728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"בעד שערוץ 20 ישדר חדשות"

"בעד שערוץ 20 ישדר חדשות"

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב בדיון בכנסת בהצעת החוק לאסדרת ערוצים ייעודיים: אם יש בעיה היא בחוק עצמו. הצורך בתיקון רגולציה הוא דחוף

הוועדה המשותפת כלכלה-כנסת לדיון בהצעת החוק לאסדרת ערוצים ייעודיים, בראשות ח"כ יואב קיש, התכנסה היום (ראשון) לישיבה שנייה לדון בהצעה של ח"כ שרן השכל, שנועדה להקל על ערוץ 20 ושאר הערוצים הייעודיים לקבל רישיונות לערוצים מסחריים ללא הגבלות. היו"ר קיש אמר כי בעקבות דרישתו ודרישת חברי הוועדה התקבלה הבטחה של ערוץ 20 שלא לפטר עובדים בשבועיים הקרובים. הוא שב והבהיר כי הצעת החוק תנסה לתת מענה לכל הבעיות של כלל הערוצים הייעודיים, אבל לא תוכל לטפל בכל הבעיות של ענף התקשורת, המצריכות טיפול שורש עמוק.

 

מנכ"ל ארגון עובדי הקולנוע והטלוויזיה, איתמר אביטל, הזהיר כי החוק יפגע אנושות יצירה הישראלית המקומית . "אני די המום שמישהו רוצה למחוק מחויבות של 20% להפקות מקור בערוצים הייעודיים, מה יותר ציוני מהפקות מקומיות", שאל. היו"ר קיש שאל אם לא הייתה עלייה בהשקעה ביצירה מקומית מאז החלו שידורי התאגיד "כאן", וחבר הנהלת איגוד מפיקי הקולנוע והטלוויזיה, אסף אמיר, אמר בתגובה: "חד משמעית לא". הוא הסביר כי התאגיד מחויב להשקעה של 90 מיליון בסוגה עילית, אולם בגלל כניסת סלקום ופרטנר לענף הטלוויזיה הכנסות הוט ויס יורדות ואיתן גם ההשקעה בהפקות.
 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי אם היה מדובר בכל אחד מהערוצים הייעודיים האחרים, כמו ערוץ 9 למשל, הם לא היו זוכים לפינוק הזה של חקיקה מהירה. היא הוסיפה כי בחקיקה צריך לשמור על שני כללים, האחד נאותות הפקת חדשות והשני הוא הטיפול בהפקות מקור. היו"ר קיש דחה את הביקורת ואמר כי הדחיפות נובעת אמנם ממצבו של ערוץ 20, אולם ההצעה תטפל גם בבעיות הקשות של שאר הערוצים הייעודיים. ח"כ השכל אמרה כי אין כוונה שערוץ מסחרי קטן יישא את אותן התחייבויות של הערוצים המסחריים הגדולים.
 

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב. צילום: שלומי דעי

 

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי שגב, ביקשה להתייחס לישיבה שהתקיימה ביום חמישי, ואמרה כי "אל לכם המחוקקים לתת יד לשיח המתלהם שאפיין את הישיבה הזו ולהצמדת מונחים כמו 'התעללות' לרגולטור. תפקידו של הרגולטור הוא להבטיח שהחוקים שאתם מחוקקים יתקיימו, ואם יש בעיה היא בחוק עצמו. הצורך בתיקון רגולציה הוא דחוף. הערוצים הייעודיים צריכים להיות מוסדרים במסגרת תפיסה כוללת של שידורים מסחריים, וצריך לתת את הדעת להגנת ינוקא ולשידורי חדשות, שלא דומים לשאר שידורי הטלוויזיה. בניגוד לרושם שניסו לייצר, אני בעד שערוץ 20 ישדר חדשות". באשר לחילוט הערבויות ציינה בן חי שגב כי המועצה תתכנס ב-11 בינואר ותפעיל שיקול דעת כפי שעשתה עד כה וייתכן אף שתתקבל החלטה על חילוט ערבויות". בתגובה לכך אמר היו"ר קיש כי אכן נאמרו דברים קשים, והוסיף כי הוא בוודאי לא מטיל את האשמה על הרגולטורים, אולם יש רגולטורים אחרים שקצת מתלהבים מתפקידם והולכים למקומות שהמחוקק לא התכוון אליהם.
 

ח"כ אמיר אוחנה פנה לבן חי שגב וביקש ממנה השהייה מסוימת בהליכי החילוט לתקופת החקיקה. ח"כ השכל ביקשה גם היא דחייה של שבועיים ולדברים הצטרף גם נציג המפיקים אמיר, שאמר ליו"ר מועצת הכבלים: "תדחי את זה בחודשיים ותני גם לנו חמצן". בן חי שגב השיבה: "המועצה מן הסתם תביא בחשבון את הליך החקיקה, אחת הסיבות שהמועצה דחתה את הישיבה היא כי היא מכבדת את המוסד הזה ומצפה שיסדיר את שידורי החדשות".
 
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, הזכיר כי הישיבה מתקיימת לא בגלל החילוט. הוא הבהיר כי יעשה הכל שערוץ 20 ימשיך לשדר, כפי שנאבק למען ערוצים אחרים. ח"כ כבל אמר כי הוא בעד מתן היתר לשידורי חדשות לערוץ 20, אך כזה שלא יהיה שונה מההיתר לערוצים האחרים. נקודה שנייה אותה ביקש להדגיש היא ההשקעה בהפקות המקור. יו"ר מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, יוליה שמאלוב ברקוביץ, התייחסה לענקיות גוגל ופייסבוק, שלדבריה גוזלות מיליארד שקל מעוגת הפרסום ומעמידות את שוק התקשורת בישראל במצב קטסטרופלי. היא קראה לכל הגורמים לשלב כוחות יחד במאבק נגד גוגל ופייסבוק. היו"ר קיש אמר בתגובה כי אם לשמאלוב ברקוביץ או כל גורם אחר יש הצעה רלוונטית לתקן את החוק בעניין שיגישו אותו לוועדה. ח"כ כבל הזכיר כי בשבוע הבא תתכנס ועדת הכלכלה לישיבה מיוחדת בעניין ענקיות האינטרנט.
 


מנכ"ל ערוץ 9, יורי קגנוביץ: "נאמר שהחוק הוא להצלת ערוץ 20, אבל אם הוועדה לא הייתה קמה ביום חמישי היא הייתה קמה עוד שבועיים שלושה להצלת ערוץ 9. רישיון הערוץ מסתיים בסוף 2018 וחברות לא חותמות אתנו על הסכמי פרסום כי אנחנו עסק בסיכון גבוה, אני מבקש שתמצאו פתרון לערוץ שפונה ליותר ממיליון איש ומאכיל 100 משפחות"


 

מנכ"ל ערוץ 9, יורי קגנוביץ, ציין כי פיצול ערוץ 2 כבר עושה נזק גדול מאוד גם לערוצים הקטנים. לדבריו, "נאמר שהחוק הוא להצלת ערוץ 20, אבל אם הוועדה לא הייתה קמה ביום חמישי היא הייתה קמה עוד שבועיים שלושה להצלת ערוץ 9. רישיון הערוץ מסתיים בסוף 2018 וחברות לא חותמות אתנו על הסכמי פרסום כי אנחנו עסק בסיכון גבוה, אני מבקש שתמצאו פתרון לערוץ שפונה ליותר ממיליון איש ומאכיל 100 משפחות והצעת החוק הזו היא לא פחות קריטית מבחינתו".
 
יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת, זיו נאור, אמר כי האינטרס הציבורי הוא לא לגעת בגוגל ופייסבוק בשום צורה. הוא הוסיף כי יש שתי קבוצות שאין צורך להתחשב בהן, הראשונה היא היוצרים שנהנים מגידול של 50% בזמן מסך לאחר פיצול ערוץ 2. "מדובר בקבוצת אינטרס צרה שהכוח וההשפעה שיש לה על נבחרי ציבור היא לא לגיטימת", אמר. הקבוצה השנייה לדבריו הם פקידי הממשלה והיועצים המשפטיים שמנסחים עכשיו נוסח חדש. הוא הוסיף כי מודל הערוצים הייעודיים נוסה ונכשל וצריך לתת להם לשדר מה שהם רוצים לפי הבנתם. נציגי היוצרים מחו על הדברים ואמרו כי הם מעסיקים אלפי עובדים שהם לא קובצה, או חונטה, שמזיעים 14-15 שעות ביום כדי שיהיה תוכן בישראל. עו"ד נגה רובינשטיין, המייצגת את קשת, רשת וערוץ 10, אמרה כי המדינה הגיעה למסקנה שיש כשל שוק והפקות מקור יבוצעו רק על ידי הוראות רגולטוריות.
 

היו"ר קיש סיכם את הישיבה ואמר כי הצעת החוק תטפל קודם כל בערוצים הייעודיים, על מנת להפוך אותם לערוצים מסחריים קטנים ולאפשר להם לעבור למשטר של רישיון במקום זיכיון. כמו כן יבחן מודל שידור החדשות, כאשר בוודאי צריך להקל על ערוצים קטנים ולאפשר להם לצמוח. הוא הוסיף כי הצעת החוק צפויה להתפרסם במהלך היום באתר הוועדה, והדיון בה יתחדש ביום שלישי בשעה 10:30 בבוקר.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.