728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הכשל במערכת החיסונים

הכשל במערכת החיסונים
הילה אלרואי מקבל חיסון נגד שפעת במהלך הדיוןצילום: יניב כהן

כתבים לענייני בריאות הסבירו מדוע הם לא נותנים פתחון פה לעמדתם של מתנגדים לחיסונים. הילה אלרואי וניב גלבוע קיבלו חיסון נגד שפעת במהלך הדיון

בפאנל "חיסון לאומי" שנערך בכנס אילת לעיתונות ועסק בתפקיד התקשורת בדיון על סכנות החיסונים ונחיצותם השתתפו הילה אלרואי, כתבת הבריאות בחדשות עשר; יואב אבן, כתב הבריאות של חברת החדשות; ד"ר טל ברוש, מנהל המרפאה למחלות זיהומיות ב"אסותא" אדוד; רותם אליזרע, כתב הבריאות של "ידיעות אחרונות" ואופיר לוי, דובר המרכז הרפואי "קפלן". את הפאנל הנחה עיתונאי "קשת" ניב גלבוע.

 

במהלך הדיון, עלתה ביוזמת אופיר לוי, דובר ביה"ח קפלן, אחות משירותי בריאות כללית על הבמה ונתנה לניב גלבוע, להילה אלרואי מחדשות עשר ולו חיסון נגד שפעת, כאשר גם אנשים מהקהל באו לקבל חיסון.

 

ניב גלבוע: "מדובר בנושא חשוב ואקוטי. כשקראתי את הכל הכתבות הרגשתי קצת לא בנוח. זה היה קל לטפס על 'משוגעים' ועל 'חרדים'. תקשורת המיינסטרים כמעט ולא הביאה את הצד של הצדדים האלה".

 

יואב אבן: "תהיתי אם יוזמן לפה מתנגד חיסונים ואני רואה שאין כזה. אם היינו עושים את הפאנל הזה לפני 4 שנים, היה יושב כאן אחד כזה. במובן הזה, עברנו דרך. משהו השתנה בשנים האחרונות. נקודת המפנה הייתה בסרטון של רשת של מתנגדת חיסונים שהוסר, כי רשת חטפו ביקורת ציבורית על איך ניתנת לגישה הזו במה. הים יש הבנה שלא צריך שיהיה פה איזון. לפני כמה חודשים הייתה לי מחלוקת קשה עם ההנהלה אצלנו בזמן שעשיתי תחקיר גדול על חיסונים. לא חשבתי שצריך לתת לאנשים האלה פתחון פה, כמו שלא נותנים פתחון פה למי שיגיד שפדופיליה זה בסדר. בסוף, רכזת החדשות ביקשה שאראיין את ד"ר חיים רוזנטל (רופא והומאופת, המנהל כבר שנים קמפיין נגד החיסונים) ואעמיד אותו במקומו – ואכן ראיינתי והיה ראיון טעון".

הילה אלרואי: "אני לא מוכנה לראיין מתנגדי חיסונים כמו שאני לא מראיינת אורתופד על ניתוח לב, ולא מראיינת מנתח לב על שברים ברגליים. לא מעניין אותי שמתנגדת חיסונים תסביר לי למה חיסון מסוכן. יצא לי לצערי לפרסם לא פעם על ילד שמת מחזרת, שפעת או חצבת. לא קרה לי בחיים שדיווחתי על ילד שמת מחיסון. אם היה שינוי ואם היו תופעות שקשורות לחיסונים היינו יודעים ממזמן. למה הם מבלבלים את המוח? למה שתשב אמא אצלי בחדשות שתגיד לאנשים לא להתחסן? אני כתבת בריאות, לא מתפקידי להזיק לציבור".

 


הילה אלרואי: "אני לא מוכנה לראיין מתנגדי חיסונים כמו שאני לא מראיינת אורתופד על ניתוח לב, ולא מראיינת מנתח לב על שברים ברגליים. יצא לי לצערי לפרסם לא פעם על ילד שמת מחזרת, שפעת או חצבת. לא קרה לי בחיים שדיווחתי על ילד שמת מחיסון. למה שתשב אמא אצלי בחדשות, שתגיד לאנשים לא להתחסן? אני כתבת בריאות, לא מתפקידי להזיק לציבור"


 

אופיר לוי: "בדוברות הכללית יש מגמה שאם יש מתנגד שיושב באולפן, שבד"כ מדובר בדמות יותר צבעונית, לא יישב מולו מומחה. התקשורת הכריזה על החצבת והשפעות כשעת חירום. כמו שכתבי ביטחון לא יראיינו את האויב שלנו, כך לא צריך לתת במה בכלל למי שבא לחרב. זה ממש 'פייק ניוז'. הם משתילים עובדות לא נכונות, מטעות".

 

רותם אליזרע: "אנחנו ככתבי בריאות יודעים לקרוא מחקרים. אין מחקרים שמוכיחים שחיסונים מזיקים. האנשים האלה הם שרלטנים ולא ניתן להם פתחון פה".

 

ד"ר טל ברוש: "מתנגדי חיסונים מלעיטים אותנו במידע פסבדו-מדעי וטוענים שאנחנו לא מקשיבים להם. פעם אחת צללתי לדבר הזה וקראתי מאמר כזה מהתחלה ועד הסוף. התייחסתי ברצינות. הרפרנסים לא קיימים או מעגליים או חזרתיים. אי אפשר להוציא מזה מידע. השתדלתי לנהוג בזה בהגינות אקדמית וזה בלתי אפשרי".

 

ניב גלבוע: "יש ישובים שלמים בעמק חפר שילדים בכיתה א' לא התחסנו בכלל. אני מנסה להבין למה לא לתת להם לבוא לידי ביטוי, אפילו אם ברמה של לבקר אותם?"

 

רותם אליזרע: "עצם העובדה שהם יקבלו את הבמה הזו, גם אם יוצגו באון שלילי, הבמה הזו תוביל לחשיפה עבורם. אנחנו לא קבוצה בפייסבוק. כתקשורת ממוסדת יש לנו אחריות. לא יכולים לתת ביטוי או במה לטיעונים מופרכים. לא יכול לקחת את זה על עצמי".

 

יואב אבן: "אנחנו יודעים איך לראיין מתנגדי חיסונים. אבל כשאחד כזה מגיע ומדבר עם מי שלא עוסק בבריאות ביום-יום, כמו תכנית שצריכה למלא עוד משבצת או עוד אייטם – שם יותר קל 'לערבב'. כמה מחבריי מתנגדי חיסונים, לצערי הרב. כמה מהם אנשים טובים ומשכילים. הם לא עושים זאת כדי לפגוע באחרים. הם באמת ובתמים חושבים שהם מגנים על ילדיהם ממשהו שעלול להזיק להם. הם כמו תינוקות שנשבו".

 

אופיר לוי: "יש גם אוכלוסיות שאין בהן מודעות לחשיבות של להתחסן. מדובר למשל בחרדים או באוכלוסיות חלשות. יש לנו סגן שר בריאות שמגיע מאוכלוסייה כזו ואני לא ראיתי אותו מתראיין ואומר שמי שלא מתחסן נגד חצבת הוא פושע. בשעת חרום לאומית ביטחונית התקשורת מגויסת. למה כאן לא?".

 

רותם אליזרע: "תפקוד משרד הבריאות במשבר הזה היה קטסטרופלי. מתי הוא קיים ישיבת חירום ראשונה? רק לפני שבוע וחצי. עד כה משרד הבריאות לא נערך. רק שבוע שעבר הוא יצא לקמפיין וקרא לציבור להתחסן. הבעיה היא לא סגן השר, היא הרבה יותר עמוקה. אמרתי למשרד הבריאות כבר לפני כמה חודשים על גדילה במספרי החולים והם אמרו לנו שהמספרים צפויים לרדת. הם נזכרו מאד מאוחר שיש כאן סיפור גדול".

 

הילה אלרואי: "התפקיד שלנו הוא ליידע, אבל לא לעזור לקמפיין. אולי גם ניתן חיסונים? מה עוד? מצד אחד – מערכת הבריאות מצפה שנהיה מגויסים. מצד שני – אם נעשה השוואה לכתבים הצבאיים, אנחנו בזמן מלחמה. ובזמן הזה לא מראיינים מתנגדים. תפקידה של העיתונות הוא לא ללכת ולשכנע אנשים להתחסן כמו שלא מתפקידה ללכת למעוזי מתנגדי החיסונים. כמו שיושבים עם כתבי צבא לפני יציאה למבצע, משרד הבריאות יכול לשבת עם כתבי בריאות לפני מבצע כזה".

 

טל ברוש: "זה נכון שהייתה ישיבה של ועדת החיסונים בשבועות האחרונים. שירותי בריאות הציבור מורכבים מאנשים אידיאליסטים שעובדים קשה בתקציבים מוגבלים. אני רואה את זה בלשכות הבריאות שמולן אנחנו עובדים".
 

ניב גלבוע: "יש לנו שר בריאות שדוחף את חברות הטבק. מה קורה במשרד הבריאות?"
 
יואב אבן: "הם התעוררו מאוחר מדי במשרד הבריאות והם צריכים לחטוף, אבל אנחנו לא בתרחיש של מגפה. בא נקרא לילד בשמו . הבעיה היא בעיקר באוכלוסייה החרדית בירושלים. הרוב מתחסנים אבל יותר מ-60% מהנדבקים הם מהפלגים הקיצוניים ביותר".
 
הילה אלרואי: "מזל שאנחנו במדינה עם שיעור התחסנות יחסית גבוה. אם יש 1,800 מקרים מדווחים, כמה יש לא מדווחים?"
 
טל ברוש: "יש כמה קהילות שפשוט לא משתפות פעולה עם המדינה באופן כללי. החרדים שאני רואה בשפלה לא מחסים כי יש להם 11 ילדים והאמא פספסה את התור כי לילדה היה חום, ואחרי זה להיגרר באוטובוס.. זה פשוט מתפספס. זה לא עניין של עקרון. יש שלוש קבוצות מרכזיות שלא מתחסנות – חרדים שלא מתחסנים עקב דחיינות, קבוצה קטנה יותר של מתנגדים אידיאולוגית ויש אוכלוסייה קטנה שמאמינה בחשיבות החיסון אבל פשוט דוחה את זה. נגדם יש להפעיל סנקציות. ברגע שלא יוכלו לרשום ילדים לגן בגלל זה – הם ירוצו לטיפת חלב".
 

יואב אבן: "יש במערכת הבריאות הציבורית בישראל 400 רופאים שהם 'למלמים'. לא מומחה לא מתמחה. הם סיימו רפואה כללית ולא השלימו התמחות. או שלא עשו, או שעשו ולא עמדו בבחינות. לרופא כזה מותר להגיד שהוא רופא 'אורתופד'. הוא לא יכול להגיד שהוא 'מומחה לאורתופדיה'. הוא יכול לעבוד 30 שנה ככה. הוא מעל מתמחה ומתחת למומחה. הוא לא יכול לעשות כוננויות. לאדם מן השורה שמגיע לאחד כזה אין מושג איך להבדיל במצב כזה".

 

טל ברוש: "שפעת יותר מסובכת מוירוס וטטנוס. לא תמיד החיסון מתאים. אסור לשפוט את יעילות החיסון על בסיס עונה בודדת. בסופו של דבר, זה חיסון לא מהמשובחים – כמו טטנוס. חיסון שפעת יכול לפספס, אבל עדיין הוא יותר טוב מכלום. אני סומך על החיסון של השנה הנוכחית המבוסס על ארבעה זנים".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.