728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

חקיקה במבחן

חקיקה במבחן
נשיא צרפת, עמנואל מקרון..צילום: (Jeso Carneiro, (CC BY-NC 2.0

חוק ה"פייק ניוז" הצרפתי, מהראשונים מסוגו באירופה, שאושר באחרונה בפרלמנט, ייבחן בבית המשפט החוקתי בעקבות עתירה של חברי אופוזיציה

חוק ה"פייק ניוז" הצרפתי החדש, שאושר על ידי הפרלמנט הצרפתי בשבוע שעבר, הוא אחד החוקים הראשונים שחוקקו בנושא באירופה והוא מתיימר לספק הגדרה לשאלה מהן חדשות מזויפות שיש בהן כדי להשפיע באופן בלתי כשר על הליך הבחירות. החוק גם מציע פתרון כיצד למנוע מהן להתפשט. אלא שיותר מ -50 סנטורים מהאופוזיציה עתרו לבית המשפט החוקתי בתביעה לפסול את החוק החדש.

 

באופוזיציה מתנגדים לסמכויות הנרחבות שמעניק החוק החדש לבית המשפט, לפיהן אם שופט התרשם כי אכן מדובר בחדשות מזוייפות הוא רשאי לאסור על פרסומן.
 

העתירה הוא רק צעד נוסף בפרשת חקיקת החוק נגד "חדשות מזוייפות" שהוביל הנשיא עמנואל מקרון מאז ינואר 2018. החוק נתקל פעמיים בסירוב של הסנאט וחלק מחברי הפרלמנט הצרפתי והוא נדחה שוב ושוב, כשבכל פעם נערכו בו שינויים עד שהיה מקובל על שני בתי הנבחרים בצרפת.
 

החוק החדש קובע, בין היתר, כי אם בתקופת בחירות, או בשלושה החודשים שקודמים להצבעה, מופצת ידיעה חדשותית כוזבת לכאורה בכל דרך – ובכלל זה באופו מקוון, מאסיבי, אוטומטי ומלאכותי – יהיה רשאי בית המשפט, באם פנו אליו, להורות על צעדים שיראה לנכון כדי לעצור את פרסומה. בית המשפט יוכל להתערב רק אם הוגשה אליו בקשה ספציפית על ידי קבוצות פוליטיות, רשויות ציבוריות או יחידים. בית המשפט יפעל בתוך 48 שעות מקבלת התלונה ובמקרה של ערעור, על בית המשפט לפסוק בתוך אותו פרק זמן.
 

ואולם, החלק המשמעותי יותר בחוק החדש נוגע לחלקם במאבק של כלי התקשורת. על פי החוק החדש, חלה עליהם חובת שיתוף פעולה במאבק נגד הפצת חדשות מזויפות. על פי החוק, הם יידרשו גם לשקיפות באשר לאופן שבו האלגוריתמים שלהם פועלים, הם יידרשו להסיר חשבונות מזויפים שנועדו להפצת מידע שגוי, ולחשוף כל מידע באשר לתוכן ממומן וזהות יחידים או ארגונים המקדמים תוכן זה. על אתרי האינטרנט לפרסם מידע סטטיסטי מצטבר על חשיפת תכניו, מספר המשתמשים בו. החוק החדש העניק לרגולטור – ה-CSA – יכולת לפקח ול"ווסת" שידורים.
 

החוק הצרפתי החדש מתייחס גם לתקשורת המסורתית והוא מאפשר לרגולטור לבטל, באופן חד-צדדי, את זכויות השידור של ערוצי טלוויזיה ורדיו שפועלים בשטח הצרפתי, אך נמצאים בשליטה או השפעה של מדינה זרה.
 

באופוזיציה מתנגדים בחריפות להענקת סמכויות מרחיקות לכת שכאלה לרגולטור הצרפתי  וטוענים כי יש צורך לטפל בבעיות של כלי התקשורת, בהן תנאי ההעסקה הירודים של עיתונאי, וניגודי אינטרסים בתוך התקשורת – ולא בסימפטומים של בעיות אלה.
 

שר התרבות הצרפתי פרנק ריסטר, אמר כי החוק נועד לעורר את חברות האיחוד האירופי לפעולה משותפת ולהתקנת תקנות פאן-אירופיות בנושא. יועץ ועדת התרבות של הפרלמנט האירופי, ברונו סטודר, שיבח את כוונות האיחוד האירופי להתקין תקנות בנושא אך הודה כי הן אינן "מרחיקת לכת" והסביר כי אין בהן התייחסות נפרדת "לפלטפורמות מקוונות". לפיכך אמר, "החוק הצרפתי הוא כנראה בין הראשונים המייצגים מעשה חקיקה קוהרנטי".
 

על בית המשפט החוקתי בצרפת לדון בעתירה לאלתר ולפרסם את פסיקתו בתוך חודש ימים.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.