728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

השואה והגבורה

השואה והגבורה
ראול טייטלבאום. צילום: מתוך אתר יד ושם.

העיתונאי הוותיק ראול טייטלבאום, ששרד כנער את זוועות השואה, פעל במחתרת והצטרף לשורות הפרטיזנים - הוא ממדליקי המשואות בטקס המרכזי ביד ושם

העיתונאי הוותיק ראול טייטלבאום (87), ששרד כנער את זוועות השואה, יהיה בין מדליקי המשואות הערב (שלישי) במהלך הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם – בסימן 70 שנה למדינת ישראל.

 

ישראל-ראול טייטלבאום נולד ב-1931 בעיר פריזרן בחבל קוסובו שביוגוסלביה, בן יחיד לד"ר יוסף ולפאולה טייטלבאום. באפריל 1941 פלשו הגרמנים ליוגוסלביה. האב גויס כקצין רפואה, ועם כניעת יוגוסלביה חזר לביתו. בחורף 1942-1941 נעצר האב בידי שלטונות הכיבוש האיטלקיים. הוא הועבר למחנה מעצר באלבניה ושם הופקד על מרפאת המחנה. דירתה של משפחת טייטלבאום הוחרמה בידי הצבא האיטלקי, וראול ואמו הושלכו לרחוב. ידידי המשפחה, דראגוטין ואנה יאקיץ', פתחו את ביתם לפני ראול ואמו, וראול הצטרף למחתרת היוגוסלבית.

 

בקיץ 1943 עברו ראול ואמו לאלבניה כדי לבקר את האב הכלוא. עם כניעת איטליה בספטמבר 1943 שחררו פרטיזנים אלבנים את המחנה שהאב היה עצור בו, והמשפחה הצטרפה לשורות הפרטיזנים. האב טיפל בפרטיזנים פצועים ובכפריים חולים. לאחר ימים ספורים החלה מתקפה של הגרמנים, והפרטיזנים נאלצו לסגת להרים. "אבי סבל מהתקפים קשים של כיב קיבה ולא עמד במאמץ. התחלנו לפגר אחר הפרטיזנים". המשפחה הסתתרה אצל כפריים, ולבסוף נאלצה לשוב לפריזרן. ראול בן ה-12 שב לפעול בשורות המחתרת בעיר, הפיץ כרוזים והשתתף במעשי חבלה נגד הצבא הגרמני.
 

הנער ראול טייטלבאום, בעיר הולדתו פריזרן בחבל קוסובו שביוגוסלביה. צילום: באדיבות המשפחה


 

במאי 1944 נתפסו בני משפחת טייטלבאום. הם נשלחו למחנה הריכוז סיימישטה, ומשם הועברו לברגן-בלזן.
 

"שרדתי את מחנה הריכוז ברגן-בלזן במשך שנה וחצי עם אבא ואמא", מספר היום טייטלבאום. "לקינו שם בטיפוס. אבא לא שרד והוא מת שלושה ימים אחרי שחרורנו מהכיבוש הנאצי ונקבר בגרמניה המזרחית בקבר אחים. היו אלו שנים קשות מאד, רעב ומחלות. שבועיים לפני גמר המלחמה העלו אותנו על משאיות והסתובבנו בכל רחבי גרמניה ללא כתובת. לאחר מות אבי חזרנו לכפר". ראול חידש את לימודיו ואחרי שלוש שנים הוא עבר עם אמו לבלגרד שם למד ב"גימנסיה הראשונה" והיה פעיל בארגון הנוער הקומוניסטי. בלחץ אמו שהיו לה קרובי משפחה בישראל, הם עלו ארצה והגיעו לישראל ב-25 ביולי 1949.
 

למרות השקפותיו השמאלניות הוא התגייס לחיל התותחנים, עבר קורס קצינים ושירת במילואים כסמג"ד גדוד נ"מ בדרגת רב סרן. לדבריו, היה הקומוניסט בעל הדרגה הגבוהה ביותר בצה"ל. לאחר השחרור מצה"ל למד היסטוריה וכלכלה באוניברסיטה העברית.

 

טייטלבאום עבד 12 שנים בעיתון קול העם של מק"י. תחילה ככתב זוטר ומפיץ ואחר כך ככתב כלכלי ופרשן בכנסת. כן שימש ככתב של מספר עיתונים בבלגרד, עד ניתוק היחסים הדיפלומטים לאחר מלחמת ששת הימים.
 

כשהעיתון עמד לפני סגירה עם ירידת כוחה של מק"י עבר לידיעות אחרונות והיה במשך כ-30 שנה כתב כלכלי של העיתון בירושלים. הוא פרסם מאות מאמרים, תחקירים ומסות בנושאים כלכליים, חברתיים, ופוליטיים והופיע גם ברדיו כפרשן כלכלי בתוכניתו של יצחק טישלר "על מספרים ואנשים – מגזין המשק והחברה". תפקידו האחרון בעיתון היה כתב העיתון בגרמניה. הוא פרסם ראיון עם טרודל יונגה מזכירתו של היטלר, ראיון עם ריקרדו אייכמן בנו של אדולף אייכמן, ראיון עם נינו של ביסמרק ועוד.
 

לאחר צאתו לגמלאות מידיעות אחרונות החל לפרסם מאמרים ופרשנות בעיתון גלובס. הוא כיהן כיושב ראש ועדת האתיקה של אגודת העיתונאים בירושלים.
 

טייטלבאום פרסם מספר ספרים בנושא השואה, העוסקים בתרומת היהודים לפרטיזנים בבלקן ובשערוריית הפיצויים לניצולים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.