728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מנוע שליטה

מנוע שליטה
מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, בשימוע בקונגרס אתמולצילום מסך

במשך שלוש שעות וחצי העיד מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי בשימוע בפני ועדת המשפט של הקונגרס האמריקני והתייחס לנושאים מעוררי ביקורת סביב התנהלות החברה

"מנוע החיפוש של גוגל פועל על פי פרמטרים אובייקטיביים, אינו מושפע מהטיה של אדם כזה או אחר ומבצע התאמה בין המילה המוקלדת למיליוני ערכים ברשת" אמר אתמול (שלישי) מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, בתשובה לשאלתה של הסנטורית הדמוקרטית זואי לופגרן מדוע מנוע החיפוש של ענקית הטכנולוגיה מציג תמונות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כשמחפשים את המילה "אידיוט".

 

במשך שלוש שעות וחצי העיד פיצ'אי בשימוע בפני ועדת המשפט של הקונגרס האמריקני והתייחס לשורה של נושאים מעוררי ביקורת סביב התנהלות החברה – בהם השתקת רפובליקנים ואנשי ימין, הטיה פוליטית מובנית במנוע החיפוש, פרויקט פיתוח מנוע החיפוש המצונזר עבור הסינים ועוד.
 

פיצ'אי הסביר כי עובדים בגוגל אינם יכולים להטות תוצאות חיפוש של המערכת והוא הדין באשר לטענות על הטיות תוכן פוליטיות של מנוע החיפוש של נגד השמרנים בארצות הברית. מנכ"ל גוגל הצהיר כי הוא מנהל את החברה ללא כל הטיות פוליטיות.
 

לאורך עדותו שמר מנכ"ל גוגל על קור רוח ושקט, למרות שהותקף לא פעם במילים בוטות. בכמה מקרים במהלך העדות הוא נתן תשובות סתמיות או מתחמקות. כך למשל כשנדרש להתייחס לפרטיותם של הגולשים, הוא לא ענה לשאלה האם גוגל עוברת על מיילים פרטיים בשירות הדואר האלקטרוני, ג'ימייל.
 

 

כשנדרש על ידי הדמוקרטים בבית הנבחרים לשאלה בדבר ההגנה על הדמוקרטיה האמריקאית ויכולתה של רוסיה להשפיע באמצעות הרשת על הפוליטיקה האמריקאית ועל דעתם של אזרחים אמריקאים, אמר מנכ"ל גוגל כי החברה שמעה את הטענות, בדקה את הדברים וזיהתה שני מקרים בלבד, שבהם היה ניסיון של גורמים רוסים להתערב בנעשה – ואולם מדובר במקרים זניחים וסך עלות הפרסום הרוסי בגוגל עמד על 4,700 דולרים בלבד. עוד הוא אמר בתשובה לשאלה האם ישנם "בוטים" בשירות רוסיה ביוטיוב, כי גוגל מחויבת למנוע השפעות כאלה.
 

כמה מחברי בית הנבחרים הוטרדו בשאלה האם גוגל משתפת פעולה עם ממשלת סין בפיתוח של מנוע חיפוש מצונזר. פיצ'אי אמר כי גוגל מחוייבת להתנהגות בהתאם לכללי השוק בכל מדינה שבה היא פועלת, הוא הודה כי בעבר גוגל העסיקה כ-100 עובדים בניסיונות לבנות מנוע חיפוש שיתאים לסינים, אולם לדבריו גם בחלוף שמונה שנים מאז נחסם מנוע החיפוש בסין אין לגוגל תכניות כאלה כרגע. עם זאת, הוא אמר כי חברת האם אלפבית מנסה לחדור לשוק הסיני עם טלפון חכם והבטיח לשמור על שקיפות מלאה באשר להפעלת מנוע חיפוש בסין.
 

בהתייחסו לאיסוף המידע ממכשירי אנדרואיד טען פיצ'אי, כי באחרונה 168 מיליון משתמשים במערכת אנדרואיד ערכו בדיקה ושינו פרמטרים בהגנה על הפרטיות. לדבריו החברה יוזמת מדי פעם פניה למשתמשים לבחון את הגנת הפרטיות שלהם. אחד מחברי בית הנבחרים שאל את פיצ'אי האם המערכת של גוגל יכולה לגלות שהוא עובר מצד אחד של החדר לצד השני? בתגובה ענה המנכ"ל כי הוא זקוק למכשיר האנדרואיד כדי לבדוק את הדברים ובתשובה הוא נענה כי זהו "עוד טריק".
 

לשאלה בדבר ה"באג" שנתגלה בגוגל פלוס ערב עדותו ו-52,5 מיליון גולשים נחשפו אליו, אמר המנכ"ל כי חובתה של גוגל דווקא על פי הכללים הנהוגים באירופה לדווח למשתמשים על "באג" בתוך 72 שעות מעת הגילוי. הוא טען כי גוגל יוזמת כל העת בדיקות אבטחה למוצריה ומערכותיה. יצוין כי זו הפעם השנייה במהלך השנה שמתגלה פירצת אבטחה בגוגל פלוס וכי בפעם הראשונה גוגל נמנעה מלדווח על כך.
 

פיצ'אי ניסה להאיר גם את הפן החיובי של גוגל כשאמר כי אנשים רבים נעזרים בגוגל למציאת עבודה, ללמידה ורכישת כישורים חדשים. לדבריו בשנה וחצי האחרונה גוגל תמכה בכמיליון וחצי בתי עסק בארה"ב, הזרימה לכלכלה 150 מיליארד דולרים, והוסיפה 24 אלף מקומות עבודה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.