, על ערוץ תקשורת פרטי"


 

לטענת ערוץ 20, ההחלטה להטיל עליו קנס בטענה של הדרת היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית בתכניותיו היהתה "חפוזה ונמהרת", מאחר שהמועצה הייתה נתונה למכבש לחצים שהפעילו עליה התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית. "לחצים אלה גרמו למשיבה להיחפז ולקבל החלטות שונות לגבי אופיים של שידורי ערוץ 20, שהאחרונה בהן היא ההחלטה להטיל על הערוץ עיצום כספי ואת חובת הדיווח החודשי, שלא כדין".
"מועצת הכבלים והלוויין נכנעה ללחצים והגיבה בתבהלה, מבלי להביא כלל בחשבון שורה של שיקולים מהותיים, בהם העובדה כי ביהדות ישנם אינסוף של זרמים ופלגים, ולא ניתן לקיים ערוץ טלוויזיה במתכונת של 'תיבת נח', אשר בו קיים ייצוג שווה לכן זרם ופלג ביהדות", נטען בעתירה.
 

בהתייחסו לתנועה הרפורמית ולתנועה הקונסרבטיבית, הערוץ טוען בעתירה כי "מדובר בעמותות המייצגות זרם זניח ביהדות, אשר מונה פחות משברי אחוזים, אם כי צעקני ופעלתני, מעבר לחלקו באוכלוסיה. עוד נטען כי "אלה עמותות שהן עותרות סדרתיות, אשר הגישו מאז 2011 לא פחות מאשר 240 עתירות לבג"ץ, ורובן ככולם של העתירות נדחו".
 

בנוסף טוען ערוץ 20 ,כי הוא גוף פרטי ולא ציבורי, אף שקיבל רישיון שידור מהמדינה. לטענתו, "יש לערוץ שיקול דעת נרחב באשר לאופן שבו עליו לטפל בנושא כה מורכב ללא קביעת מדיניות סדורה. בהפעלת שיקול דעתה והתנהלותה של מועצת הכבלים והלוויין נפלו פגמים מהותיים היורדים לשורש העניין, והחלטותיה לוקות בחוסר סבירות קיצוני".
 

עו"ד עבאדי, המייצג את ערוץ 20, אמר: "צר לי שהמועצה אינה רואה מתפקידה ליצור את התנאים לשגשוגם של הערוצים הייעודיים שהיא העניקה להם רישיונות, ותחת זאת היא עסוקה בניסיונות לרצות קבוצות לחץ שונות, ובהשתת רגולציה מכבידה, שאין דומה לה בעולם, על ערוץ תקשורת פרטי, הנאבק על קיומו בשוק תחרותי. המדינה אמנם מצהירה על דה-רגולציה, אבל עושה את ההיפך מכך: היא מתערבת בשיקול הדעת של הערוץ באשר לתוכן השידורים ומנציחה פיקוח מכביד ששייך לעידן אחר".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.