728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

פרטיות במרחב העירוני

פרטיות במרחב העירוני
אילוסטרציה: pixabay

הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים פרסמה מדריך שמטרתו לחזק את ההגנה על פרטיות התושבים שעלולה להיות מאויימת בעיר החכמה

הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים פרסמה אתמול (ראשון) מדריך שמטרתו לחזק את ההגנה על פרטיות התושבים בעיר החכמה.

 

בהחלטת ממשלה נקבע כי כל עיר בישראל תהיה חכמה ובעלת תשתיות לפלטפורמות דיגיטליות. תהליכי הדיגיטציה והטכנולוגיות החדשות בערים החכמות נועדו לייעל את תהליכי ניהולה של העיר ומערכותיה ולהוסיף לאיכות חייהם ורווחתם של התושבים. עם זאת, הם מעלים גם איומים חדשים לפרטיות התושבים עימם יש להתמודד.

 

הפוטנציאל לאיסוף ולניתוח כמות עצומה של מידע אישי אודות התושבים גדל והולך. מדובר במידע המגיע מעשרות ואף מאות מקורות שונים, החל ממאגרי מידע המכילים נתונים אודות תושבי העיר, כמו מאגר הארנונה או החינוך ועד מאגרים ייחודיים לערים חכמות כמו מידע מרשת ה Wi fi העירונית, מכרטיסי התושב המקומיים או מאפליקציות שונות שמפעילה הרשות המקומית. טכנולוגיות חדשות מאפשרות ניתוח, הצלבת מידע והסקת מסקנות מגבירות את הסיכונים לפרטיות התושבים. מצלמות וחיישנים שונים המותקנים ברחבי העיר למטרות שונות כגון ביטחון אישי, שמירה על הסדר הציבורי, קיימות ועוד, עלולים ליצור מנגנון של מעקב ציבורי מתמיד והפוטנציאל לזליגת מידע אישי ולשימושים בו לרעה מתעצם.
 

תושבים בעיר החכמה אינם יכולים להימנע מאיסוף המידע עליהם, במיוחד כאשר מדובר במידע שנאסף בתשתיות עירוניות חיונית. בכך עשויים להתערער יסודות ההסכמה של התושב לשימושי הרשות המקומית במידע עליו, מאחר שאין לו אפשרות לבחור בחלופה אחרת, ועל כן מתחייבת זהירות רבה יותר של הרשות המקומית בשימוש במידע האישי של התושבים.

 

במדריך נכתב כי  "על הרשויות המקומיות לעשות שימוש במידע של התושבים רק למטרה שלשמה המידע נאסף ועליהן להודיע לתושבים, בטרם איסוף המידע, האם חובתם החוקית למסור את המידע, מה המטרה שלשמה נאסף המידע, למי יימסר המידע ומה תהיה מטרת המסירה".

 

כמו כן "הרשות המקומית מחויבת לתת לתושבים את זכות העיון במידע שקיים אודותיהם וכן את הזכות לתיקון המידע במידה ואינו מעודכן או שנפלה בו שגגה. עוד מצויין כי "על הרשות המקומית ועובדיה חובת שמירה על סודיות המידע אליו נחשפו במסגרת עבודתם".

 

השימוש ההולך וגדל במצלמות מעקב ואבטחה בעיר החכמה מחייב את הרשות המקומית, בין היתר, "להגדיר באופן ספציפי ומפורש את מטרת הצבת המצלמות" ואסור "השתמש בצילומים למטרות זרות שאינן חלק מאותן מטרות שהוגדרו להצבת המצלמות". כמו כן, "יש ליידע את הציבור על הצבת המצלמות, לדוגמה באמצעות הצבת שילוט קריא בסמוך למקום וכן לפרסם מיפוי מלא של פריסת המצלמות באתר האינטרנט של הרשות המקומית. לא ניתן להעביר את הצילומים לגורמים זרים ולשמור אותם לאחר שאינם נחוצים עוד". עוד מצויין כי יש "לנקוט משנה זהירות כשמדובר במצלמות המנטרות אוכלוסיות פגיעות כמו קטינים או קשישים".

 

עו"ד אלון בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות: "מיזמים הקשורים בעיר החכמה חשובים ומבורכים. הם לא רק מציבים את ישראל בקדמה הטכנולוגית, יש בהם כדי לשפר משמעותית את איכות חייהם ורווחתם של התושבים וליצור סביבה בטוחה, שירותית, יעילה למחייה ואורבנית. יחד עם זאת, האימוץ המהיר של טכנולוגיות עיר חכמה בישראל מחייב את כל הגורמים השותפים בניהולה ובתכנונה של העיר החכמה להידרש כבר בשלבים המוקדמים לסוגיית ההגנה על המידע האישי של התושבים ועל פרטיותם. זאת כדי לוודא שהסביבה העירונית בה אנו חיים ומתנהלים בשגרת יומנו לא תהפוך למקום המסכן את חירותנו או פוגע בה.
 

"חשוב לזכור כי למשתמשי העיר החכמה, התושבים, אין אלטרנטיבה אמיתית לקבלת שירותים ציבוריים ועל כן לעומדים בראש הרשות המקומית, העיר, מובילים או שותפים לתכנון מיזמים בתחום העיר החכמה, תפקיד מפתח בהגנה על פרטיותם. בדיוק לשם כך פרסמנו  מדריך, אשר נועד לסייע וללוות את כלל הגורמים במערכות השלטון המקומי בתהליכי התכנון וקבלת ההחלטות, בראשם ראשי הרשויות המקומיות ומנהליהם הכלליים ולהבטיח כי יינקטו כל הצעדים הנדרשים להבטיח את ההגנה על הזכות לפרטיות של תושבי ישראל".


 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.