728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

פתח לתקווה

פתח לתקווה
ח"כ אורן חזן.צילום: אתר הכנסת

ח"כ אורן חזן הגיש הצעת חוק למניעת סגירתה הצפויה של הטלוויזיה החינוכית באוגוסט הקרוב. במהלך תומכים חברים מרוב סיעות הבית וראשי הקואליציה והאופוזיציה

האם לעובדי הטלוויזיה החינוכית יש סיבה לאופטימיות זהירה? ח"כ אורן חזן (ליכוד) הגיש השבוע הצעת חוק לביטול סגירתה המתוכננת של הטלוויזיה החינוכית. 40 ח"כים, מרוב סיעות הבית, חתמו על ההצעה.
 

הטלוויזיה החינוכית, שהיא תחנת הטלוויזיה הוותיקה ביותר בישראל, אמורה להפסיק את שידוריה ב-18 באוגוסט הקרוב. באותו מועד היא צפויה להפוך לערוץ לילדים ולנוער במסגרת תאגיד השידור "כאן", מתוקפו של חוק השידור הציבורי, שבמסגרתו נסגרה רשות השידור והוקם התאגיד.
 

על הצעת החוק של חזן חתומים בין היתר יו"ר הקואליציה דוד אמסלם (ליכוד) ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני). הצעת חוק זו מצטרפת להצעת חוק קודמת אותה יזם ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) שגם בה תומכים 40 חברי כנסת. ואולם, כפי שפורסם לפני כשבועיים באתר זה, עובדי החינוכית תולים תקוות רבות יותר ביוזמתו של חזן, מכיוון שכנציג הקואליציה, סיכוייו להעביר את הצעתו ולמנוע בכל את סגירתה של החינוכית, גבוהים יותר.
 

בדברי ההסבר להצעתו, כותב ח"כ חזן כי "הטלוויזיה הלימודית מלווה אותנו כבר שנים רבות. שידורי נצפים על ידי מאות אלפי ילדים והוריהם. היא מפיקה מספר רב של תכניות בשלל נושאים לקבוצות גיל שונות, כשהעיקרית בהם היא ילדים ובני נוער, והן מופצות בערוצי הטלוויזיה, באתר האינטרנט ובפלטפורמות אינטרנטיות נוספות.
 

בהמשך ההצעה נאמר כי "הטלוויזיה הלימודית נמצאת בתהליכי ייעול ושיפור תמידיים ויש לה תפקיד משמעותי בחינוכם ובעיצוב זהותם של ילדי ישראל לדורותיהם. כמו כן הטלוויזיה הלימודית היא נכס השייך לציבור בישראל והארכיון שברשותה הוא מהגדולים והחשובים".
 

עוד נאמר כי בחוק השידור הציבורי נקבע כי 15 חודשים מיום תחילת שידורי של תאגיד השידור הישראלי יופסקו שידוריה של הטלוויזיה הלימודית. כמו כן נקבע כי כל זכויות הקניין הרוחני של הטלוויזיה הלימודית, לרבות ארכיון הטלוויזיה, יעברו לידי תאגיד השידור הישראלים, בלא תמורה.
 

"לאור חשיבותה, יש להבטיח שהטלוויזיה החינוכית תמשיך בעשייתה החשובה", אומר חזן בהצעת החוק. "קיומו של שידור ציבורי לילידים ולנוער בעידן המודרני הוא בעל חשיבות מהמעלה הראשונה. הערוץ פועל היטב כבר יותר מ-50 שנים ולכן אפשר לחסוך את הקמתו של ערוץ חלופי שיהיה בהרצה. יש לשלב את הטלוויזיה הלימודית בשידורי התאגיד ולבטל את ההחלטה שהתקבלה בעניין זה".
 

חזן אמר אתמול כי הוא מתכוון להיאבק על המשך קיומה של הטלוויזיה החינוכית מתוקף העובדה שהוא חבר בוועדת הכספים של הכנסת, שתתחיל לדון בקרוב בתקציב המדינה ל-2019.
 

גם שר התקשורת איוב קרא כבר נפגש עם חברי ועד עובדי הטלוויזיה החינוכית והבטיח להם כי יפעל למנוע את הסגירה הצפויה של התחנה, המעסיקה כיום 180 עובדים (מהם 80 עיתונאים). לעומתו, הדרג המקצועי במשרד האוצר מצדד במהלך של סגירת החינוכית, בנימוק שהדבר יביא לחיסכון תקציבי ניכר. ואולם לדברי ח"כ יונה, משיחותיו עם מנכ"ל החינוכית, ד"ר אורנה שמחון, עולה כי סגירת התחנה לא תביא לחיסכון כספי משמעותי והמשך הפעלתה של התחנה לא יגרום כמעט לשום נטל תקציבי נוסף.
 

ח"כ יונה אמר כי אם תועלה הצעתו של חזן להמשך הפעלתה של החינוכית, הוא יתמוך בה ולהערכתו כך ינהגו כל הח"כים שחתמו על הצעתו. " אין סיבה לבטל גוף זה, כי הוא חלק משירות ציבורי חשוב, עם היסטוריה ארוכה של הצלחה", הוא אמר. "אנו חבים לתחנה הזו את הצמיחה והגדילה של החברה הישראלית".
 

לדבריו, "הטלוויזיה החינוכית, ככל שירות ציבורי באשר הוא חייבת לעבור תהליך של שיפור כדי שתהיה יותר יצירתי ורלוונטית, אבל התהליך הזה לא מחייב את היעלמותה של החינוכית ואת החלפתה בערוץ ילדים נוסף. יונה הוסיף כי "משרד האוצר מעוניין בסגירת החינוכית כחלק מתפיסה הסולדת מהשירות הציבורי והדוגלת בהפרטה".

 


 

 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • רוזלין הררי
    26 בינואר 2018 @ 1:43 pm, 1:43 pm

    תומהת בהצעה

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.