728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אושר "חוק הפייסבוק"

אושר "חוק הפייסבוק"

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה על אישור הצעת החוק: החוק בנוסחו הנוכחי הוא החוק הפוגעני ביותר שנחקק בעשור האחרון כלפי חופש הביטוי

הוועדה המשותפת לוועדת החוקה, חוק ומשפט ולוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת אישרה היום (ראשון) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק להסרת תוכן שפרסומו מהווה עבירה מרשת האינטרנט, המכונה "חוק הפייסבוק".

 

הצעת החוק, אותה יזמו שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן ואליה מוזגה הצעת החוק הפרטית בנושא שיזמה חה"כ רויטל סויד, עברה בכנסת בקריאה ראשונה בינואר 2017. הצעת החוק יוצרת כלי אכיפתי חדש, במסגרתו יוסמך בית המשפט לעניינים מנהליים להורות בצו על הסרת תוכן מאתר אינטרנט במקרים בהם מתקיימים שני תנאים מצטברים: האחד, שפרסום התוכן מהווה מעשה שהוא עבירה פלילית, והשני, שיש אפשרות ממשית שהמשך פרסום התוכן יפגע בביטחונו של אדם, בביטחון הציבור או בביטחון המדינה. הצו המוצע אמור לחול על תוכן שמופיע ברשתות החברתיות, כגון פייסבוק, יוטיוב, טוויטר וכדומה, וכן על ספק שירות איתור אינטרנטי כגון גוגל, אשר ביחס אליו הצו יורה שלא לאפשר את איתור התוכן הפוגעני בתוצאות החיפוש.

 

הרקע להצעת החוק הוא השימוש ההולך וגובר ברשתות החברתיות למטרות הסתה. החוק שאושר בוועדה מסמיך את בית המשפט לתת צו לחברות האינטרנט כדוגמת פייסבוק, גוגל או טוויטר, המורה להן להסיר תכנים המהווים עבירה שיש בה סכנה לביטחונו של אדם או לביטחון המדינה. לראשונה אף נקבע כי במקרים דחופים בית המשפט יהיה מחויב לקבל החלטה בתוך 48 שעות לכל היותר.

 

השר ארדן אמר לאחר אישור הצעת החוק בוועדה המשותפת כי זהו "צעד נוסף במאבק שלנו כנגד הטרור. למרות שברור לכולנו שהסתה לטרור ברשת האינטרנט מובילה לטרור ממשי, עדיין פייסבוק, טוויטר וחברות אינטרנט נוספות אינן נענות לכל פניות המשטרה והפרקליטות להסיר תכנים מסיתים ולעיתים נדרש זמן רב עד להסרת התוכן המסית. לכן, החוק שעבר היום הכרחי וחשוב כדי לתת לנו את הכלים לפעול מיידית להסרת תכנים שעלולים לגרום למעשי טרור ורצח".

 

ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר, ראשת התכנית לדמוקרטיה בעידן המידע במכון הישראלי לדמוקרטיה, שהעבירה לעיון חברי הוועדה, ביחד עם עו"ד רחל ארידור הרשקוביץ, סקירה משווה לגבי מדינות בהן יש הסדרים או חוקים שנוגעים להסרת תוכן מרשתות חברתיות או מנועי חיפוש, אמרה בעקבות אישור החוק: "החוק הנוכחי הוא שיעור כיצד כוונה טובה למנוע טרור, הופכת לחומר ביד היוצר של הרשויות להגדלת שליטתן על חופש הביטוי. מדובר בחוק חסר תקדים בהיקפו, שיהפוך דה פקטו את הרשויות בישראל לצנזוריות של הרשת. זאת על ידי הענקת סמכות לנהל הליך במעמד צד אחד, על כל עבירה פלילית בספר החוקים- מגניבה ועד העלבת עובד ציבור, ללא כל קשר לסכנה ביטחונית. החוק בנוסחו הנוכחי הוא החוק הפוגעני ביותר שנחקק בעשור האחרון כלפי חופש הביטוי, ועשוי להביא לפגיעה ביכולת למחות כנגד עוולות שלטוניות, כל זאת ללא שום צורך, אפילו לא בדיעבד, לפתוח בהליך פלילי אמתי".

 

עוד הוסיפה שוורץ-אלטשולר כי "העובדה שחברי הכנסת הטילו על היועץ המשפטי לממשלה לקבוע נהלים לשימוש בחוק, והעבירו אותו ללא הנחיות מפורטות היא בעייתית ביותר משום שהיא מאפשרת פרשנות רחבה או מקלה, בהתאם לצרכי המדינה וראות עיניה של המערכת. בכך מתחמקים חברי הכנסת מתפקידם 'למשול' ולקבוע כללים ברורים לגבי המותר והאסור. מדובר בהצעת חוק חסרת תקדים שאם יעשה בה שימוש רחב, עשויה לפגוע בזכויות הבסיסיות ביותר של הפרט. זהו מודל שלא קיים כדוגמתו בעולם הדמוקרטי".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.