728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"פעלתי במסגרת תפקידי"

"פעלתי במסגרת תפקידי"
הרב משה הבלין.צילום: נקודים

הרב הראשי של קריית גת הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד השידור, בשל כתבות שהציגו אותו כמי שאסר על העסקתם של עובדים יוצאי אתיופיה בחברת קייטרינג

הרב האשכנזי הראשי של קריית גת, הרב משה הבלין, הגיש תביעת לשון הרע לבית משפט השלום בתל אביב בסך 720 אלף שקל נגד תאגיד השידור כאן בשל כתבות מהן עולה כי פעל ממניעים גזעניים, כאשר דרש שלא להעסיק עובדים יוצאי אתיופיה בחברת הקייטרינג לי-בר.

 

תאגיד כאן פירסם שתי כתבות תחקיר ב-16 וב-17 בספטמבר ולפיהן הרב הבלין התנה את מתן ההכשר לחברת הקייטרינג בכך שהחברה לא תעסיק יוצאי אתיופיה שקיים ספק לגבי יהדותם. הטענה שהועלתה בכתבה היא שהרב הבלין, משיקולים לא ענייניים, מפלה לרעה עובדות ועובדים ממצוא אתיופי, באופן המעמיד את מקור פרנסתם בסכנה.

 

הכתבה עוררה סערה ציבורית שהגיעה עד כדי גינוי מרוב גורמי הקשת הפוליטית, החל מראש הממשלה בנימין נתניהו ועד יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד. אך הרב הבלין טוען כי פעל במסגרת תפקידו וחובתו החוקית.

 

בתביעה שהגיש הבלין, באמצעות עו"ד דניאל כהן, נגד תאגיד כאן, הכתב אוריה אלקיים ומגישת מהדורת החדשות ב"כאן" גאולה אבן, הוא טוען כי הכתבה ששודרה היתה מגמתית, בעלת אופי דיבתי וחסרת כל אחיזה במציאות. "מרגע שעלתה לאוויר, מצא את עצמו התובע כאסקופה נדרסת, שמו וכבודו נרמסים בכל קרן רחוב תקשורתית, ארצית ומקומית", נטען בתביעה.

 

"התובע ניסה בכוחותיו הדלים לעצור את העומדים בראש הלינץ' התקשורתי והעביר אליהם תגובה ובהמשך שלח להם, באמצעות עורך דינו מכתב מפורט בניסיון נואש להזים את הטענות המועלות נגדו, אולם אלה השיגו תוצאה הפוכה, שהעצימה את הביזוי והלבנת הפנים אותה חווה התובע", הוא טוען.

 

בתביעתו מצביע הבלין על חוק איסור הונאה בכשרות, שעל פיו פעל בעניין הקייטרינג לי-בר, ולפיו הרבנות הראשית ורבני הערים מפעילים משגיחי כשרות האחראים על מתן תעודות הכשרות אחרי שביצעו בדיקות הלכתיות בנושא הכשרות לכל בית עסק לממכר מזון ויצור מזון. על פי חוק זה, הוא אומר, במתן תעודת כשרות, יתחשב הרב בדיני כשרות בלבד.

 

לדבריו, לצד הסטנדרטים של מוסד הכשרות הרגילה, מקיימת הרבנות סטנדרטים מחמירים יותר של מוסד "כשרות למהדרין" ולאחרונה הנהיגה הרבנות בירושלים סטנדרטים של "כשרות מהודרת".

 

"לפיכך, בעל עסק המעוניין להרחיב את בסיס לקוחותיו גם למי שאינו רוצה להסתמך על הקלות ופשרות הלכתיות, יכול לבחור בשתי אופציות: לפנות לאחד הבד"צים הפרטיים, או לקבל הכשר "מהדרין" של הרבנות. וכך לענייננו בעלי הקייטרינג לי בר אוחזת כשרות מהדרין ונדרשת להתמיד ולשמור על הסטנדרטים ההלכתיים המחייבים גם לאחר קבלת התעודה. שלילית הכשר המהדרין עלול להתבטא בירידה בהיקף פעילותה עקב צמצום בסיס הלקוחות".

 

הבלין אומר בתביעתו כי לפי אגף הכשרות הארצי של הרבנות הראשית, ברמת הכשרות למהדרין, בעת הבישול, מי שאמור להניח את הסירים או התבניות הוא רק יהודי. "אלה הנחיות הלכתיות המבחינות לעניין הכשרות בין מי שהינו יהודי לבין מי שאינו יהודי. זהותו הדתית של המבשל, לצורך כשרות מהדרין, היא דרישה הלכתית ואחד מהתנאים שאין בלתם לצורך קבלה או שמירה על תעודת כשרות מהדרין", הוא טוען.

 

לטענתו, אין רחוק ממנו מלחטוא בחטא הגזענות, אלא רק פעל כעובד ציבור בשליחותה של הרבנות הראשית ומכוח הוראות החוק. "אלא שהנתבעים, בחוסר אחריות ובהתלהמות בחרו בתובע כמטרה להשתלחותם וכשעיר לעזאזל בקמפיין הבוטה והמשפיל שניהלו והכל תוך פגיעה בשמו ובכבודו של התובע בעיני בני משפחתו, אישי ציבור תלמידיו ובוגרי הישיבה שבראשה הוא עומד. לדבריו, שידור הכתבה היה בבחינת הוצאת לשון הרע.

 

הבלין מצטט מתוך פסק הדין משה שויצר נגד ידיעות אחרונות (1999) "עיתון אינו צינור להעברת שמועות או מידע בלתי מבדוק ומוטלת עליו חובה מוגברת לבדוק באופן עצמאי את הכתוב בו". הוא מבקש מבית המשפט לחייב את תאגיד כאן לפרסם תיקון והתנצלות ולחייב את ונתבעים לפצותו בסך 720 אלף שקל ללא חובת הוכחת נזק.

 

טרם הוגש כתב הגנה.

 
בתוך כך, בעקבות התחקיר של אוריה אלקיים הורה מנכ"ל המשרד לשירותי דת עו"ד עודד פלוס לרב ראובן וובשת מנהל אגף שירותי דת לעדה האתיופית, לפנות לרבנות הראשית כדי לגבש נוהל אחיד ולפעול מול הרבנות הראשית לאימוץ פסיקתו של הראשון לציון הרב עובדיה יוסף זצ"ל המכירה ביהדותם של בני העדה.
 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

 • אוריה
  28 בספטמבר 2018 @ 3:43 am, 3:43 am

  סתם עלו על עץ גבוה
  זה עסק שהסתבך עם המשגיח וחשב שהוא יבהל אם ילכו לתקשורת.

  לגבי האתר- מדוע אתם מכנים את הרב רק בשם המשפחה?
  כל אדם יזכה לתואר שלו (ד"ר, עו"ד, תא"ל ועוד) ופה הרב הוא פשוט "הבלין", ביזיון לכותב

  הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.