728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

כשאין ממש מדורת שבט

כשאין ממש מדורת שבט
שתי חברות חדשות חזקות, על הפלטפורמה שהייתה עד לפני כשנה ערוץ 2.צלום מסך

בחצות בין יום שלישי ליום רביעי ישוב שוק הטלוויזיה המסחרית לתצורה של שני ערוצים מתחרים, שיילחמו על תשומת הלב של צופים הפונים לפלטפורמות אחרות

הגלגל שוב סובב, כמאמר הקלישאה, אך הפעם לאחור. שנה וחודשיים לאחר המפץ שהביא לפיצול של ערוץ 22 לשני ערוצים, נפתח פרק חדש בקורות הטלוויזיה הישראלית. בחצות בין יום שלישי לרביעי, ערוץ עשר עומד להיעלם מהמסך ולהתמזג לתוך ערוץ רשת.
 

לשם כך ערוץ עשר עוזב את אפיק 14 ויתמקם באפיק 13 של רשת. מהדורת "חדשות עשר" תשנה את שמה ל"חדשות 13" והיא תשודר ממחרתיים בערוץ רשת.

 

חברת החדשות שהייתה עד לפני כמה חודשים משותפת לרשת ולקשת תעבור לבעלות קשת בלבד (תמורת 140 מיליון שקל שישולמו לרשת) תתמקם מעתה באפיק 12. בכך הגיעה לסיומה סאגה ארוכה, שלוותה בבחישות פוליטיות מאחורי הקלעים, שיצרו אי ודאות וחששות בקרב עובדי ערוץ עשר באשר לעתיד המהלך כולו.

 

ביום חמישי האחרון אישרה מועצת הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו את המיזוג של רשת וערוץ עשר, חרף התנגדותה הבודדת של יו"ר המועצה יוליה שמאלוב -ברקוביץ', שלטענת רבים בתעשייה ניסתה לאורך כל הדרך להערים מכשולים על המיזוג, גם לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, בדקה את היבטיו של המהלך ואישרה אותו.
 

כעת נותרה החתימה הסופית בין קשת לרשת לגבי מכירת חלקה של רשת בחברת החדשות לידי קשת, וזה יקרה מחר בבוקר (שלישי). בעקבות זאת, ביום שלישי בחצות, המיזוג ייצא רשמית אל הפועל. יו"ר הערוץ המשותף יהיה נדב טופולסקי והמנכ"ל יהיה יוסי ורשבסקי , שכיהן עד כה כמנכ"ל ערוץ עשר. השליטה בערוץ הממוזג תהיה בידי חברת RGE, המחזיקה ב-68% מערוץ עשר.
 

חששות העובדים קיימים גם כעת, עם השלמת המיזוג, ולא ברור עד כמה הועילו דברי ההרגעה שהשמיע ביום חמישי האחרון מנכ"ל הערוץ המשותף יוסי ורשבסקי (שכיהן עד כה כמנכ"ל ערוץ עשר). "אני מודע לחוסר הוודאות הנורא שאנו פועלים בו כולנו בחצי השנה האחרונה. לצערי, עובדי רשת חשים בדיוק אותו דבר, ושתי החברות לא פועלות כרגיל כבר חודשים ארוכים (…) כעת נכונה לנו משימה בעיצוב החברה החדשה".

 

המהלך החדש מתרחש שנה וחודשיים בלבד לאחר שנעשה מהלך מבני הפוך בטלוויזיה המסחרית, כאשר בנובמבר 2017 פוצל ערוץ 22 לערוץ 12 (קשת) וערוץ 13 (רשת), בעוד שערוץ עשר עבר לאפיק 14 בשלט. שינוי הכיוון שנעשה כעת מתחייב, לדעת כל מי שמכיר את שוק הטלוויזיה, משילוב של גורמים: מצבו הכלכלי הרעוע של ערוץ עשר, שהפסדיו לפי הערכות הגיעו ל- 140 מיליון שקל בשנה איימו על קיומו כבר בעתיד הקרוב; הפסדיה של רשת שהסתכמו ב-130 מיליון שקל בשנתיים האחרונות וכן מחוסר היכולת של שוק הפרסום להתמודד עם שלושה ערוצים מסחריים. אגב, גם מצבו של השחקן שנותר מחוץ למיזוג, קשת, אינו מזהיר, ולפי הערכות הפסדיו ב-2018 הגיעו ל-40-50 מיליון שקל.

 

לכאורה, מדובר במיזוג בין הפכים: ערוץ עשר חזק בתחום תכניות האקטואליה והתחקירים, לרבות תוכנית "המקור" של רביב דרוקר וברוך קרא, בעוד שרשת בולטת בתחום תוכניות הריאליטי, ובהם "האח הגדול", "אקס פקטור" ו"הישרדות". נותר לראות אם שתי הגישות הללו ישתלבו היטב בלוח השידורים החדש וישלימו האחת את השניה, או שאחת מהן תגבר על רעותה, בעיקר משיקולי רייטינג, דבר שיכול לגרום לכך שחלק מהעובדים יוותרו ללא תעסוקה, מעבר לחשש שכבר קיים ולפיו המיזוג עצמו יגרום להתייתרות של משרות כפולות ולפיטורי עובדים.

 

"שוק הטלוויזיה הישראלי, במצבו הכלכלי הנוכחי, אינו מסוגל להכיל יותר משני ערוצים. לכן אין להתפלא – וזה אפילו התבקש – שתוך זמן קצר יחסית שבו פעלו בשוק הטלוויזיה המסחרית שלושה ערוצים, חזרנו למתכונת של שני ערוצים בלבד". קובע פרופ' עמית שכטר, דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן גוריון וקודם לכן ראש המחלקה לתקשורת באוניברסיטה. ב-2014 עמד שכטר בראש הוועדה לבחינת הרגולציה בתקשורת והסדרת התוכן השיווקי בעידן האינטרנט בישראל.

 

"אני לא בקיא בספרי החשבונות של ערוץ עשר, אבל אני יודע שהוא היה מאבד כל סיכוי לשרוד במתכונתו הנוכחית. המיזוג לתוך רשת היה עבורו חבל הצלה", אומר שכטר. "לא מדובר בערוץ חברתי, אלא מוסד עם כוונות רווח. מיזוג, לפחות לפי מה שאומרים אדריכליו יכול להביא אותו ואת רשת למסלול של רווח.
 

לדבריו, אפשר לראות בשינוי שנעשה כחלק מכך שעידן הערוצים המסורתי מפנה את מקומו לערוצי האינטרנט, נטפליקס וכד', מכיוון שהצופים מאבדים עניין בטלוויזיה. "הנאמנות לערוצים המופעלים באמצעות שלט פחתה בשנים האחרונות.
 

"הצפייה בטלוויזיה, בעיקר בקרב צעירים, היא כיום יותר אינדיבידואלית, לפי העדפות אישיות, ופחות לאומית – שיתופית, טוען שכטר. "זה חלק ממגמת האטומיזציה של החברה, שמתגברת והולכת. אין יותר תכנית טלוויזיה שהיא ממש מדורת שבט. אין דמות טלוויזיונית שיכולה לרתק אליה מספר גדול של צופים. זו הסיבה שבגללה שלושה ערוצים מסחריים לא יכולים להתקיים".

 

"נכון, אירועים מיוחדים כמו האירוויזיון שעומד להתקיים בארץ, תקרית ביטחונית שמשליכה על החיים האזרחיים ואולי גם משחק חשוב מושכים אליהם צופים במספר משמעותי, אבל הנהירה של הצופים לספקים אלטרנטיביים היא במגמת גידול, כך שהשינוי הזה בנוגע למיזוג של ערוץ עשר בתוך רשת הוא בגדר היערכות של שוק הטלוויזיה לתהליך שתיארתי. תהליך טבעי בנסיבות עסקיות מורכבות".

 

שכטר צופה שהטלוויזיה המסורתית נעה לקראת מצב שבו ישודרו בה כמעט אך ורק חדשות ותכניות ספורט, כלומר תכניות המשודרות בזמן אמת. לעומת זאת, הוא טוען שסדרות דרמה שעשועונים ותוכניות ריאליטי צפויות לרדת מסדר היום כי הן איבדו את קיסמן בקרב צופים צעירים, הנוטים יותר להיכנס לערוצים אלטרנטיביים באינטרנט.

 

שכטר מצביע על פגיעה צפויה בהפקות המקור לרגל המיזוג. "שיטת הרישיונות שבה פועלים שני הערוצים שיוותרו מחייבת אותם פחות להפקה מקורית בעברית", הוא אומר. "המיזוג יפגע ביצירה המקורית, מכיוון שאיש לא דאג שתהיה רגולציה שתחייב מינימום מסוים של הפקה המקורית. פגיעה בהפקה המקורית היא לא רק פגיעה במובן התרבותי, אלא גם באנשים שעוסקים בכך, ואשר עלולים לאבד את מטה לחמם".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.