728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

יום ההולדת האחרון?

יום ההולדת האחרון?
התכנית הראשונה של החינוכית "תחושת המספר והכמות", בהנחיית שלומית דקל, 1966.צילום מסך

בשבת תציין הטלוויזיה החינוכית 52 שנה להקמתה. ביום ראשון יפגינו עובדיה ביחד עם ילדים ובני נוער מול משרד האוצר, במחאה על סגירתה הצפויה באוגוסט הקרוב

בשבת הקרובה תציין הטלוויזיה החינוכית 52 שנה לעלייתה לאוויר. אבן הדרך המשמעותית של תחנת הטלוויזיה הוותיקה בישראל, שהחלה לשדר ב-24 במרץ 1966, תחת השם "נאמנות הטלוויזיה הלימודית", מסמנת גם ודאות קרובה לאפשרות שיהיה זה יום ההולדת האחרון שלה.
 

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון  החינוכית צפויה להיסגר, על פי חוק השידור הציבורי הישראלי, כ-15 חודשים לאחר העלייה לשידור של התאגיד, כלומר באוגוסט הקרוב ולעבור לשליטת תאגיד "כאן" כערוץ לילדים, שיופעל בשם "כאן חינוכית".

 

ביום ראשון הקרוב יפגינו ילדים ובני נוער מול משרד האוצר בירושלים, בדרישה לאפשר את המשך קיומה של החינוכית. לדברי עובדים בתחנה עמם שוחחנו, "ההפגנה תצא אל הפועל בעקבות התארגנות ספונטנית שמקורה בדף הפייסבוק 'החברים של קישקשתא' של החינוכית". הם מעריכים שאל המפגינים הצעירים יצטרפו הוריהם, בנוסף לרבים מבין 180 עובדי החינוכית. בשיח שהתנהל בפייסבוק באה לידי ביטוי עמדה המצביעה על החשיבות שבשמירה על המשך קיומה של החינוכית שהיא כיום ערך עצמאי, לא מסחרי, איכותי ובטוח לילדים.

הפגנת הילדים ובני הנוער, שנקבעה לשעות אחרי הצהריים, היא עוד שלב במאבקם של עובדי החינוכית למען שינוי חוק השידור הציבורי, כך שתתאפשר המשך פעילות התחנה, שכבר יותר משני עשורים מטלטלת בין הצעות החלטה לסגור אותה.

 

מהלך משמעותי יותר שהעובדים תולים בו תקוות הוא הצעת חוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) להמשך הפעלת הטלוויזיה החינוכית, שתידון בוועדת השרים לענייני חקיקה באמצע מאי. ההצעה תמוזג ככל הנראה עם הצעות חוק ברוח זו שגיבשו ח"כים יוסי יונה (הציוני) אורן חזן (ליכוד) ואשר 45 ח"כים כבר הביעו תמיכה בהן.

 

בחודש שעבר התקיים בכנסת כנס חירום להצלת הטלוויזיה החינוכית ביוזמת ח"כ יונה וח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני), בו השתתפו בין היתר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), תמר זנדברג (מרצ), ונחמן שי (המחנה הציוני). אל הכנס הגיעו כוכבי החינוכית יואב קוטנר, פרופ' יורם יובל, שמעון פרנס וגם בובות "פרפר נחמד".

 

מנכ"לית החינוכית, ד"ר אורנה שמחון, טענה בכנס כי המשך קיומה של התחנה כדאי גם כלכלית, משום שיעלה פחות מהתפעול של ערוץ ילדים בתאגיד השידור "כאן".

 

לדבריה, התאגיד עדיין בהרצה, המבנה הארגוני הסופי שלו טרם גובש והיום, בטרם מלאה שנה להקמתו הוא מתמודד עם מאבקים בין העובדים להנהלה. "נכון להיום אין הסכם עבודה קיבוצי בתאגיד וקיים מאבק משפטי בין ההסתדרות לבין אגודת העיתונאים בירושלים מי מייצג את העובדים", היא טענה. שמחון הוסיפה כי בשנים האחרונות עברה החינוכית תהליך התייעלות וצמצום עובדים "ונוביל התייעלות נוספת בתיאום עם משרד האוצר".
 

בניסיון נוסף להציל חלק משידוריה, סיכמה החינוכית עם מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, על העלאת כמה מתכניותיה במסגרת שידורי ערוץ 10 באפיק 14. בין התוכניות, המשודרות מאז החודש שעבר: תכניות אקטואליה כמו "עושים סדר" בהגשת גל גבאי ובן כספית לסירוגין, "תיק תקשורת" בהגשת אבי משולם וכן תכניות לילדים ונוער המשודרות בשבת בבוקר.
 

אלא שהסדר זה כרוך בשתי בעיות. ראשית החינוכית לא אמורה, על פי חוק, לשדר תכניות אקטואליה. שנית, החינוכית מעבירה את התכנים לערוץ 10 ללא תמורה וההכנסות בשידורי פרסומת נשארות בקופת ערוץ 10, כלומר החינוכית מפיקה עבור ערוץ מסחרי תוכנית בחינם במימון הציבור.

 

הטלוויזיה החינוכית, שפורמלית היא כיום יחידה בתוך משרד החינוך, סבלה מקשיים רבים לאורך שנות קיומה ובעיקר ב-20- 25 השנים האחרונות. התחנה סבלה משליטה פוליטית בלתי מוגבלת, ריבוי של ועדי עובדים שניטרלו במידה רבה את ההנהלות והיקשו על הכנסת גמישות ורפורמות בשיטות העבודה, תפוקה נמוכה ובשנים האחרונות – אובדן רלוונטיות. מצבת כוח האדם בחינוכית דווקא הצטמצמה משמעותית וכיום מועסקים בה 180 עובדים (מהם 81 עיתונאים), לעומת 400 עובדים בראשית שנות ה-2000.

 

הוועדה בראשות רם לנדס שהוקמה ב-2013 המליצה להפסיק את שידורי החינוכית ולהעביר את פעילותה לתאגיד השידור הציבורי, שם היא תהפוך לערוץ ילדים ונוער, בתקציב של 40 מיליון שקלים בשנה, שרובו יוקצה לרכש של הפקות חוץ. המלצות הוועדה אומצו במסגרת חוק השידור הציבורי שנחקק ב-2014. לפי תכניתו של אלדד קובלנץ, מנכ"ל התאגיד (שבעבר כיהן במקביל גם כמנכ"ל החינוכית), להפעלת ערוץ הילדים והנוער שיעלה לאוויר במקום החינוכית יידרשו 10 עובדים בלבד, וכל התוכן יירכש ממפיקים חיצוניים, מה שאומר שאם לא תחול תפנית בהשתלשלות העניינים, הרוב המכריע של עובדי התחנה לא יישארו בה ויישלחו הביתה.

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • אילו היינו ערוץ 20 - עיתונות
    12 באפריל 2018 @ 3:11 pm, 3:11 pm

    […] היעדר החלטה ממשלתית בנוגע להמשך פעילותה לפני כשבועיים הפגינו כמה עשרות מעובדי החינוכית לפני משרד האוצר בירושלים, […]

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.