728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

תזכורת מקיץ 2011

תזכורת מקיץ 2011
נתיבי איילון, סמוך למחלף השלום, היום לפנה"צ

האם המחאה של קהילת הלהט"ב מסמנת את תחילתה של מחאה חברתית רחבה - לא רק נגד חוק הפונדקאות, אלא בעיקר כנגד אי-השוויון המעמיק בישראל?

קהילת הלהט"ב בישראל מארגנת הערב (ראשון) הפגנה גדולה בכיכר רבין במחאה על חוק הפונדקאות, המונע מגברים לעבור את הליך הפונדקאות בישראל – חוק שהתקבל במליאת הכנסת בשבוע שעבר, ערב פיזור הכנסת לפגרת הקיץ.

 

פעילי הקהילה מצפים שלעצרת בכיכר רבין יגיעו מאה אלף איש, אחרי סדרה של פעולות מחאה שהתקיימו כבר בשעות הבוקר, שהגדולה שבהן, בתל אביב, בה השתתפו כ-300 איש, הביאה לחסימה של נתיבי איילון לזמן קצר. הפגנות מחאה התקיימו גם בירושלים, שבהן עוכב מפגין אחד, בחיפה ובבאר שבע, שבה נחסמו לזמן קצר שדרות רגר. השלטים שהניפו המפגינים קראו "ואהבת לרעך כמוך", "די לגזענות", ו"אין שוויון – נחסום את איילון".

 

רבים מהמעסיקים, הודיעו שהם מגבים את השובתים ומאפשרים להם להשתתף במחאה בלא לנכות משכרם או ממכסת ימי ההיעדרות שלהם. כמה מהמעסיקים שהביעו הזדהות הם ציבוריים, כגון עיריות תל אביב, גבעתיים ורעננה, בית חולים איכילוב בת"א ורשות הגנים הלאומיים.

 

משרד הרווחה, בראשות חיים כץ, אמנם לא הביע תמיכה גלויה, אך הודיע שכל עובד מקהילת הלהט"ב שירצה להשתתף בשביתה, רשאי לעשות זאת, בלא להיפגע בשכרו או במכסת ימי ההיעדרות שלו. יתר שרי הממשלה היו זהירים, אולי מחשש שלא להתעמת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובמענה לפניות אליהם נמסר מלשכותיהם כי הם מותירים את ההחלטה אם להתיר לעובדים להיעדר מהעבודה בידי נציבות שירות המדינה.

 

עם המעסיקים שהודיעו על מתן גיבוי לעובדים השובתים נמנים טבע, סלקום, פלאפון, בזק, הוט, מוטורולה, י.ב.מ. מיקרוסופט, שטראוס, אסם שופרסל, גוגל, פייסבוק, נטפים, סופר פארם, ישראכרט, אל על, לשכת עורכי הדין וההסתדרות הרפואית – וזו רשימה חלקית. לנוכח היעדרותם של עובדים המועסקים בנתב"ג, היה חשש מפני שיבושים בהמראות מישראל, ואולם רשות התעופה הודיעה כי גייסה כוח אדם חלופי, והטיסות מנתב"ג יצאו כסדרן.

 

התקשורת, שלא מעטים מהמועסקים בה נמנים עם קהילת הלהט"ב, התייצבה חד משמעית בעד פעולות המחאה. בכלי התקשורת הודיעו כי יאפשרו לכל עובד החבר בקהילה להשתתף בשביתה ולהיעדר מהעבודה, ובלבד שיודיע מראש על כך לממונה עליו, כדי להבטיח את פעילות כלי התקשורת באופן חלק. הדיווחים באתרים על הפגנות המחאה וההיערכות לעצרת שתתקיים בערב בכיכר רבין היו מפורטים ומלווים בתמונות מזירות ההפגנות בערים השונות. באתר של העיתון מקור ראשון לא מצאנו שום אזכור לפעולות המחאה של חברי הקהילה, וכך גם בכלי התקשורת החרדיים.

 

עיתוי השביתה של קהילת הלהט"ב הוא מוצלח מבחינת מארגני המחאה. היום הוא תשעה באב, שבו המשק ממילא עובד באופן חלקי. מערכת הבנקאות והבורסה שובתת בכל שנה במועד זה, ועובדים רבים בשירות המדינה ובמוסדרות הציבור , ובחלק ממקומות העבודה הפרטיים, רשאים לקחת "יום בחירה" בתשעה באב. גם הרגיעה היחסית ברצועת עזה תורמת את שלה, בכך שהיא מאפשרת את התגברות השיח הציבורי בנושאים חברתיים.

 


דפנה מאור, עורכת עמודי חדשות החוץ בעיתון הארץ: "המאבק הזה צריך להיות לא רק של קהילת הלהט"ב, אלא של הציבור כולו למען השוויון. זה לא רק חוק הפונדקאות שהתקבל ביום רביעי האחרון, אלא גם חוק הלאום, שמעמיק את אי השוויון בישראל. לא רק הומואים ולסביות נפגעים מאי שוויון בישראל, אלא ציבורים שלמים, החל מערבים ועד לתושבים באיזורי הפריפריה"


 

דפנה מאור, עורכת עמודי חדשות החוץ בעיתון הארץ ועמודי גלובל בדה מרקר, החברה בקהילת הלהט"ב, אומרת כי הזיג זג של נתניהו, שתחילה צידד באמירותיו בזכותם של גברים בישראל להליך פונדקאות, אך ברגע המבחן במליאה הצביע נגד, "שימש טריגר למחאה שהיתה אמורה להתחיל עוד לפני זמן".

 

לטענתה, "כל האמירות שלפיה המחאה וההפגנות הללו הן של אנשים מפונקים, "הם דיבורים ארכאיים של מי שאינו מבין את מהות המאבק".
 
לדברי מאור, "בישראל פועלות קהילות, והדוגמא הבולטת לכך הם החרדים, שיודעות להיאבק על כל עניין הנוגע לחייהן, החל מחוק הגיוס שהן מתנגדות לו , דרך לבושן של נשים ברחובות ועד לתנועת מכוניות בשבת באיזורים מסוימים בירושלים. אין סיבה שהקהילה שלנו לא תיקח את החרדים כדוגמא ולא תתחיל להיאבק כמוהם – דבר שלא עשתה עד כה".

 

– אבל המאבק הזה, בשנת בחירות, יקבל אופי של תנועה נגד ראש הממשלה נתניהו.

– "זה לא שייך ישירות לנתניהו. המאבק הזה צריך להיות לא רק של קהילת הלהט"ב, אלא של הציבור כולו למען השוויון. זה לא רק חוק הפונדקאות שהתקבל ביום רביעי האחרון, אלא גם חוק הלאום, שמעמיק את אי השוויון בישראל. לא רק הומואים ולסביות נפגעים מאי שוויון בישראל, אלא ציבורים שלמים, החל מערבים ועד לתושבים באיזורי הפריפריה. המחאה הייתה צריכה להתחיל עוד הרבה לפני שהתקבל החוק האומלל הזה. לכן, אין לראות במחאה ובהפגנות שלנו מהלך פוליטי דווקא.
 

– את חושבת שהמחאה הנוכחית עשויה לאבד שליטה בדומה למחאה החברתית ב-2011?

"בלי מחאה ובלי לקום מהכסא, לא יקרה כלום. וכן, המחאה של 2011 התחילה בסך הכל מאיש אחד, חרדי, שזעק נגד המחיר המאמיר של הקוטג' בסופר. המחאה סחפה מאות אלפים והיא התרחבה לשלל נושאים של אי שוויון הטורדים את מנוחתם של אזרחי ישראל. אני רוצה להאמין שגם המחאה הנוכחית, שמתחילה בחוק הפונדקאות, המפלה לרעה גברים המבקשים להיות אבות יחידניים, תהפוך לגל של מחאה חברתית כנגד אי השוויון המעמיק בישראל. אני יודעת שלא רק חברי קהילת הלהט"ב, אלא גם סטרייטים רבים מתכוונים לבוא הערב לכיכר ולהשמיע בה את קולם".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.