728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

איום ועמימות

איום ועמימות

כשליש מעובדי החינוכית, שנסגרה בחודש שעבר, יפרשו עד סוף השבוע, עם תפוגת תוקפם של תנאי הפרישה המעוגנים בהסכם שנחתם בין ההסתדרות למדינה

עשרות מעובדי הטלוויזיה החינוכית, שנסגרה ב-15 באוגוסט האחרון לאחר 52 שנות פעילות, יפרשו ממנה עד יום חמישי הקרוב, במסגרת תנאי הפרישה עליו סיכמו משרד מאוצר, נציבות שירות המדינה וההסתדרות. מספר הפורשים, רובם מבוגרים יחסית, נע בין 60 ל-80 איש, שהם מעל שליש מכלל 180 עובדי החינוכית.

 

יתר העובדים טרם החליטו בנוגע להמשך דרכם והם ימשיכו, לפי שעה, להגיע לאולפני החינוכית. עובדים אלה מתייצבים מדי בוקר במתקן שבצפון תל אביב וממשיכים לקבל שכר מהמדינה, אף כי בסכום נמוך יותר (כי הוא אינו כולל תוספות שונות כמו תורנויות שבת וחג), ובפועל הם אינם עושים שום עבודה.

 

"החלטתי לפרוש כעת, משום שהתחלתי בימים אלה במשא ומתן כדי להתקבל למקום עבודה חדש, בחברת הפקות ותיקה, ואני רוצה להבטיח לעצמי את תנאי הפרישה שנקבעו בהסכם", אומר עובד בחינוכית המעדיף להישאר בעילום שם. הוא הוסיף: "הסכם הפרישה הנוכחי תקף רק עד יום חמישי הקרוב, ואני לא יודע אילו תנאי פרישה יינתנו לנו אחרי מועד זה. טוב ציפור אחת ביד משתי ציפורים על העץ. חוץ מזה, די מדכא לבוא כל יום למקום הזה ולא לעשות כלום, חוץ מאשר לגלוש כל היום במחשב".

 

עובדי החינוכית שיפרשו עד מחרתיים יקבלו תנאים דומים לאלה שניתנו ב-2008 לעובדים שפרשו מרשות השידור. כל עובד יקבל מענק חד פעמי 105 אלף שקל בתוספת של 11 משכורות כ"הסתגלות", בעוד שעובדים ותיקים שהועסקו בחינוכית לפחות 34 שנה, יקבלו, בצד המענק החד פעמי, מספר חודשי הסתגלות גדול יותר, שיגיע עד 17 משכורות. עובדים שגילם מעל 50 יקבלו גם פנסיית גישור וזאת עד הגיעם לגיל הפרישה הרשמי – 67 (אז הם יתחילו לקבל את הקיצבה מקרן הפנסיה).

 

גורם בחינוכית אמר כי משרד האוצר שומר על עמימות בנוגע לתנאי הפרישה שיחולו על מי שיפרוש לאחר סוף השבוע הנוכחי. האוצר יכול להחליט כי תנאים אלה, שהם משופרים לעומת המקובל במשק, יורעו החל מהשבוע הבא ואולם בקרב הוועדים בחינוכית שוררת תקווה כי תנאי ההסכם יישמרו עד 31 בדצמבר 2018, מועד סיום תקופת התקצוב של פעילות החינוכית.

 

לאחר ה-31 בדצמבר לא יהיה תקצוב לחינוכית וההערכה היא שעובדים שלא יפרשו עד אז, יפוטרו באופן יזום, אך כאמור טרם הובהר אם הפרישה תיעשה באותם תנאים כספיים הקבועים בהסכם הפרישה. לאחר ה-31 בדצמבר, רשות הדיור הממשלתית צפויה ליטול לידיה את המבנה של החינוכית ברחוב קלאוזנר, במטרה להשכירו או להעמידו למכירה. לפי הערכות, תאגיד השידור הישראלי עצמו, מעוניין לשכן בבניין לפחות חלק מפעילותו.

 

חרף סגירת החינוכית, אפיק 23 שבו היא שידרה, ואשר עבור לידי תאגיד השידור הישראלי, ממשיך לשדר תוכניות ילדים ישנות של החינוכית ועל המרקע אף מופיע הכיתוב "חינוכית". ואולם היצע התוכניות מוגבל, מכיוון שעובדי החינוכית שנסגרה נוקטים עיצומים במסגרתם הם מסרבים לשתף פעולה עם התאגיד ומונעים ממנו לקחת את ארכיון הסרטים וחומרים אחרים, אף כי חוק השידור הציבורי מחייב אותם לעשות זאת.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.