728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

השוויון עוד רחוק

השוויון עוד רחוק
דוריה למפל, דליה מזור ורני רהב בכנס היום.צילום מסך

דליה מזור בכנס "נשים, מגדר ותקשורת בעידן הדיגיטלי": גברים שלטו בפתח מהדורות החדשות ובסיומן. לנו לנשים, אסור היה לברך את הצופים ב"ערב טוב" או "חג שמח"

"כשהחלו שידורי' מבט' בטלוויזיה הישראלית, בשנת 68', איש במערכת לא העלה בדעתו לאפשר לאשה להגיש את מהדורת החדשות. אסור היה לנשים שהגישו תכניות או השתתפו בהן להגיד לצופים 'ערב טוב' או 'חג שמח'".כך תיארה היום (חמישי) דליה מזור, מראשוני הטלוויזיה הישראלית, את האווירה באולפנים במשך רוב השנים בהן עבדה בטלוויזיה. היא דיברה בכנס על "נשים, מגדר ותקשורת בעידן הדיגיטלי" שארגנו המשרד לשוויון חברתי ולשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ).

 

מזור, שעבדה 40 שנה בערוץ 1 , סיפרה בפנל "מגישות על זמן שאול", בהנחיית העיתונאי חיים אתגר, על "עידן שוביניסטי להפליא", שאפיין את ערוץ 1. "במשך רוב שנות עבודתי נשים עיתונאיות לא היו רשאיות לפתוח שידור. זו היתה פריווילגיה שמורה רק לגברים", אמרה. "גברים תמיד התחילו את המהדורה וסיימו אותה. אפילו את ההודעה על מעבר לשידורי צבע, ב-83', השמיע דניאל פאר, ואני רק הנהנתי". לדבריה, "אני ושרי רז הבנו שתפקידנו הוא בסך הכל להיות עציצים בתוך המהדורה".

 

עוד היא סיפרה על אפליה על רקע גיל: "במשך שמונה שנים הגשתי תכנית בענייני כלכלה בערוץ 1. בכל פעם שפרץ משבר משמעותי בתחום זה, הוחלט שאת ההגשה של התכנית תעשה מישהי אחרת, צעירה ממני. כששאלתי מדוע, הממונה השיב לי: 'את כבר היית הבלונדינית של הערוץ. המסר היה שהגיע תורן של נשים צעירות, בעוד שלנשים בוגרות יש פחות מקום.
 

מזור הוסיפה: "עברו שנות דור וכיום המצב שונה. עיתונאיות כמו שלי יחימוביץ', איילה חסון, קרן נויבך, כרמלה מנשה ואחרות אחראיות לשינוי המבורך הזה. ולמרות זאת, המסך לא אוהב נשים עיתונאיות עם קמטים ומעדיף צעירות זהובות שיער".

 

דוריה למפל מחברת החדשות אמרה בדיון כי "ביום שבו יפסיקו לקיים כנסים בנושע מעמדן של נשים בתקשורת, נדע שהגענו לזמנים טובים". לדבריה, יש התקדמות רבה בנוגע למעמדן של נשים בתעשייה וקיים מגוון של מגישים. "היום עבודתן של עיתונאיות אינה מוגבלת לנושאי לייף סטייל. יש עיתונאיות עם סקופים אדירים והעין כבר לא סובלת פריים גברי מוחלט".

 

עורכת השבועון לאשה, קרינה שטוטלנד, קראה לצופי הטלוויזיה להביע את מחאתם בכך שיזפזפו בשלט ולא יצפו בפנלים שבהם משתתפים רק גברים. "גם נשים שהגיעו למעמד מרכזי בתקשורת צריכות לחוש אחריות חברתית לעשות את השינוי".

 

ליטל שמש מערוץ 20, טענה כי "דרך החתחתים שאשה צריכה לעבור כדי להגיע לעמדה משפיעה בכלי תקשורת קשה יותר מזו של גבר. והדרך הזו נעשית קשה יותר אם אינך יוצאת גל"צ או אינך גרה בתל אביב, אלא את מזרחית ומהפריפריה".

 

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האשה במשרד לשוויון חברתי, אוה מדז'יבוז, הצביעה אף היא על התקדמות בתחום שילובן של נשים בטלוויזיה, המתבטאת בכך שאת שלוש מהדורות החדשות המרכזיות מגישות נשים. עם זאת היא אמרה שבמהדורות האקטואליה המשודרות לאורך היום, 70% מהמופיעים בהן הם גברים.
 

עוד אמרה: "נשים לא ממהרות להגיע לאולפנים כמראיינות וגם כמרואיינות. הנשים שמופיעות בתכניות השונות, מדברות על פי רוב בנושאי חינוך, חברה או צרכנות והרבה פחות בנושאי צבא וביטחון. תכניות הפרה-פריים מתנהלות בלי השתתפותן של נשים. הניסיון לפגוע בנשים ולהדיר אותן נמשך, אבל אנו ננצח בקרב הזה".

 

איש יחסי הציבור רני רהב, חלק על הטיעונים בנוגע לאפליית נשים בתעשייה. "חנה זמר הייתה עורכת אימתנית. טלי ליפקין-שחק היתה כתבת צבאית מצוינת. אילנה דיין היא מוסד בפני עצמו. כל אחת מהעיתונאיות היושבות באולם הזה היא משפיענית. אני בטוח שכל אשה הרוצה להיות כתבת צבאית – תקבל את התפקיד".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.