728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

סיים את דרכו ב"הארץ"

סיים את דרכו ב"הארץ"
דן מרגלית.צילום: רדיו תל אביב

העיתונאי דן מרגלית סיים את עבודתו בעיתון "הארץ", לנוכח שורה של עדויות על תקיפות מיניות בעבר שהצטברו נגדו

בפגישה שהתקיימה שלשום (שלישי) בין מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, לבין העיתונאי דן מרגלית, סיכמו השניים על סיום העסקתו של מרגלית בעיתון, במעמד של פרילאנסר, לאלתר.
 

אמש (רביעי), לאחר שלמעשה סוכם כבר על סיום העסקתו של מרגלית ב"הארץ", פנו עשרות מעובדי העיתון בעצומה להנהלת העיתון בדרישה להפסיק את עבודתו של דן מרגלית בעיתון, בעקבות העדויות של שמונה עיתונאיות כי תקף אותן מינית.
 

מו"ל, "הארץ" עמוס שוקן, שנשאל אתמול אם בכוונת העיתון להפסיק את עבודתו של של מרגלית – סירב להשיב. הבוקר לא הופיע מאמרו הקבוע המתפרסם בעמוד הדעות של הארץ בימי חמישי. מרגלית, בן 80, הצטרף לעיתון הארץ לפני קצת למעלה משנה, לאחר שפוטר מעבודתו בעיתון ישראל היום בידי העורך בועז ביסמוט.

 

בעצומה עליה חתמו עשרות מעובדי הארץ ודה מרקר נכתב: "אנחנו, עובדות ועובדי 'הארץ', רוצות להביע את תמיכתנו המלאה בנשים שאזרו אומץ וסיפרו כיצד הותקפו או הוטרדו מינית על ידי העיתונאי דן מרגלית.

 

"אנו רואות בחומרה רבה כל מקרה שבו עיתונאי מעורב בהטרדה או תקיפה מינית – על אחת כמה וכמה כאלה שנעשו במסדרונות עיתון 'הארץ' עצמו, כפי שעולה מהתחקיר את רויטל חובל. אנו מצפות מהנהלת העיתון להפסיק לאלתר את עבודתו בעיתון ולנקוט עמדה מוסרית פומבית ברורה בעניין".

 

סך כל העדויות של נשים על כך שמרגלית תקף אותן מינית מגיע כבר לשמונה, לאחר שהבוקר חשפה אורלי אזולאי, כתבת "ידיעות אחרונות" בוושינגטון, כי הוטרדה לכאורה על ידי מרגלית. לפני כן סיפרו על ההטרדות המיניות חמש נשים, חלקן בעילום שם ושתיים אחרות בגלוי" חנה קים בעבר עיתונאית בשבועון "העיר", עיתון "חדשות" ועיתון "הארץ" וכיום פעילה חברתית ואורית שוחט, בעבר עיתונאית ב"הארץ". חמש מהעדויות פורסמו ב"הארץ" , אחת באתר וואלה, אחת ב-103FM ואחת ב"ידיעות".

 

דן מרגלית מסר בתגובה לתחקיר שפורסם אתמול בהארץ, כי "אין ממש בתלונות באשר לאירועים שהתרחשו לפני יותר מ-30 שנים. אין בכוונתי להקדיש את שארית חיי לוויכוח חסר כל סיכוי בעת הזאת ובאווירה הרווחת".

 

בעדות החדשה המתפרסמת הבוקר ב"ידיעות" מספרת כתבת העיתון כי מרגלית תקף אותה ב-92', לפני 26 שנים, לאחר צילומי התוכנית "פופוליטיקה" בהנחייתו. לדבריה, היא בחרה שלא להתלונן בגלל ההערות שנשים היו מקבלות אז, אילו בחרו לספר על דברים כגון אלה.

 

"כשכבו האורות באולפן, לאחר עוד תוכנית 'פופוליטיקה', סימן לי בידו המגיש, דן מרגלית, שאמתין רגע, לפני שאני עוזבת, כדי שיוכל לדבר אתי", סיפרה אזולאי בטור שפירסמה. "מצאנו חדר פנוי ונכנסנו אליו. הוא שחרר את העניבה, הוריד את הז'קט ואמר לי בקול נוזף מעט שהיתי עדינה מדי בתוכנית, ולא התפרצתי מספיק, ואלו הם חוקי המשחק שהוא קבע בתככנית שלו.

 

"בעודנו עומדים, הוא הצמיד אותי בכוח לקיר, פתח את רוכסן מכנסיו, הוציא את מה שהיה לו שם ושאל אותי למה אני לא רוצה ללטף אותו. ניסיתי להדוף אותו בכל כוחי. אחרי כמה שניות שנראו כמו נצח, הצלחתי להשתחרר מאחיזתו וברחתי החוצה. כשרצתי במסדרון שמעתי אותו צועק: ' ילדה רעה, ילדה רעה'".
 
רביב דרוקר, עיתונאי חדשות 10 אומר בראיון שישודר בתוכנית הקרובה של "סוכן תרבות" בכאן 11: "ניסיתי להיכנס לנעליו של מרגלית ולהגיד לעצמי 'אני רוצה עכשיו סקס בכנסת, ובשיכרון הכוח שבו אני נמצא אני מרגיש שאני גם יכול לקבל את זה. האם באופן הפסיכופטי שבו זה נעשה, יש אשה שאומרת כן? השריטה היא כל כך קשה. אתה פוגש אשה לפני דקה וחצי, ואז אתה מציע לה 'בואי נעשה מעשה מיני עכשיו'. מה, אתה הריסון פורד?"
 
גדעון לוי, כתב ובעל טור ותיק ב"הארץ" אמר היום לאתר "ואלה תרבות": "מרגלית לא יכול להטיף מוסר בעמוד הדעות של העיתון, בעוד שורה של נשים מצביעות על תקיפות מיניות מצידו. על הרבה פחות מזה ארי שביט נאלץ להפסיק לכתוב ב'הארץ'. אם יצליח להכחיש את הדברים, זה משהו אחר".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.