728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"לא ראיון עיתונאי"

"לא ראיון עיתונאי"
מו"לית גלובס אלונה בר און וראש הממשלה בנימין נתניהו בעידת ישראל לעסקים.צילום מסך

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בראיון בוועידת ישראל לעסקים עם יו"ר גלובס אלונה בר און לחקירות נגדו, ליחסיו עם התקשורת ולמעמדם של שומרי הסף

"יש הטייה חזקה של התקשורת לצד אחד של הספקטרום הפוליטי. הדרך לטפל בה היא להביא משקיעים לענף, או לטפח מדיניות של הוגנות בסיסית מצד כלי התקשורת, שמציגה את העמדות של שני הצדדים. המצב כיום הוא שתגובות שלי על פרסומים נגדי מצונזרות ומקוצצות. אין לי שום אובססיה כלפי התקשורת, אבל לתקשורת יד אובססיה כלפי". כך אמר היום (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת ישראל לעסקים של העיתון גלובס, שמתקיימת בירושלים.

 

את נתניהו ראיינה אלונה בר און, יו"ר גלובס, שבפתח השיחה ציינה שלא מדובר בראיון עיתונאי. ואכן, לפי האווירה הנינוחה ששררה במהלך השיחה בין השניים על בימת הוועידה, ניכר היה שלא בראיון עיתונאי עסקינן. בר-און לא עשתה מאמץ להטיח בנתניהו אף לא שאלה קשה אחת. ראש הממשלה מצידו, אולי גם בסיוע מגבלת הזמן שנקבעה מראש למשך הראיון עמו, היה יכול לחכך את ידיו בהנאה על עוד הישג הסברתי, ועוד באירוע של כלי תקשורת.

 

בפתח השיחה, שאלה בר און את נתניהו אם הוא שותף לתחושה של היחלשות שומרי הסף: המערכת המשפטית, המשטרה והתקשורת.

 

נתניהו השיב כי כל אחת משלושת הרשויות הללו מאזנת האחת את רעותה, אך קיים מתח מובנה בין כל אחת מהן, כמקובל במדינות דמוקרטיות. "אם אין מתח בין שומרי הסף, אין דמוקרטיה, אבל המקום של כל אחד מהם מובטח", הוא אמר. "התפיסה ששומרי הסף קובעים הכל, אינה נכונה, אך מקומם נשמר. מה שלא מקובל עלי זו הפעלת לחצים בריוניים על שומרי הסף, כפי שקרה במקרה שלי, שבו שולחים מפגינים כדי שיפגינו מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, וההפגנות האלה ממומנות. אני לא מוטרד מהן, אם יילכו על עובדות וראיות".

 

נתניהו התייחס לפרשת בזק ואמר כי "בכותרות קוראים לזה 'פרשת 4000', ולפיה נתתי הטבות לאלוביץ', הבעלים של בזק, בתמורה לסיקור אוהד שקיבלתי באתר ' וואלה'. זה לא נכון". לדבריו, אתר העין השביעית, שאינו אוהד אותו, בדק כתבות שהתפרסמו בוואלה לאורך זמן ומצא כי הסיקור של נתניהו היה בסך הכל שלילי, ומגמה זו של סיקור שלילי היא אחידה. לטענתו, שרי התקשורת שקדמו לו בתפקיד, גלעד ארדן ומשה כחלון, זכו לסיקור אוהד, אך מגמה זו נפסקה ברגע שהוא, נתניהו, נכנס לתפקיד שר התקשורת.

 

"מה חוקרים כאן? את ההחלטה לאשר את המיזוג של שתי החברות הללו. ההחלטה הזו התקבלה על ידי ועדת חייק, שקבעה כי יש לבטל את ההפרדה המבנית, וזה נדון במשך זמן רב על ידי הרגולטורים, שהם שומרי סף, שהחשוב בהם הוא הממונה על ההגבלים העסקיים. הוא אישר את המהלך וקבע שלא הייתה שום התערבות מצד שר התקשורת. שומר סף נוסף, מועצת הכבלים והלוויין, אישרה את המיזוג וכמוה גם היועצים המשפטיים".

 

לדברי נתניהו, בעת שכיהן כשר התקשורת, הוחל ביישום הרפורמה הקרויה "השוק הסיטונאי", שמטרתה שבירת המונופול של חברת בזק בתחום הכבלים. "המהלך הזה עלה לאלוביץ' ולבזק מיליארדי שקלים והם רתחו מכעס", הוא טען. "היישום של רפורמת השוק הסיטונאי גרמה לאלוביץ' כמעט לפשוט את הרגל. לכן אני אומר שלא נתתי לו ולא קיבלתי ממנו כלום. הכל נעשה באישור הדרג המקצועי של משרד התקשורת. אלוביץ' קיבל כאן פטיש של 10 קילו".
 

בר און אמרה: "אתה קורא לנו 'תשקורת' ומדבר עם פייסבוק ולא עם עיתונאים".
 

נתניהו, כמי ששמח על השאלה, דיבר על ההטיה נגדו בסיקור התקשורתי, בלא שתגובותיו מובאות או שמובאות בגירסה מקוצצת. "נכון שיש את ערוץ 20 שאינו כזה, אבל הוא תופס נתח שוק של 1% בלבד. הלוואי שיהיה יותר". הוא ציין שבמדינות אחרות, כגון ארה"ב, בריטניה וצרפת, קיים גיוון תקשורתי, מה שלא קיים בישראל. וכאן הוא שב והתלונן על "קמפיין תקשורתי נגדי, שבו ערב ערב מראים אותי עולה מהצוללת ועולה אליה. להגיד שאני עושה את הדברים האלה שנטענים כלפי בתחום התקשורת, בבזק ובצוללות, זה מעליב ויוכח כלא נכון", הוא קבע. "המשימה שלי היא להבטיח את עוצמתה של ישראל, גם אם אני סופג על כך ביקורת קשות וגם אם זה עולה לי במחיר פוליטי".
 

בנקודה זו בר-און סיפקה לנתניהו הזדמנות לדבר קצת על הלכידות בעם, הנמצאת כעת בנסיגה. "את צודקת", שמח נתניהו על השאלה. "הלכידות היא עוצמתית. מישהו שעושה עלי עבודת דוקטוטרט, חיפש את המילה 'בוגד' שאולי יצאה מפי, אבל לא מצא. אבל התקשורת פועלת בתחכום כלפי: היא אמנם לא כותבת עלי שאני בוגד, אבל ברגע שהיא אומרת, יום יום, שאני עושה עושה כך וכך, הדברים יוצרים משמעות כזו".
 

נתניהו חזר בו שוב מהביטוי "הערבים נוהרים אל הקלפיות", אותו השמיע ערב הבחירות האחרונות. לדבריו, מיד לאחר הבחירות הוא נפגש עם נציגי החברה הערבית והתנצל על הדברים.
 

ולבסוף, כפי שהבטיחה בתחילת הראיון, הציגה בר און לנתניהו את שאלת הסיום: "כמה שעות אתה ישן בלילה"? נתניהו השיב "ב7-8 שעות, ובשאיפה 9 שעות, אלא אם כן המזכיר הצבאי מעיר אותי".
 

עם שאלות קשות מעין זו, באמת שאין לנתניהו סיבה לא לישון היטב בלילה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.