728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"דמנו מותר"

"דמנו מותר"
טלי חרותי-סובר.צילום: דה-מרקר

העיתונאית טלי חירותי-סובר, שקיבלה בוואטסאפ מודעת אבל המבשרת על מותה: "עיתונאים בישראל עובדים בסביבה אלימה. זה קורה כשרוה"מ משתלח בתקשורת"

יום שני השבוע, בשעה 20:38. טלי חירותי-סובר, עורכת מדור שוק העבודה ב"דה מרקר" מקבלת הודעת ווטסאפ חריגה: מודעת אבל, עם הכותרת "בצער לא רב וביגון לא קודר" המודיעה על פטירתה, תוך איזכור שמות ילדיה.
 

לאחר קבלת "מודעת האבל" המבשרת על פטירתה, הגיעו לנייד של חירותי-סובר הודעות נוספות בוואטסאפ, כנראה מאותו אדם: "אהבת?", "מה החשדנות שלך", "תעני, זה חיליק", "תעני רגע, תעני". חירותי-סובר לא ענתה, אבל היא צילמה את המסך. בעקבות האירוע החמור היא הגישה תלונה במשטרה ובמקביל פנתה גם לחברת פלאפון, שם פתחו בבדיקה משלהם.

 

צילום מסך של 'מודעת האבל' שנשלחה לטלי חרותי-סובר

 

זו לא הפעם הראשונה שחירותי-סובר מקבלת איומים בעקבות כתבות שפרסמה. ביוני 2016 היא קיבלה הודעת ווטסאפ מאדם המקורב לחבר כנסת, שאף היא הזכירה את שמות ילדיה. השולח כתב לה שהוא קיבל מעטפה אנונימית עם פרטים על חשבונות הבנק של אמא שלה ושל הילדים. לאחר מכן היא קיבלה גם שיחת איום. באותם ימים גם נפרץ המחשב שלה.

 

חירותי-סובר עובדת בדה-מרקר מאז 2007. קודם לכן עבדה ב"גלובס" וב"YNET". בנוסף, היא כותבת את הבלוג "אשה עובדת" ב"הארץ". היא פרסמה במהלך שנות עבודתה ב"דה מרקר" כתבות שהצביעו על אי ניהול תקין בהסתדרות המורים, באיגוד המיקרוביולוגים והביוכימאים, ברשת בתי הספר "עמל", במכון הטכנולוגי בחולון, במכון אבני, במכללה הערבית בחיפה, ועוד.
 

"פרסום מודעת האבל על פטירתי, כביכול, הוא עוד קו אדום שנחצה. מה שמוסיף לזעזוע היא העובדה שהוזכרו במודעה שמות הילדים שלי, כפי שהיה בפעם הקודמת שבה קיבלתי איומים", היא אומרת.

 

– יש לך חשד שמישהו ספציפי עומד מאחורי פרסום המודעה?

"אני יכולה להעריך שהגורם המאיים הוא אותו אדם בשני המקרים. זה מישהו שכתבתי עליו בעבר, ולא בהקשר של שימוש בתואר אקדמי מפוקפק. האיש פעל גם הפעם באותה שיטה, של שימוש בווטסאפ ושליחתם מטוקמן, שיטה הנהוגה אצל עבריינים ואצל אנשים חמקמקים שלא רוצים להיות מזוהים. ניכר שהאנשים שרצו לפגוע או להפחיד אותי, השקיעו הפעם מאמץ רב וחריג" שהתבטא בשטף של שיחות וואטסאפ ומסרונים ששלחו לי".

 

-הגשת תלונה למשטרה. לנוכח העובדה שבפעם הקודמת התלונה שהגשת על איומים כלפייך לא טופלה. איזו סיבה יש לך לחשוב שהפעם המשטרה תטפל באירוע אחרת?

" בעניין מה שקרה ביוני 2016 המשטרה סגרה את התיק, למרות שעשיתי עבורה תחקיר שלם על הרקע לאיומים ועל האנשים שאני חושדת בהם. הפעם ערבתי בפרשה גורמים רבים יותר במשטרה וגם פרסמתי פוסט בבלוג עם תמונה של 'מודעת האבל'. למשטרה יש שני מספרי טלפון של טוקמנים והיא יכולה לפעול. נשאר לי לקוות שהיא תעשה את עבודתה, להגיד לך שאני בטוחה בכך? התשובה היא לא".

 


"הבעיה איננה דווקא שלי. עיתונאים בכלל עובדים כיום בתוך שיח אלים. במהלך העבודה היומיומית שלנו אנו מאוימים על בסיס קבוע. ואת זה רוב הקוראים לא יודעים. אנשים לא יודעים באיזו זירה העיתונאים עובדים היום ושקשה להם לעבוד ולמלא את תפקידם הבסיסי"


 

– איך האיום החדש הזה ישפיע על התנהלותך היומיומית? תחשבי פעם נוספת לפני שתכתבי על האדם הבא שהוא בעל תואר דוקטור מפוקפק?

" לא אחשוב פעמיים. ברגע שכל העובדות יהיו בידי, אפרסם. זאת המחויבות המצופה ממני ב'דה מרקר'. אין לי שום כוונה להתחשב באיומים, ככל שיהיו.
 

"וכאן אנו מגיעים לנקודה חשובה יותר: הבעיה איננה דווקא שלי. עיתונאים בכלל עובדים כיום בתוך שיח אלים. במהלך העבודה היומיומית שלנו אנו מאוימים על בסיס קבוע. ואת זה רוב הקוראים לא יודעים. מדביקים עליך רומנים, מספרים עליך כל מיני סיפורי בדיה. אנשים לא יודעים באיזו זירה העיתונאים עובדים היום ושקשה להם לעבוד ולמלא את תפקידם הבסיסי.
 

"הנה, רק בשבוע שעבר קיבלתי מכתב איום מעורכי דין העובדים עבור הסתדרות המורים. אני מקבלת די הרבה מכתבי התראה, כשאני אוספת חומרים לכתבות שמישהו לא יאהב לקרוא. עיתונאים אחרים חוטפים תביעות השתקה. זו הסביבה הביריונית שבה אני עובדת ולא רק אני."

 

– את אומרת שקיים אקלים שלא מאפשר לעיתונאי בישראל, הנאמן למקצועו, לעבוד בסביבה בטוחה?

"'מודעת האבל' על פטירתי לא באה בחלל ריק. הזירה היא אלימה. אנשים מרשים לעצמם להגיד לעיתונאים דברים קשים מאוד. המודעה הזו היא שיא. גם משפחתו של גיא פלג, כתב המשפט של חברת החדשות, קיבלה איומים. שרון שפורר מ'המקום' נמצאת כל הזמן תחת מתקפה של תביעות השתקה. אנשים לא יודעים שזה חלק מהתנהלות קבועה.
 

"נכון, אני לא כל יום מקבלת מודעות מהסוג שקיבלתי עכשיו, אבל אני חיה בסביבה בריונית, כי נדמה לאנשים שהכל מותר להם. דמנו מותר. לנוכח העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו משתלח באמצעי התקשורת על בסיס יומי, מה הפלא שרבים אחרים מרשים לעצמם להתנהג כמוהו?"

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.