728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בדרך להצלת ערוץ 20

בדרך להצלת ערוץ 20

עבר בקריאה ראשונה החוק לאסדרת הערוצים הייעודיים, שיאפשר להם לקבל רישיונות מסחריים לצד הקלות בחובות התוכן. ח"כ קיש: "אף ערוץ ייעודי לא ייסגר"

מליאת הכנסת אישרה הבוקר (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו (תיקון מס' 44) – אסדרת רישיונות לשידורי טלוויזיה, התשע"ח-2018 של חברת הכנסת שרן השכל. על פי הצעת החוק שאושרה בקריאה ראשונה, יהפכו הערוצים הייעודיים – ערוץ 20, ערוץ 9, הַלָא TV וערוץ המוזיקה – לערוצים בעלי רישיונות מסחריים כדוגמת הערוצים המובילים, יוכלו לשדר חדשות ואקטואליה ויוכפפו לרשות השניה לטלויזיה ורדיו. כמו כן, יזכו הערוצים להקלות בחובות התוכן ובחובות נוספות החלות על הערוצים המסחריים, בהתאם לנתח השוק אותו יתפסו.
 

58 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדה המשותפת לכלכלה ולכנסת.
 

הצעת החוק של ח"כ שרן השכל עברה בקריאה טרומית ואושרה בוועדת שרים לחקיקה בחודש שעבר, אך אז הוחלט שלא לקדמה, מכיוון שמשרד התקשורת מקדם הצעת חוק דומה. אלא שבעקבות המשבר בערוץ 20, שראשיו הודיעו על הערכות לסגירתו בגלל המעמסה הרגולטורית שלטענתם אינם מאפשרת להם להמשיך ולהפעילו, החליטו שרת המשפטים איילת שקד ושר התקשורת איוב קרא לקדם את הצעת החוק הפרטית של השכל– במטרה להציל את הערוץ המזוהה עם הימין מסגירה.

 

יו"ר הועדה המשותפת חבר הכנסת יואב קיש: "אני גאה להוביל את השינוי ההכרחי הזה בשוק התקשורת הישראלי ולסייע בין היתר לערוץ 20 ולשאר הערוצים הייעודים ולפתיחת שוק התקשורת. אנחנו נציל את הערוצים הייעודיים – אף ערוץ ייעודי לא ייסגר. לא ניתן שבמשמרת שלנו ייפגע הגיוון והתחרות בתקשורת. יש משבר קשה בשוק הערוצים המסחריים, וגם להם מגיעה ההקלה על הרגולציה. במסגרת פעילות הועדה המשותפת נפעל גם בנושאים אלו".
 

החוק מציע לאפשר לערוצים הייעודיים לממן את שידוריהם באמצעות שידורי פרסומת וזאת ללא תלות בהוראות שיקבע שר התקשורת בעניין זה. כמו כן, מוצע לבטל את הוראות החוק המאפשרות למועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין ליטול זמני פרסומות מערוצים ייעודיים שהפרו את הוראות הדין.
 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "בחלוף השנים, השתנתה מפת שידורי התקשורת ללא היכר, יחד עם האינפלציה ההולכת וגוברת של תכנים גלובאליים ושגשוגן של הרשתות החברתיות. תמורות אלו מכרסמות בהיתכנות הכלכלית של הערוצים הייעודיים אשר נלחמים על קיומם בעשור האחרון בקושי רב. המועצה לכבלים ולוויין הנהיגה בשנת 2015 שורה של שינויים והקלות כדי לגוון את הערוצים הייעודיים ולשפר את יכולת הישרדותם הכלכלית. עם זאת, האסדרה הכבדה המוטלת עליהם בחוק התקשורת מקשה עליהם לעמוד בתחרות ולשרוד בעולם המשתנה בקצב מהיר".
 

עוד נאמר בדברי ההסבר: " הצעה זו נשענת על מסקנות הוועדה המייעצת לעניין הסדרת הרגולציה על שוק השידורים שפורסמו ביוני 2016 (ועדת פילבר), ומטרתה להקל את הרגולציה הכבדה המוטלת על הערוצים הייעודים ולאפשר להם חופש רב יותר לפרסום ובמגוון התכנים המשודרים בהם. יכולתם של הערוצים הייעודיים למלא את תפקידם ולתת קול ייחודי לקבוצות אוכלוסייה מגוונות, תלוי באופן משמעותי ביכולתם לשרוד כלכלית בשוק תחרותי.
הגבלתם של הערוצים הייעודים בקשיחות לתכנים ספציפיים שהוגדרו להם מראש אינה מאפשרת תחרות הוגנת ומקשה עליהם לפעול. על כן, מוצע לאפשר לערוצים ייעודיים להגדיל את היקף הפרסום, להחיל עליהם קריטריונים דומים לערוצים מסחריים אחרים ולהגביל את יכולתה של מועצת הכבלים והלווין להטיל עליהם סנקציות".
 

ח"כ שרן השכל, יוזמת הצעת החוק אמרה: "אנו ניצבים בפני צעד משמעותי שאפשר להגדירו כתחילתה של מהפכה. שוק התקשורת במצבו הנוכחי הוא מסורבל ומסובך ברמה שאינה מתאימה למדינה דמוקרטית. שלוש מועצות שונות מפקחות וקובעות עבור הציבור מה מותר לראות ומה אסור לראות".
 

ח"כ דב חנין אמר כי "זה חוק מאוד בעייתי. רגולציה בתקשורת זה דבר טוב ונכון שמאפשרת למשל להימנע ממצב שאנחנו נמצאים בתחרות אל התחתית מי מייצר תכניות יותר נמוכות ורדודות. אנחנו רוצים הגנה על היצירה הישראלית. הערוץ הרוסי והערבי צריכים להתמודד עם תחרות מחו"ל ועליהם צריך להקל, אבל איך מכניסים לסיפור הזה את ערוץ 20? זה נעשה רק בגלל שערוץ 20 הוא ערוץ הבית של ראש הממשלה".
 

שר התקשורת איוב קרא: "פיצול ערוץ 2 הייתה הסנונית הראשונה ויצאנו למהפכה אמיתית בתקשורת, כולל אימוץ דו"חות ששכבו במגירה הרבה מאוד שנים. אנחנו מתאימים את הרגולציה לטכנולוגיה ולמציאות."

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.