728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לעודד הבעת דיעה

לעודד הבעת דיעה
חיים צורי, ראש עיריית קריית מוצקין.צילום: עיריית קריית מוצקין, CC BY-SA 3.0

נדחתה רוב תביעת לשון הרע של ראש עיריית קריית מוצקין נגד מפעיל דף פיסבוק שבו הופיעו תגוביות בוטות כנגדו וכנגד רעייתו, הנושאת משרה ציבורית בעיר

ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי ורעייתו דפנה, המכהנת כמנכ"לית היכל התיאטרון בקריה, הגישו תביעה בסכום של 300 אלף שקלים נגד מפעיל דף פייסבוק ונגד כותב תגוביות בדף, לאחר שתוארו כשודדי הקופה הציבורית בנוסח בוני וקלייד. בית משפט השלום בחיפה דחה אתמול (ראשון) את התביעה נגד מפעיל הדף, בעוד שהכותב חויב בפיצוי מזערי בלבד.

 

בני הזוג צורי טענו בתביעתם, באמצעות עו"ד מוני עזרא, כי התגוביות שפרסם שגיא ישראל קרשובר, תושב קריית מוצקין, בספטמבר ודצמבר 2016 וייחסו להם מעשי שחיתות ונפוטיזם, הן בגדר לשון הרע על פי החוק. לטענתם, גם למפעיל של דף הפייסבוק, צבי אבישר (שהוא יו"ר סיעת האופוזיציה במועצת העיר), יש אחריות, מכיוון שהוא לא פעל להסרת התגוביות ונתן במה להכפשת שמם.

 

הפרסומים שבגינם בני הזוג צורי הגישו את תביעתם, כללו בין היתר את המשפטים הבאים: "מבקר המדינה חייב לעשות סוף לדפנה וחיים צורי"; "בשום מקום בארץ לא משלמים ארנונה על מרפסות פתוחות, אלא רק במוצקין – בשביל לרפד לחיים צורי את הכיסים"; "ממשיכים לבנות עוד מגדלים ועוד מגדלים ואין חניות והכל פקוק, אבל על כל מגדל מעניין כמה צורי מרוויח"; "חתיכת נמושה, לוזר הוא ודפנהל'ה מהיכל הגירעון ששודדים את הקופה הציבורית, נסעו לחגוג את הסילבסטר בחו"ל. בוני וקלייד נמאסתם"; ,חיים ודפנה צורי אנשים מושחתים שבמדינה מתוקנת מזמן היו מעמידים אותם לדין".

 

אבישר וקרשובר טענו, באמצעות עורכי הדין אילן גולדנברג ויעל תותחני, כי הפרסומים שהופיעו בדף הפייסבוק בעניינם של ראש העיר ורעייתו, לרבות התגוביות, מוגנים בחוק מכיוון שמדובר בהבעות דיעה שנאמרו בתום לב בנוגע לתפקודו של ראש העיר. לטענתם, מדובר באמת בפרסום לפי חוק לשון הרע ולפיו, בין היתר, "במשפט פלילי או אזרחי בשל לשון הרע, תהא זאת הגנה טובה שהדבר שפורסם היה אמת והיה בפרסום עניין ציבורי".

 

השופטת איילת הוך-טל קבעה כי שמונה מהתגוביות אינם בגדר לשון הרע, מכיוון שהן מתייחסות לתובעים בתפקידם הציבורי, האחד כראש עיר והשנייה כמנכ"לית של היכל התיאטרון העירוני. "אף שמדובר בשיח שאינו ראוי ואינו מכבד, לא את התובעים ולא את המפרסם, איני סבורה כי יש לראות בפרסומים אלה כלשון הרע", קבעה השופטת. לדבריה, "האמירות הבוטות בנוגע ל'ריפוד כיסים 'נפוטיזם' ושחיתות שלטונית באות בגדר אמירות שאדם הנכנס לחיים הציבוריים, לא כל שכן ש'חי' בהם מזה רבע עשור, אמור לפתח 'עור עבה' כנגדן".

 

השופטת ציינה כי באשר לביקורת בעניין רעיית ראש העיר, מדובר בהבעת דיעה על גבול הלגיטימי ביחס לתפקודה כמנהלת התיאטרון העירוני, תוך התייחסות עניינית לכשלים נטענים באופן התפקוד של התיאטרון. "באיזון העדין שבין ההגנה על חופש הביטוי לבין ההגנה על שמם הטוב של 'קברניטי העיר', יש לקבוע כי הפרסומים הללו נמצאים עדיין בגדר הגבול הלגיטימי על פי החוק", היא קבעה.

 

לגבי שאר התגוביות שפרסם קרשובר, השופטת קבעה שיש בהם תיאורים החורגים מפרסום מותר, ובמיוחד הפרסום שכולל האשמה ספציפית של שני התובעים, כי הם "שודדים את הקופה הציבורית" ומתאר אותם כ"בוני וקלייד".

 

"דף הפייסבוק הפך במציאות של ימינו ל'כיכר העיר' החדשה ומשכך, מדובר בבמה להתבטאויות שונות של תושבי העיר", ציינה השופטת. לדבריה, בכך אין כל פסול. הדבר מעודד את חופש הביטוי של התושבים, מהווה היבט חיובי בעיקרו ואין מקום לייצר הרתעה באמצעות הטלת אחריות רק בגין העמדת "הבמה" לדיוני התושבים.

 

השופטת הוך-טל ציינה כי ראש העיר ורעייתו לא יזמו פנייה מוקדמת למפעיל הדף או לכותב התגוביות בטרם החליטו להגיש את התביעה. הם גם לא פנו בזמן אמת לנתבעים במטרה להסיר את הפרסומים הללו. "ספק אם תגוביות אלה היו בידיעת התובעים וספק אם התגוביות הסבו לתובעים נזק בעת פרסומן או סמוך לאחר מכן", היא הוסיפה.

 

לסיכום השופטת קבעה כי אף שחלק מהפרסומים שהופיעו בדף הפיסבוק עונים על הגדרת "לשון הרע" וכתובים בשפה בוטה ובלתי ראויה, הם התבצעו כחלק מהדיון הציבורי הלגיטימי בנושאים הנוגעים לניהול העיר ובתגובה לפוסטים שפורסמו בנושא, ויש לזכור כי התגוביות הללו נמחקו על ידי מפעיל הדף אבישר מיד לאחר הגשת התביעה לבית המשפט.

 

לפיכך היא חייבה את כותב התגוביות, קרשובר, לשלם לתובעים פיצוי מינימלי של 5,000 שקלים. במקביל היא דחתה במלואה את התביעה כנגד מפעיל הדף, בנימוק שיש להיזהר מפני ייחוס אחריות גדולה מדי על מפעילי דפי פיסבוק ומפני ניסיון להרתיעם מפני העמדת במה לדיוני התושבים בנושאים הנוגעים לעירם.

 


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.