728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לאן הלך הכסף?

לאן הלך הכסף?
בניין הטלוויזיה הישראלית ברוממה.צילום: (Shuki (CC BY-SA 3.0

המשטרה עברה לחקירה גלויה של בכירים לשעבר ברשות השידור, החשודים, בין השאר, בהזרמת כספי הפקות שתוקצבו בסכומים הגבוהים מעלותן האמיתית למקורבים

משטרת ירושלים זימנה ביום חמישי שעבר לחקירה ארבעה בכירים לשעבר ברשות השידור, 5.5 חודשים לאחר סגירתה של הרשות והקמתו של תאגיד השידור "כאן" במקומה. החשדות שהועלו כלפי הנחקרים הם עבירות חמורות בתחום הכספי עד כדי חשד לשוחד ומירמה, כך פרסם  ירון אברהם במהדורה המרכזית של "החדשות".

 

על פי הפרסום, בכירי הרשות שנחקרו הם המנכ"ל לשעבר יוני בן מנחם, עוזרו זליג רבינוביץ',  יענק'לה מנדל, ששימש יו"ר איגוד אמני ישראל והפיק תכניות עבור רשות השידור; וקובי סיט, בעלי חברת ההפקות "אליס תקשורת", שהפיקה תכניות עבור מרשות השידור.  בתגובה ראשונה של קובי סיט, הוא  מסר כי חברת ההפקות שבראשותו נהגה לפי החוק והגישה הצעות מסודות במחירים הוגנים, לפי כל הנהלים, מול כל הוועדות וגורמי הפיקוח.

 

על פי החשדות, תכניות טלוויזיה ורדיו דלות והפקות פשוטות שלא הצריכו מימון בקנה מידה גדול, תוקצבו בסכומים גבוהים במיוחד, כדי שמליוני שקלים יגיעו שלא כדין למפיקים ומקורבים לבכירי הרשות. חלק מהחשדות כלולים בדו"ח של מבקר המדינה יוסף שפירא, שהתפרסם לפני 3.5 שנים ואחרים התפרסמו בעיתון "דה מרקר" ובתוכנית "המקור" בהגשת רביב דרוקר בערוץ 10. חלק אחר של החשדות מתבסס על מידע הכלול במאות מסמכים שהעבירה אגודת העיתונאים בתל אביב למשטרה ולמבקר המדינה. כבר בנובמבר 2013 פנה מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב, יוסי בר מוחא, ליועץ המשפטי לממשלה, למבקר המדינה ולמפכ"ל המשטרה אז, יוחנן דנינו ופרש בפניהם מסכת עובדתית חמורה הנוגעת לכמה פרשיות. מנכ"ל אגודת העיתונאים, יוסי בר מוחא, הגיש תלונה רשמית ליאח"ה בעניין "חשד למעשי מירמה חמורים ברשות השידור".

 

החשד העיקרי אותו בודקת המשטרה הוא שדרכי ההתקשרות של רשות השידור בכל הנוגע להפקות חדשות היו פסולות. תוכניות שלא הצריכו מימון גבוה, תוקצבו בסכומים גדולים במיוחד ללא הסבר כדי לגזור "קופון שמן", וההפרש, שהתבטא במאות אלפי ואף במיליוני שקלים, זרם לקופותיהם של מפיקים – מקורבים.

 

למשל, אחת מחברות ההפקה הללו קיבלה מרשות השידור סך של 4 מיליון שקל עבור 26 תוכניות, ואולם בדיקה של אנשי הפקה מקצועיים העריכה את העלות האמתית בפחות משני מיליון שקל. חברה שניה קיבלה עשרות אלפי שקלים עבור רכישת ציוד הפקה שמעולם לא נרכש. חברה שלישית דיווחה הוצאות מנופחות עבור חשבונות סלולר או הוצאות אולפן, ואילו במקרה אחר דיווח על הופעת זמרים בתשלום, כאשר בפועל הזמרים הופיעו בהתנדבות, ולא ברור לאן זרם הכסף.

 

עד לאחרונה חקירת המשטרה בחשדות אלה התנהלה במישור הסמוי, אך כעת היא הפכה לחקירה גלויה, והיא מלווה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

 

בשתי פניות של אגודת העיתונאים בת"א לרשויות האכיפה (המשטרה, מבקר המדינה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה), בנובמבר 2013 ובינואר 2014, כתב מנכ"ל האגודה בר מוחא כי רשות השידור בתקופתם של יוני בן מנחם וזליג רבינוביץ' "התנהלה כאילו מדובר בחנות מכולת פרטית, תוך מתן כספים לגורמים מקורבים – אמנים, בעלי מקצוע ונותני שירותים אחרים – באמצעות מכרזים תפורים מראש או מינויים באופן ישיר, בלא מכרז. וזאת, תוך עקיפת הדרגים המקצועיים הדרגים המקצועיים – מנהלי החטיבות והמחלקות בטלוויזיה".

 

בר מוחא הצביע גם על מינויו של רבינוביץ' לתפקיד ראש דסק, תוך הענקת דרגת מנהל עבודה באופן מיידי, ללא שנת עבודה בפועל כפי שמחייב תקנון רשות השידור. הוא טען גם למחדלים אחרים, כגון כינוסה של ועדת מכרזים כדי לאשר פטור ממכרז לעיצוב אולפן HD. לדבריו, לישיבת הוועדה לא הוזמן איש עיצוב מתוך הטלוויזיה כדי שיחווה את דעתו. "בסופו של דבר הוחלט למסור את העבודה לידי סטודיו שאינו ידוע כבעל ניסיון של ממש בתחום, ואשר בעליו הוא חבר קרוב של בוריס גלפנד, מרכז הפרויקט של האולפן", טען בר מוחא. הוא תהה בנוגע להקפצת העלות של פרויקט העיצוב מיום אישורו בוועדה ועד לחתימת החוזה בכ-100 אלף שקל. כמו כן הוא הצביע על תופעה של קידום מקורבים לתפקידים שונים ברשות השידור.

 

חקירת משטרת ירושלים בנוגע להתרחשויות ברשות השידור מתנהלת ואף קיבלה האצה (עם הפיכתה לגלויה) למרות שלפני שלוש שנים וחצי, במאי 2014, הודיעה המשטרה על סגירת התיק. נימוקה של המשטרה היה ש"נסיבות העניין בכללותו אינן מצדיקות פתיחה בחקירה, שכן מדובר באירוע שבו ההליך הפלילי אינו מהווה מסגרת מתאימה לבירורו". ההודעה על סגירת התיק עוררה תגובה נזעמת באגודת העיתונאים ובר מוחא פירסם בשנה שעברה הודעה ולפיה "תמוה שמשטרת ישראל לא מצאה לנכון לטפל בממצאים שהוגשו לה, שהרי ברשותנו מאות מסמכים המגבים את פניותינו למפכ"ל המשטרה, למבקר המדינה ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה".

 


אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.