728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

ברית לא קדושה

ברית לא קדושה
רפי איתן.צילום מסך

השר ואיש המוסד לשעבר רפי איתן חזר בו מתמיכתו במפלגת הימין הקיצוני בגרמניה. ד"ר גיל ירון, כתב היומון הגרמני די וולט, מסביר את הרקע לחיבור המוזר

דברי רפי איתן בזכות מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה, עוררו מחאה נגדו בישראל.
 

השר ואיש המוסד לשעבר, שהיה מופקד על מבצע לכידתו של הפושע הנאצי אדולף אייכמן בארגנטינה בשנת 1960, נראה בסרטון שפרסמה מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה, ה-AfD, כשהוא מברך את מנהיג המפלגה אלכסנדר גאולנד ואת אנשיה ואף אומר: "אני בטוח שבמקום 'אלטרנטיבה לגרמניה' תהיו אלטרנטיבה לאירופה".
 


 

הבוקר (ראשון), בעקבות הסערה שעורר מעשהו, חזר בו איתן מדבריו בראיון לאיילה חסון ב-103FM:


 

" על מנת להבין את פניית איתן למפלגה הזאת יש להכיר את המניפסט שלה", אומר היום ד"ר גיל ירון, הכותב ליומון הגרמני די וולט (Die Welt).
 

"בבחירות הפדרליות בשנת 2013 היא כמעט עברה את אחוז החסימה העומד על 5 אחוזים. בוועידה האחרונה בשנת 2016 היא הכריזה על מצעה האנטי אסלמי, תמיכה בפירוק גוש האירו ונגד נישואים חד מיניים. בבחירות בשנת 2017 היא שילשה את כוחה בהשיגה 13% מקולות הבוחרים וייצוג בפרלמנט של 92 מושבים".
 

"מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה נוסדה בתגובה למשבר שפרץ בגלל יחסה של מרקל לממשלת יוון. גרמנים רבים הרגישו שהיא לוקחת מיליארדים מתקציב המדינה, כסף שעמלו רבות בשבילו, והוא ניתן כמעט בחינם ליוונים שיוצאים לפנסיה כבר בגיל 50. אחרי המשבר הכלכלי הזה פרץ בגרמניה המשבר הפוליטי. גל הגירה מוסלמי הגיע לאירופה לפני שנתיים. מרקל פתחה את שערי גרמניה והכניסה מיליון מוסלמים. הדבר קומם גרמנים רבים ונתן כוח חדש למפלגת הימין. גרמנים רבים עשו פנייה לימין, כי סברו שמרקל החליטה על דעת עצמה, באישון לילה, להכניס כל כך הרבה פליטים. היא לא התייעצה עם הממשלה ולא עם מנהיגי האיחוד האירופי. בעצם ההחלטה, היא ויתרה על ריבונותה של גרמניה. גרמנים רבים סברו שארצם הפכה ליותר מוסלמית. אין שליטה על הנכנסים לתוכה, כולל שליטה בפשיעה ובעוני שהחלישו את ארצם. מרקל אמרה 'אנחנו נצליח' ורבים תהו על אמירה זו, שלא הראתה תבונה מדינית. המפלגה הימנית גם זכתה בקולות בשל כעס בגרמניה על סדר העדיפויות של ראשי האיחוד האירופי".
 

ד"ר גיל ירון

 


ד"ר גיל ירון, כתב ניומון הגרמני די וולט: "גאולנד מדבר ללבם של אלה הכועסים על מרקל. אני קורא את הטוקבקים בנושא. בניגוד לעבר, היום רבים מהם שואלים מדוע מרקל לא לומדת מנתניהו כיצד לטפל בזרים. פעם כותבי הטוקבקים היו נגד ישראל והיום הם נגד מרקל 'המפקירה את הביטחון שלנו'"


 

-מאידך, למפלגה הימנית הסתפחו גורמים אולטרה שמרניים מהימין הקיצוני, וכמה גורמים עם ניחוח ניאו-נאצי.
 

" גאולנד מדבר ללבם של אלה הכועסים על מרקל. אני קורא את הטוקבקים בנושא. בניגוד לעבר, היום רבים השואלים בהם מדוע מרקל לא לומדת מנתניהו כיצד לטפל בזרים. פעם כותבי הטוקבקים היו נגד ישראל והיום הם נגד מרקל 'המפקירה את הביטחון שלנו'.
 

"הימין הפופוליסטי באירופה רואה עצמו בן ברית לישראל, מול השמאל האנטי ציוני בחלקו. הכוח הזה קם לא רק בגרמניה אלא באירופה כולה, בפולין, הונגריה, אנגליה ועוד. הם סבורים שהאסלאם הינו האיום הכי גדול על היבשת האירופית והם גם נגד האיחוד האירופי. הימנים הפופוליסטים ברחבי אירופה ובגרמניה גם מעוניינים בידידות עם ישראל. הם שונאים יהודים ביבשת אך אוהבים את ישראל. כך הם מנקים עצמם מחשש להיותם אנטישמים ובו בזמן הם בעלי ברית נגד איסלמיזציה ביבשת".
 

"במעשהו, רפי איתן עלול היה לחבל במערכת היחסים בין ישראל לגרמניה, בזה שנתן בפרהסיה לגיטימציה למפלגה המתנגדת למרקל. אסור לירוק בפרצופה של מי שמספקת לישראל כמעט בחינם צוללות להגנתה".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.