728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אקלים עוין

אקלים עוין
"עיתונאים המכסים נושאי סביבה פועלים באקלים מסוכן וחשופים לכוחות עם פוטנציאל הרסני"

עם פתיחת ועידת האו"ם לשינוי אקלים - COP21 - מפרסם ארגון "עיתונאים ללא גבולות" דו"ח החושף הרעה מתמשכת במצבם של עיתונאי הסביבה ברחבי העולם

בשעה שבפריז נפתחת היום ועידת ועידת האו"ם לשינוי אקלים – COP21 Climate Change Conference –  מפרסם ארגון עיתונאים ללא גבולות (Reporters sans frontières) דו"ח שכותרתו "אקלים עוין לעיתונאי הסביבה" שבוחן את הקשיים של כתבי הסביבה. עתה, כשנושא הסביבה מוכר כאתגר משמעותי לאנושות, טוען הארגון שיש להעניק תשומת לב מיוחדת לעיתונאים שלוקחים סיכונים גדולים לחקור נושאי סביבה רגישים.
הדו"ח מדגיש הרעה יציבה במצבם של כתבי הסביבה, שחשופים במידה גדלה והולכת לאופנים רבים של לחץ, איומים ואלימות.
כריסטופר דלואר, מזכ"ל הארגון הבינלאומי הפועל לקידום ושמירת חופש העיתונות, כותב בדברי הפתיחה לדו"ח:

"עיתונאים המכסים נושאי סביבה פועלים באקלים מסוכן וחשופים לכוחות עם פוטנציאל הרסני. אנחנו לא מדברים על כוחות טבע. עיתונאים חקרניים יתר על המידה ניצבים בפני הטרדות, איומים, אלימות פיזית ובמקרים מסויימים אפילו רצח. בשעה שנציגים מכל העולם מתכנסים בוועידת האו"ם לשינוי אקלים בפריז, שתסוקר על ידי למעלה מ-3,000 עיתונאים, ארגון 'עיתונאים ללא גבולות' (RSF) חקר איומים לחופש המידע בנושאי סביבה, במקום איומים לסביבה עצמה. העיתונאים שיסקרו את הוועידה לא יהיו חשופים לכל סכנה (מלבד אולי הסכנה ללחץ מצד לוביסטים), מה שאי אפשר להגיד על רבים מעמיתיהם, שחשופים לסכנות נוראיות. בצומת של אינטרסים פוליטיים, כלכליים, תרבותיים ולפעמים עברייניים – הסביבה היא נושא מאוד רגיש ואלו שמאירים פינות אפלות בעניינים שקשורים לזיהום הסביבה נקלעים בהרבה מקרים לצרות צרורות"

על פי נתוני הארגון, עשרה עיתונאי סביבה נרצחו מאז 2010. בחמש השנים האחרונות, 90% ממקרי הרצח הללו התרחשו בדרום אסיה (הודו) ובדרום מזרח אסיה (קמבודיה, הפיליפינים ואינדונזיה). שני עיתונאים הודים, ג'גנדרה סינגהה ואנדיפ קוטארי נהרגו ב-2015. מספר עיתונאים אויומו, הותקפו או נעצרו בעקבות עבודתם. לפחות שישה עיתונאים פרואנים דיווחו שהוטרדו והותקפו.
באוזבקיסטן, נמק מזה שבע שנים בכלא העיתונאי סולידזוהן אבדורהחמוב. כל העיתונאים הללו חקרו נושאי סביבה רגישים כמו כריתת עצים לא חוקית, כרייה וזיהום אויר.
במקרים מסויימים פנו ממשלות לצנזורה על תכני סביבה. כשהסרט התיעודי “Under The Dome” על זיהום האויר בבייג'ין הפך לויראלי במרץ, המפלגה הקומוניסטית בסין הסירה אותו במהירות מהרשת בסין. באקוודור, חקיקה דרקונית מונעת מעיתונאים לסקר קידוחי נפט בשטח הפארק הלאומי יאסוני, שם מצוי מגוון הביולוגי המוכר ברחבי העולם. בקנדה, הממשלה חסמה מדענים שעובדים עבור המדינה, במטרה למנוע מהם לשוחח עם עיתונאים על החסרונות של מיצוי נפט מחול זפת. על פי הדו"ח, הוצע לכתב הקנדי סטפן ליהיי כסף ע"י חברת כרייה קנדית, בתמורה להפסקת העבודה על תחקיר באשר לפעילותנ.
כתבים בקונגו דיווחו ששוחדו על ידי חברה בריטית שקיבלה רישיון לחפש נפט בפארק הלאומי וירונגה, כדי לקנות את שתיקתם.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.