728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אבטחה מתחת לחגורה

אבטחה מתחת לחגורה
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים לתקשורת הזרה במשרדו בירושלים, אוגוסט 2014. צילום: חיים צח, לע"מ, אוסף התצלומים הלאומי.

בידוק משפיל: מאבטחי רוה"מ דרשו מהכתב המדיני של "מעריב", יניר קוזין, להפשיל את מכנסיו. יו"ר תא הכתבים המדיניים: האם זהו מסר לכתבים שהם אינם רצויים?

הכתב המדיני של "מעריב" , יניר קוזין, הגיע הבוקר למשרד ראש הממשלה, כמדי יום ראשון, לסקר את ישיבת הממשלה. ואולם, בפתח הבניין דרשו ממנו מאבטחי המשרד להיכנס מעבר לפרגוד כדי לעבור בדיקה גופנית שתוודא שהוא לא נושא עמו שום חפץ חשוד. קוזין סירב לכך והעדיף לעזוב את המקום.

 

קוזין הגיב על המקרה בטוויטר וצייץ: "השפלת עיתונאים במשרד ראש הממשלה נמשכת. הגעתי היום לסקר את ישיבת הממשלה ופתאום קפצה לאבטחה התרעה עליי. האם זה קשור לעובדה שהעליתי השבוע אייטם הקשור לבדיקות שעושים לעיתונאיות?

"בכל מקרה, הסכמתי להיבדק גופנית עד שהחליטו שעלי להפשיל גם מכנסיים. לזה לא הסכמתי. אני עיתונאי שמגיע לכאן מדי שבוע ולא יכול להיות שזה יהיה יחס. הגיע הזמן למחאה עיתונאית אמיתית נגד הבידוק המשפיל לעיתונאים בלשכת ראש הממשלה".

 

 

בעקבות זאת שלח יו"ר תא הכתבים המדיניים, איתמר אייכנר מ"ידיעות אחרונות", מכתב תלונה לדוברות של משרד ראש הממשלה ובו הוא מחה על יחסם של המאבטחים לקוזין. "האיש שיתף פעולה בנוגע לבדיקה הגופנית, עד השלב שבו התבקש להפשיל את מכנסיו. זאת, אחרי שבשבוע שעבר כתבת של רדיו פינלנד שהתבקשה גם היא להסיר את החזייה במהלך בדיקה ביטחונית".
 

מכתב המחאה ששיגר יו"ר תא הכתבים המדיניים איתמר אייכנר למשרד ראש הממשלה.

 

"מקרים אלה מצטרפים לעוד שורה של עדויות על בדיקות פולשניות ומשפילות של אנשי תקשורת שבידם תעודה בתוקף מטעם לשכת העיתונות הממשלתית – אף שנושאי התעודה כעוברים תחקיר ביטחוני מקדים וזהותם ידועה מראש לגופי הביטחון והאבטחה", הוא כתב.
עוד כתב אייכנר כי "ברור לנו שיש להתחשב בצורכי הביטחון, אך לדעתנו גם כאן חייבים להציב גבול: מדובר בכתב ישראלי של כלי תקשורת מכובד שמגיע כל שבוע לסקר את ישיבת הממשלה. בדרישות כאלה מעיתונאים, בוודאי כאשר יש ברשותכם את הטכנולוגיה שנועדה למנוע בידוק פולשני, מתעורר החשד שאתם מעבירים מסר לכתבים שהם אינם רצויים במשרד ראש הממשלה. כיצד המסר הזה מתיישב עם עמדתו הפומבית של ראש הממשלה שבישראל, בניגוד לכל המדינות באיזור, יש תקשורת חופשית?"
 

לבסוף הוא כותב כי "לא נסכים לבידוק משפיל ופולשני של עיתונאים בכלל וכתבים מדיניים בפרט, שמגיעים עם תעודת עיתונאי רשמית של לשכת העיתונות הממשלתית למשרד רוה"מ כדי לעשות את עבודתם. אבקשכם לוודא שאירועים כאלה לא יישנו, ואם צריך לבחון את החזרת נוהל 'תעודה 5', שבאמצעות תעודה זו פטרו את הכתבים המדיניים מבידוק ביטחוני מעכב בכניסה למשרד רוה"מ".
 
אייכנר אמר היום לאתר אגודת העיתונאים בת"א כי ההתנהלות ביחס לקוזין היתה "הזויה וחוצה כל גבול, שהרי מדובר באדם מוכר, ללא עבר פלילי".
 
לפני כשלושה חודשים דרשו אנשי הביטחון של משרד ראש הממשלה מהצלם הוותיק עאטף ספדי להוריד את מכנסיו, במהלך הבידוק הביטחוני בכניסה למשרד. ספדי סירב לעשות זאת ובמחאה הוא עזב את המקום. כהזדהות עמו עזבו את המקום גם הצוות של חדשות 10 וצוותי צילום של סוכנויות ידיעות זרות.
 
האירוע הבעייתי התרחש בעת שכתבים וצלמים הגיעו למשרד ראש הממשלה כדי לסקר את פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול. האורח האוסטרלי הגיע לישראל לרגל ציון 100 שנה לכיבושה של באר שבע בידי צבא אוסטרליה ובמטרה לדון עם נתניהו על הידוק היחסים הביטחוניים בין שתי המדינות.

 

זה לא היה המקרה הראשון בו הושפל העיתונאי בבידוק בכניסה למשרד ראש הממשלה. במאי 2016 פרסמנו כי ספדי נדרש להתפשט לפני שהורשה להיכנס לצלם עבור סוכנויות ידיעות זרות את פגישתם של ראש הממשלה נתניהו וראש ממשחת צרפת דאז, מנואל ולס. אנשי הביטחון של משרד ראש הממשלה דרשו ממנו להסיר את בגדיו במהלך בדיקה משפילה. הוא סירב ועזב את המקום ובעקבות זאת הסוכנויות הזרות לא פרסמו צילומים מהאירוע כהזדהות עמו, אף כי לשכת העיתונות הממשלתית הזדרזה לספק להם צילומים משלה.
 

ביוני 2017 צלם חדשות 2 עלי ונוס, תושב עג'ר, שהגיע לסקר אירוע בהשתתפות רוה"מ בבית החולים זיו בצפת, עוכב במשך שעתיים על ידי מאבטחיו, נבדק בחדר צדדי והופשט מבגדיו.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.