728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"להגן על שמורת הטבע"

"להגן על שמורת הטבע"
ח"כ יוסי יונה וח"כ מירב מיכאלי, יוזמי כינוס החירום להצלת החינוכית, היום בכנסת

מנכ"לית הטלוויזיה החינוכית, ד"ר אורנה שמחון, בכינוס חירום בכנסת: לסגור את החינוכית ולהפעיל במקומה ערוץ ילדים יהיה טעות, מבחינה תפעולית ותקציבית כאחד

"לסגור את הטלוויזיה החינוכית ולהפעיל במקומה ערוץ ילדים במסגרת תאגיד השידור יהיה טעות. התאגיד, במצבו הנוכחי, אינו ערוך להפעיל את אותו ערוץ ילדים". כך אמרה היום (רביעי) מנכ"לית הטלוויזיה החינוכית, ד"ר אורנה שמחון, בכנס חירום שהתקיים בכנסת, ביוזמת ח"כים יוסי יונה ומרב מיכאלי ("המחנה הציוני"), שנועד להציל את התחנה מפני סגירתה המתוכננת באוגוסט הקרוב.

 

על פי החוק ששימש בסיס להקמת תאגיד שידור הישראלי, הטלוויזיה החינוכית (ערוץ 23), שהוקמה ב-1966 והיא התחנה הוותיקה בישראל, אמורה לסיים את פעילותה ולהפסיק את שידוריה 15 חודש לאחר הקמת התאגיד, דהיינו ב-18 באוגוסט 2018. בטלוויזיה החינוכית מועסקים 180 עובדים, מהם 81 עיתונאים ובמקרה של סגירה, רובם צפויים להיות מפוטרים.
 

לדברי שמחון, "הטלוויזיה החינוכית היא אלטרנטיבה לשידור המסחרי, מכיוון שהיא נטולת פרסומת מסחרית ותוכן שיווקי ומקדמת יצירה ישראלית מקורית. החינוכית מקדמת שיח חברתי, תרבותי ופלורליסטי של כל רבדי החברה, לרבות הפריפריה ואוכלוסיות יחודיות".
 

היא הצביעה על תוכניות כמו "שרגא ביש גדא", "ילדי בית העץ", "אני גיטרה", "העולם מצחיק" ו"קופה ראשית" המציבות, לדבריה, רף של מקצועיות ואיכות. "גם בתחום הדיגיטל, החינוכית הפכה לשם דבר ברשתות החברתיות והתכנים המוצעים בפלטפורמות הדיגיטל השונות זכו ביותר מ-250 מיליון צפיות".
 

בעניין העברת החינוכית לתאגיד השידור במטרה שתהפוך לערוץ ילדים טענה שמחון כי זו בעיה. "התאגיד מצוי עדיין בהרצה. המבנה הארגוני שלו וסמכויות השידורים שלו תלויים ועומדים בבג"צ שדן בעניין. כבר היום, בטרם מלאה שנה להקמתו, התאגיד מתמודד עם מאבקי עובדים-הנהלה. אין בו הסכם עבודה קיבוצי וקיים מאבק משפטי בין ההסתדרות לבין אגודת העיתונאים בירושלים על זכות הייצוג של העובדים והדבר ממתין להכרעתו של בית הדין הארצי לעבודה. עובדות אלה מטילות בספק את יכולתו של התאגיד להפעיל באוגוסט 2018 את ערוץ הילדים שיהווה תחליף ראוי לחינוכית".
 

בנוגע לתקציב החינוכית, שמחון אמרה כי תקציב התחנה הוא 113 מיליון שקל לשנה. עלות התפעול של ערוץ ילדים ונוער בתאגיד הוא 105.1 מיליון שקל בשנה, אך סכום זה אינו כולל מענקי פרישה לעובדי החינוכית בסך 121 מיליון שקל אם החינוכית תיסגר.
 

"מי שחושב שאפשר להחליף ניסיון של 50 שנה בייצור של תוכן חינוכי איכותי בגוף חדש שאך זה הוקם ולא עומד עדיין על רגליו – טועה ומטעה. סגירת החינוכית תפגע בציבור הישראלי בכלל ובילדי ישראל בפרט, שיאבדו את הערוץ היחידי בו הם יכולים לקבל טלוויזיה איגכותית, ערכית ומעשירה ללא פשרות. חינוכית לא סוגרים", אמרה שמחון.

 

ח"כ יונה ציטט פתגם ידוע האומר כי "דבר שאינו מקולקל אין צורך לתקן".  לדבריו, "החינוכית מתייעלת והיא נחוצה. היא הכרחית. שידוריה ניצפו וניצפים מזה עשרות שנים על ידי ילדים והורים. צופים רבים לאורך השנים יעידו כי גדלו והתחנכו על שידורי החינוכית והיא נחקקה בזיכרונם לטובה".
 

הוא קרא לממשלה לתמוך בהצעת החוק שהגיש להצלת החינוכית. "כך נוכל לשמור על מקומות העבודה של עשרות העובדים המסורים ולהמשיך ולספק תוכן ייחודי וחינוכי לילדי ישראל".
 

ח"כ מיכאלי אמרה כי דורות של ילדות וילדים גדלו וגדלים על התכנים הנהדרים והאיכותיים של החינוכית. "החינוכית היא עדיין הוכחה לכך שיש דבר כזה טלוויזיה איכותית, אחראית ומשמעותית, ובניגוד לתעמולה השקרית של הממשלה, המשך הפעלת החינוכית יעלה פחות מאשר לסגור אותה".
 

היא הוסיפה וטענה כי "סגירת החינוכית משמעה הפקרה מוחלטת של ילדות וילדי ישראל לכוחות השוק ואנחנו נאבק בה עד שהממשלה תחזור בה מההחלטה המוטעית הזאת".
 

ח"כ ד"ר נחמן שי ("המחנה הציוני") טען כי הטלוויזיה החינוכית "היא מהמרכיבים החשובים בתרבות הישראלית שהולכת ונשחקת לנגד עינינו. זוהי טלוויזיה נקיה, ממוקדת ועניינית ללא היבטים מסחריים וללא תוכן שיווקי. היא שמורת טבע שצריך לשמור עליה.
 

לדבריו, המפתח למניעת סגירתה של החינוכית נמצא בידי שר החינוך (החינוכית כפופה ישירות למשרד החינוך – ח.ב.). "משרדו הוא המשרד הממשלתי השני מבחינת גודל תקציבו. לא עולה על הדעת שב-תקציב מדינה בסך 50 מיליארד שקלים לא יימצא תקציב זעום לשימור הטלוויזיה החינוכית".
 

הוא קרא לשר החינוך, נפתלי בנט, "להפנים שהטלוויזיה החינוכית היא אחד הכלים החשובים לעיצובו של דור העתיד. צופי החינוכית כיום הם צופי הטלוויזיה העתידיים, טעמם האמנותי מתגבש בימים אלה. מה שהם יראו היום יכריע את אופן תפיסתם בעתיד".

2 תגובות

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

2 תגובות

 • יום ההולדת האחרון? - עיתונות
  22 במרץ 2018 @ 2:42 pm, 2:42 pm

  […] שעבר התקיים בכנסת כנס חירום להצלת הטלוויזיה החינוכית ביוזמת ח"כ יונה וח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני), בו […]

  הגב
 • עוד במהלך כנס הקיץ - עיתונות
  18 ביוני 2018 @ 1:55 pm, 1:55 pm

  […] של החינוכית מהאוויר באמצע אוגוסט. לפני כמה חודשים התקיים כנס בכנסת, בהשתתפו ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה, שהביעו תמיכה […]

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.