728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הנחות מטעות

הנחות מטעות

בית המשפט המחוזי אישר פשרה בתביעה ייצוגית נגד ערוץ הקניות וחייב אותו לשנות את שיטת המכירה ולפצות את הרוכשים במוצרים בשווי 4.5 מיליון שקלים

ערוץ הקניות, המשדר באפיק 21, יפצה בשווי של 4.5 מיליון שקלים צופים שנפגעו בשבע השנים האחרונות מאופן הפירסום של מוצרים שהוצעו למכירה בערוץ. הפרסום הציג מוצרים שהוצעו למכירה בהנחות שהתבררו כפיקטיביות.

 

כמו כן ערוץ הקניות התחייב לשנות את אופן הצגת המחירים של המוצרים הנמכרים באמצעותו, כדי להימנע בעתיד מהטעיית הצרכנים.

 

כך נקבע בהסדר פשרה שהושג וקיבל לפני שבועיים תוקף של בית המשפט המחוזי בתל אביב, בעקבות תביעה ייצוגית שהגישה אסתר בשן נגד חברת כ.י.ד, ערוץ הקניות. התביעה המקורית של בשן עמדה על סך של 252 מיליון שקלים.
 

ההליך המשפטי בפרשה החל במארס 2014, אז פנתה בשן לבית המשפט בקשה לאישור תובענה ייצוגית, בטענה שערוץ הקניות הפר את חובותיו מכוחם של חוק הגנת הצרכן ותקנת הגנת הצרכן (מכירות באשראי, מכירה מיוחדת ועסקה ורוכלות) ושל רישיון ההפעלה של הערוץ.
 

לטענתה, ערוץ הקניות הטעה את חברי קבוצת הנפגעים וגרם להם לחשוב כי המחירים בהם מוצעים למכירה המוצרים בוכניות השונות אותן משדר הערוץ הוא מחיר מציאה חד פעמי, נמוך בשיעור לא מבוטל ממחיר השוק ומהמחיר "הרגיל" של המוצר עצמו. בפועל, טענה בשן, הצרכן לא מקבל את שיעור ההנחה לו התחייב הערוץ במצגיו, מכיוון שההנחה המובטחת היא ממחיר גבוה במיוחד, שאינו קיים באמת.
 

ערוץ הקניות התנגד לבקשה לאישור התביעה כייצוגית וכפר בטענותיה של בשן. לטענת הערוץ, הוא מציג את מלוא המידע הנדרש בחוק, ובנוסף לכך החוק מאפשר קביעה של מחיר רגיל גבוה ומכירת מוצרים בפועל בהנחה, ובלבד שהמידע הרלוונטי יוצג לצרכן.
 

הליך גישור שהחל בין בשן לבין נציגי ערוץ, בפני השופט בדימוס ד"ר עמירם בנימיני, לא צלח. בינואר 2016 אישרה השופטת אביגיל כהן את בקשתה של בשן לאישור התובענה שלה כייצוגית. כעבור כחצי שנה פנו שני הצדדים שוב למגשר, הפעם לעו"ד אמיר שרף, וזה הצליח להביא לסיומה של המחלוקת ביניהם בדרך של פשרה.
 

ב-20 בדצמבר 2017 הגישו התובעת וערוץ הקניות לבית המשפט המחוזי בקשה משותפת למתן תוקף של פסק דין להסכמות שהשיגו, והשופטת חנה פלינר אישרה את הבקשה.
 

על פי ההסכמות, ערוץ הקניות יתקן את שיטת המכירה של מוצריו וגם יפצה את התובעים באמצעו חלוקת מוצרים בשווי של 4.5 מיליון שקלים. התובעת עצמה תקבל גמול בסך 150 אלף שקלים, בעוד שבא כוחה יקבל 550 אלף שקלים כשכר טירחה.
 

בנוגע לשינוי שיטת המכירה, הערוץ התחייב להציג מוצר למכירה במחיר הנחה, רק בהתקיים התנאים הבאים: המוצר הוצע למכירה במחיר רגיל לפחות ארבעה ימים לפני שהוא פורסם לראשונה במכירה מיוחדת. אם המוצר לא הוצג במכירה מיוחדת, הוא יוצג במחיר רגיל בערוץ ובאתר האינטרנט שלו. אם המוצר הוצע למכירה במשך פחות מ-21 ימים לפני שהוצע למכירה במחיר מיוחד, יצוין במסגרת פרסום המכירה המיוחדת, בכתובית, שהמוצר נמכר פחות מ-21 יום במחיר רגיל.

 

עוד נקבע כי מוצר יועמד למכירה מיוחדת לפרק זמן שאינו עולה על 24 שעות ברצף. הערוץ לא יציין בשידוריו "מחיר רגיל" או "מחיר בערוץ" ביחס למוצר שעומד למכירה, אלא אם המוצר הועמד למכירה בפועל במחיר רגיל או מחיר בערוץ לפחות ארבעה ימים לפני שהוא פורסם לראשונה במכירה מיוחדת. אם תוצג השוואה של המחיר בפועל למחיר המומלץ או מחירון ספק/יבואן, הערוץ יהיה חייב להבהיר כי אין זה המחיר בו נמכר המוצר בערוץ.
 

בנוגע לפיצוי (בשווי 4.5 מיליון שקלים), הוא יינתן לקבוצת הנפגעים באמצעות חלוקת מוצרים במרכזי חלוקה, בהתאם לזמינות המוצרים. כל חבר בקבוצה שיפנה לקבלת הפיצוי יקבל מוצר אחד בלבד, בלא תלות בסכום הרכישה.
 

חלוקת המוצרים לחברי הקבוצה תסתיים תוך 60 ימים ממועד הפרסום הראשון של הסכם הפשרה, או כאשר השווי המצטבר של מוצרי הפיצוי יגיע למלוא סכום הפשרה. אם עד תום מועד החלוקה יוותרו מוצרים שלא חולקו לחברי הקבוצה עד לגובה סכום הפיצוי, יעביר הערוץ מוצרים כתרומה למוסדות רווחה שונים כמו מקלטים לנשים מוכות, מוסדות לנערים ונערות בסיכון, אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים וניצולי שואה.
 

מי נכלל בקבוצת התובעים בתובענה היצוגית? לפי קביעת השופטת פלינר, הקבוצה כוללת את כל מי שבשבע השנים שקדמו להגשת הבקשה לאישור תובענה יצוגית, רכש מהערוץ מוצר במחיר שהוצג כמחיר הנחה מהמחיר הרגיל, אך בפועל לא הוצע למכירה במחיר אשר הוצג כמחיר הרגיל. ערוץ הקניות התחייב לפרסם את הסכם הפשרה באתר האינטרנט שלו וגם בעיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות".

 

את התובעת בשן יצגו עוה"ד רענן בשן ולאה נמס קהתי. את ערוץ הקניות ייצגו עוה"ד דורון לוי, יאיר אברהן ומאיה רכניץ.


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.