728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"מדידת הרייטיניג מעוותת"

"מדידת הרייטיניג מעוותת"
ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ)CC BY-SA 3.0

ועדת הכלכלה תקים ועדת משנה להסרת החסמים בתקשורת בשפה הערבית, בראשות ח"כ עיסוואי פריג': "הגיעה העת לשנות את שיטת מדידת הרייטינג"

האם שיטת המדידה של שיעורי הצפייה בערוצי הטלוויזיה בישראל עומדת בפני שינוי? ועדת הכלכלה של הכנסת צפויה להודיע מחר (שלישי) על הקמתה של ועדת משנה להסרת החסמים בתקשורת בשפה הערבית. יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל, מסר כי הוועדה, בראשה יעמוד ח"כ עיסאווי פריג', תדון בין היתר בנושא מדידת שיעורי הצפייה (רייטינג) בטלוויזיה.

 

ח"כ פריג' אומר היום לאתר אגודת העיתונאים בת"א כי שיטת המדידה הקיימת של הרייטינג היא "מעוותת ולא אמינה יש בה כדי לפגוע בערוצי הטלוויזיה היעודיים, ובכללם ערוץ הלא טי.וי באפיק 30 המשדר בעיקר לאוכלוסיה הערבית".

 

ועדת המדרוג הוקמה באמצעי שנות ה-90 ביוזמת הממשלה ושר הכלכלה והתכנון אז, פרופ' שמעון שטרית, בעקבות הקמתם של ערוצי טלוויזיה מסחרית בישראל. המטרה היתה ליצור מערכת מדידה אחידה, מקובלת ואמינה לשיעור הצפייה בטלוויזיה, שתעמוד בסטנדרטים מקצועיים ותעבוד על בסיס מתודלוגיה ידועה המקובלת על השחקנים השונים בענף. הכוונה היתה למנוע מצב בו ייערכו סקרים עצמאיים באמצעות שיטות מדידה שונות שיספקו נתונים סותרים ולא אמינים.

 

מערכת המדידה נועדה לשרת מנגנון של קביעת מחירים לתשדירי הפרסומת בערוצים המסחריים. היא גם משמשת לבקרת שידור ולעיצוב מדיניות על ידי הרגולטורים, כמו גם למחקר אקדמי.

 

הצפיה נמדדת בשיטת הפיפל מטר, במסגרתה מותקנים מכשירים אלקטרוניים על כל מקלטי הטלוויזיה של המשתתפים בפנל, המונה 700 משקי בית וכ-2,200 פרטים, שהם מדגם מייצג של אוכלוסיית בעלי המקלטים בישראל.
המכשירים עוקבים אחר כל פעולת ההפעלה או הכיבוי ומעבר של הצופה מערוץ לערוץ במקלטי הטלוויזיה. המדידה נעשית במערכת המאפשרת לזהות לא רק את היקפי הצפיה, אלא גם את ההרכב הדמוגרפי של הצופים. מדי ליליה נמשכים הנתונים מבתיהם של חברי הפאנל אל מרכז מחשבים המעבד אותם ומפיק מהם קבצי מידע המשמשים את תוכנות המידע השונות.
 

"הרייטינג הנקבע על ידי ועדת המדרוג משול למחיר הדולר", אומר ח"כ פריג'. "בהתאם לעלייה שלו או לירידה שלו נקבע המחיר למפרסמים. מי שיוצא מורווח משיטה זו הם ערוצי הטלוויזיה הגדולים – קשת ורשת. ומי נדפק כתוצאה מהשיטה הזו? הערוץ הרוסי, ערוץ 20 והערוץ בערבית, משום המדידה מראה על אחוזי צפיה אפסיים, כביכול, בערוצים אלה, מה שאינו נכון".
 

פריג' טוען כי יש לשנות את המודלים לפיו פועלת ועדת המדרוג, באופן שהמדידה תיעשה על בסיס מודלים אמריקאיים. "העלות למדינה של פעילות ועדת המידרוג היא בסך 4-5 מיליון שקלים בשנה, אך הוועדה פועלת בשיטה פרימיטיבית של התקנת מכשירים בבתי אב. העולם המערבי כיום פועל בתחום זה באופן משוכלל יותר ומאפשר הורדת אפקליקציות ושימוש בטלפונים ניידים.
 

"המדידה הקיימת, הנעשית באמצעות חברת קנטר מדיה בשיטה שלא השתנתה מזה יותר מ-20 שנה, כבר אינה רלוונטית, אינה נכונה והגיעה העת לשנות אותה. 700 בתי אב הם מספר לא מספיק כדי שימשו מדד ויש להגדיל את מספר חברי הפאנל".
 

לדבריו, "המדיה הערבית סובלת ממחיקה טוטאלית. היא אינה משפיעה והמפרסמים כמעט שאינם פונים אליה. המפרסמים הגדולים, כמו תנובה, בזק או טרה, מתקשרות ישירות לערוצים הגדולים, בשל הנתונים של ועדת המדרוג. התוצאה היא הנצחת הפגיעה בערוצים היעודיים".

 
נושא נוסף שבכוונת ועדת המשנה החדשה לעסוק בו הוא עידן + (מערך שידור טלוויזיה דיגיטלי הפועל בישראל. קליטת השידורים מצריכה אנטנה וממיר דיגיטלי, או מקלט טלוויזיה המותאם לשיטת השידור הדיגיטלית. השידורים מופעלים בידי הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו ומופצים לקליטה בחינם בכל רחבי הארץ). "לא ברור לי מדוע הערוץ הערבי בטלוויזיה אינו פועל במסגרת עידן +. 30% מצופי הטלוויזיה כיום, ביניהם הערבים, אינם ב"יס" או "הוט". אין סיבה סבירה לכך שלא מנגישים את הציבור הערבי לעידן+, שדרכו הם יוכלו לצפות בכל הערוצים. אני רוצה שהאזרח הערבי ישמע חדשות מהמדיה המקומית ולא מאל ג'זירה או אל ערביה", אומר פריג'.

 

עוד הוא אומר כי השיטה הקיימת של ועדת המדרוג אינה מודדת צפיה במקומות כינוס כגון בתי קפה ובתי חולים. "כאשר תונהג מדידה נכונה המשקפת במדויק יותר את חתכי האוכלוסיה השונים, המפרסמים יחלו לפרסם בערוצים נוספים". לדבריו, הוועדה בראשותו תפעל גם להגדלת תקציבה של לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) בחברה הערבית, שכיום הוא עומד על 3% בלבד. "חשוב שהאזרח הערבי ישמע תשדירים כמו דרכי המאבק במחלת הסרטן או זהירות בדרכים, ללא אפליה לעומת מגזרים אחרים".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.