728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

ממלאים פיהם מים

ממלאים פיהם מים
חסן נסראללה.צילום מסך מערוץ אל-מנאר

המזרחן ד"ר אדי כהן על האופן בו מסקרת התקשורת בלבנון, על פלגיה ועדותיה - בהם השיעים, הסונים והנוצרים, את המבצע לנטרול מנהרות החיזבאללה

בסוף השבוע איתרו לוחמי צה"ל מנהרת טרור שנייה של החיזבאללה בגבול הצפון, החודרת לשטח ישראל. עוד לפני כן, אירעה בסמוך לגבול תקרית ראשונה מאז החל מבצע "מגן צפוני" ביום שלישי כשלוחמי צה"ל פתחו באש לעבר שלושה חשודים, ככל הנראה פעילי חיזבאללה, שהתקרבו לעבר הכוחות שפועלים לחשיפת המנהרות.
 

כיצד השתקפו אירועי השבוע האחרון בתקשורת הלבנונית, המהווה תמונת מראה של המדינה, שההיסטוריה המודרנית שלה רוויית סכסוכים אתניים ומלחמות אזרחים על שליטה, שטח ומשאבים, עם השלטון המרכזי החלש?
 

"העוסקים בתקשורת הלבנונית וחוקרים בתחום יודעים שאין שם תקשורת דמוקרטית המתייחסת לאירועים החדשותיים כמקשה אחת", אומר המזרחן ד"ר אדי כהן (46), חוקר בכיר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן.
"כלי התקשורת השונים בלבנון פועלים אך ורק למען העדה שהם מייצגים. בלבנון 18 עדות – מוסלמים, שיעים, כורדים, נוצרים קתולים ,פרוטסטנטים, אשורים ועוד".
 

התקשורת הלבנונית המשפיעה מייצגת את השיעים, הסונים והנוצרים. התקשורת השיעית, הכוללת את החיזבאללה ותנועת אמל, פועלת באמצעות תחנת הטלוויזיה של החיזבאללה, אל-מנאר, שהוקמה ב-1990, ומהווה כלי רב השפעה במערך התעמולה של הארגון, הכולל גם את תחנת הרדיו רדיו נור וכמה אתרי אינטרנט.

 

-כיצד הם מתייחסים למבצע "מגן צפוני" לחשיפת ונטרול מנהרות החיזבאללה?
"הם לא ממש מתייחסים. במעט שהתייחסו, הם טענו שמדובר ב'קרקס'. לדבריהם, כך מחפה נתניהו על 'הכישלונות' של ישראל בעזה ועל תיקי החקירה נגדו בישראל. זה המקום לציין שעברו שלושה חודשים מאז הבחירות לפרלמנט הלבנוני ועדין אין שם ממשלה. חיזבאללה פועל כל העת לבסס את שאיפתו להוות רוב בממשלה ובפרלמנט, שבראשו עומד ראש מפלגת אמל השיעית נַבִּיהּ בֵּרִּי, על חשבון עדות אחרות.
 

"בחיזבאללה חוששים שתקום ממשלה שתלווה החלטה אמריקנית הקוראת להטיל על הארגון סנקציות כלכליות ולפרק אותו מנשקו. לפני כחודש האשים הסטייט דפרטמנט את בנו של נסראללה בפעילות טרור. הנפת אצבע מאשימה לעברו בתקשורת העולמית החישה את הצורך הארגון לקבל רוב בממשלה הלבנונית.
 

התקשורת של העדה השיעית בלבנון אינה מודה בקיום המנהרות שחפרו החיזבאללה. מאידך, התקשורת הנוצרית, הנמצאת מול החיזבאללה, רואה בו ארגון טרור ומבקרת אותו בשפה רפה. הנוצרים רואים בנסאראללה כמי שעומד בראש ארגון טרור ומהווה איום על לבנון. בראשם סמיר ג'עג'ע הנוצרי, מנהיג המיליציה והמפלגה הלבנונית הימנית "הכוחות הלבנוניים". שהתבטא בתקשורת הנוצרית וטען שאם ביוניפי"ל יצביעו על הימצאות מנהקות, אזי על הממשלה לבקש מהחיזבאללה לעצור כל דבר המהווה איום על לבנון.
 

ד"ר אדי כהן.


 

-מדוע הוא מדבר בשפה רפה נגד החיזבאללה?

"זה נובע מחששו שמא יגידו שהוא בוגד או משתף פעולה עם הישראלים. כזכור, בעבר הנוצרים – בראשם בשיר ג'ומאייל, שנרצח בספטמבר 1982 לאחר בחירתו לנשיא לבנון – שיתפו פעולה עם הישראלים. בראש העדה הסונית עומד סעד אל-חרירי, ראש ממשלת לבנון וראש התנועה הפוליטית 'זרם העתיד', שהוקמה על ידי אביו, רפיק אל-חרירי, לשעבר ראש ממשלת לבנון, שנרצח בהתנקשות ב-2005.
 

"הוא מדבר בתקשורת נגד השיעים, אך אינו מתייחס לפרשת המנהרות. אינו מתעמת, אינו מכחיש ומשתדל להישמע ממלכתי בתוקף תפקידו כראש ממשלה.
 

בעיתון היומי "אלמוסתקבל", שהושק בשנת 1995 על ידי רפיק אל-חרירי במטרה להפיץ את מסרי תנועת 'זרם העתיד', אומרת הכותרת האחרונה בסוף השבוע: 'אנו מחויבים להחלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם לשביתת הנשק בין ישראל לחיזבאללה במלחמת לבנון השניה'. דהיינו ,לא יוצאים בבוטות נגד החיזבאלה, לא מאשימים וגם לא מכחישים.

 

-יש התייחסות למה שאומרים בישראל בימים אלה?

"יש התייחסות בעיתונות הנוצרית בעיקר לדברי ציפי לבני על שנתניהו, על כך שהוא עושה כביכול שימוש במנהרות החיזבאללה לצרכיו הפוליטיים-האישיים. לעומת זאת בעיתונות הלבנונית ובכלי התקשורת האלקטרוניים, החיזבאללה ממלא פיו מים.
נביה ברי שהוא יו"ר הפרלמנט שזו המשרה הכי בחירה לשיעים בלבנון, מכחיש ומתייחס בביטול למנהרות שהחיזבאללה חפר.
 

בסקר שערך אל-מנאר של החיזבאללה, הוצגה מדוע חשפה ישראל דווקא עכשיו את פרשת המנהרות? כשהאפשרויות לתשובה הן: להרגיע את תושביה בצפון; או בגלל השחיתות של נתניהו וכישלון ישראל בעזה.
80% מהמשיבים טענו שזה בגלל נתניהו וכישלון ישראל בעזה. 20% אמרו שהפרסום נעשה כדי להרגיע את תושבי הצפון. למרות הסקר, לא נכתב שם אם נחפרו או לא נחפרו מנהרות".

 

-ומה אומר נסראללה?

"שומר על פוקר פייס, אינו מדבר ואינו מאשר או סותר ואף לא יוצא מהבונקר. הוא אינו מצוטט בשום אמצעי תקשורת וגם לא בנו. אנשיו מכחישים ומתייחסים בביטול לדיווחי ישראל. בתחילה, התקשורת של החיזבאללה דיברה על כך שישראל מתכוונת לתקוף את לבנון ויש חיילים על הגבול. מאוחר יותר התקשורת שלהם התמתנה ודיווחה שיש כוננות ישראלית בגבול לבנון ושישראל מאיימת על לבנון, לבסוף הם עברו לדיווחים הטוענים שלא היו מנהרות כלל".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.