728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

האינטרס הציבורי ניצח

האינטרס הציבורי ניצח

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. ח"כ יעל גרמן: אסור היה להחריג את העיתונות המודפסת

רגע לפני פיזורה, אישרה אישרה היום (שני) מליאת הכנסת ה-20, בקריאה שנייה ושלישית, את הצעת חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק של חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק, איל בן ראובן וקבוצת חברי כנסת.

 

החוק שאושר סופית, חרף לחצים כבדים מצד בעלי עניין על חברי הכנסת להפילו, כולל תיקון מקיף לחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, ובמסגרתו מוצע להרחיב את תחולת החוק, החל היום רק על טבק ומוצריו, כך שיחול על מוצרי עישון נוספים דוגמת סיגריה אלקטרונית. בנוסף, החוק קובע איסור כולל על פרסומת למוצרי עישון, למעט רשימת חריגים מצומצמת של פרסומות מותרות, הכוללת בין היתר פרסומות בעיתונות המודפסת בכפוף להגבלות ובהן פרסום מודעה בדבר נזקי העישון, השווה בשטחה לשטח הפרסומת. כמו כן מוצע לקבוע הגבלות ואיסורים נוספים לגבי ייצור ושיווק מוצרי עישון, ובכלל זה איסור הצגת מוצרי עישון למכירה למעט בחנויות ייעודיות או בחלק נפרד בחנות שאינו גלוי לעין; הגדלת שטחי האזהרה שחובה לכלול בפרסומות מותרות ועל גבי אריזות מוצרי העישון; תנאים לייצור ושיווק של סיגריה אלקטרונית שריכוז הניקוטין שבה גבוה מהריכוז שנקבע בדירקטיבה האירופית; חובה לייצר ולשווק מוצרי עישון בחפיסות ובאריזות אחידות וחובות דיווח של יצרנים ויבואנים של מוצרי עישון אודות רכיבי המוצר והסכנות הכרוכות בהם.

 

הצעת החוק אושרה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 45 תומכים לעומת מתנגדת אחת, ח"כ יעל גרמן מיש עתיד. "הצבעתי נגד בגלל הכתם שעל החוק וזו החרגת העיתונות, אמרה היום ח"כ יעל גרמן." אסור היה להחריג את העיתונות אבל כולם מפחדים מהם אז אני לא מפחדת מהם. אני אדאג לכך שבסופו של דבר לא יחריגו את העיתונים".

 

ח"כ יהודה גליק בירך מעל הדוכן את ברכת שהחיינו ואמר: "אני נמצא בסערת רגשות כשאני רואה את החוק המשמעותי ביותר שעבר בכנסת ה-20, חוק שכולו חיי אדם. אין ספק שהיום מדינת ישראל היא מדינה טובה יותר. החוק הזה מונע לפי כל הגורמים המקצועיים 300 אנשים מתים מידי שנה".
 

ח"כ איתן כבל: "8,000 איש מתים מדי שנה מנזקי עישון והחוק הזה הוא בשורה לבריאות הציבור ויציל חיי אדם. זה אחד החוקים הכי קשים שהעברתי בימי חיי. עמדנו מול כוחות אדירים בעלי השפעה עצומה והצלחנו למרות הכל להוביל מהפכה של ממש שתסגור את שער העישון בפני צעירים".
 

ח"כ איל בן ראובן: "זהו יום היסטורי וניצחון חשוב במלחמה שאני מנהל נגד תופעת העישון בישראל . הצעה זו נכתבה מתוך תחושת חובה להציל את גופם ונפשם של ילדינו שמתפתים ומתמכרים למוצרי העישון ומשלמים לאחר מכן מחיר בריאותי וכלכלי כבד בבגרותם, אנחנו נלחמים על חייהם של בני הנוער".

 

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות החל ייצורם ושיווקם של מגוון מוצרי עישון נוספים, כגון מוצרים המתבססים על חומר ממקור צמחי וסיגריות אלקטרוניות. חלק מהמוצרים מבוססים על מנגנון בעירה, חלקם על חימום ללא בעירה וחלקם על אידוי. חלק ממוצרי העישון האמורים מכילים ניקוטין, שהוא החומר הממכר הנמצא בטבק ומופק ממנו. מוצרים אחרים, גם אם אינם מכילים טבק או ניקוטין, משמשים לעישון וטומנים בחובם סיכונים לבריאות, בין היתר עקב חשיפת הסביבה לעישון פסיבי. כמו כן, מאפייני השימוש במוצרי העישון, הדומים במקרים רבים למאפייני השימוש בטבק ובמוצריו, מביאים לכך שהמשתמשים במוצרי עישון שאינם מוצרי טבק, ובפרט בגיל צעיר, נוטים לעבור בהמשך לשימוש במוצרי טבק. הצעת החוק המתפרסמת בזה נועדה להקטין את חשיפת הציבור למוצרי עישון ולפרסומות לאותם מוצרים על ידי שינוי ברירת המחדל הקבועה היום בחוק. ההצעה נועדה להגן במיוחד על מי שאינו מעשן, ובפרט צעירים ומעשנים לשעבר, מפני השפעות הפרסומת, ובהן יצירת תדמית חיובית למוצרי העישון."

 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.