728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בגלל המוסיקה

בגלל המוסיקה
מירי רגב. "אין ספק ששר הביטחון פספס הזדמנות היסטורית לעשות צדק תרבותי וחברתי"

שרת התרבות מירי רגב הביאה את הדיון על הפלייליסט לוועדת החינוך של הכנסת: "אין דבר כזה באף גוף ציבורי. גלגלצ היא התחנה היחידה שאינה מפוקחת"

שרת התרבות מירי רגב הגיעה היום לוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת במטרה להעלות מחדש לדיון את תכניה של גלגלצ, התחנה המואזנת ביותר בישראל. הדיון נערך ביוזמתה של רגב, בעקבות הסערה התקשורתית שיצרה בחודשים האחרונים כשתבעה לשנות את שיטת הפלייליסט הנהוגה בתחנה.

רגב פתחה את הדיון ואמרה: "כשאנחנו מדברים היום על הזמר העברי ועל השפה העברית, ברור לכולנו שאנחנו צריכים לתת מקום במדינת ישראל, בחברה הישראלית, לשפה העברית, ליצירה העברית ולאמנים בשפה העברית. הזמר בשפה העברית – צריך לתת לו ביטי גדול יותר, בוודאי בכלי תקשורת ציבורי. אני נמצאת פה בשם אמנים, יוצרים ויוצרות, שהודרו במשך שנים מהפלייליסט של גלי צה"ל. אני נמצאת פה בשם הרב-תרבותיות, הפלורליזם והצדק התרבותי, שצריך להיעשות. אני נמצאת פה בשם אמות מידה וניהול תקין וקריטריונים תקינים של גוף שידור ציבורי. גלי צה"ל היא תחנה צבאית. לא נפתח פה אם נכון שתהיה תחנה צבאית או לא. זה נושא שדיברנו עליו מספיק בישיבות ממשלה ובוודאי עוד נדבר. אבל מרגע שיש גוף שידור ציבורי, שנהנה מתמיכה ציבורית, הוא חייב להיות גוף שעובד על פי אמות מידה ציבוריות. גלי צה"ל לא שם. גלגלצ לא שם. גלי צה"ל וגלגלצ מנוהלים כאילו זה עסק פרטי של אדם כזה או אחר, והגיע הזמן לפקח על גלי צה"ל. אין לי ולא הייתה לי כוונה להתעסק בתכנים. לא מתעסקת בזמר הזה או בזמר האחר. לא בשיר הזה ולא בשיר האחר. זה לא ענייני. אבל יש לנו מחוייבות, כרגולטור, לבדוק היכן יש חסמים חברתיים, מדוע יש חסמים חברתיים, ומי אמור לפקח שאותם חסמים לא ימשיכו להיות בתחנת שידור ציבורית. מרגע שהיא ממומנת מכספי הציבור, יש זכות לציבור להבין כיצד פועלים בתחנה הזו.
"פנו אלי מספר אמנים ויוצרים, שעד לרגע זה הם אינם מוכנים להגיד מיהם ולהיחשף. וזאת משום שהם פוחדים מאימת גלגלצ – מה יקרה איתם, האם ימשיכו לשדר אותם, או לא. הם פשוט פוחדים מתחנת השידור הזו.

רגב התייחסה לעימות שהיה לה בנושא עם שר הבטחון, משה (בוגי) יעלון, שהנחה את מפקד גל"צ, ירון דקל, להפסיק להיפגש עמה  וכן לא לשלוח נציגים מהתחנה לפגישות עם משרד התרבות: "פניתי לשר הבטחון, ביקשתי ממנו לקיים דיונים עם גל"צ והוא נתן את ברכתו. התקיימו שני דיונים בהשתתפות מפקד גל"צ, מפקד גלגלצ, רוני מורנו נציג משרד הביטחון. בדיון השני גלי צה"ל, בעצמם, באו עם הצעות לפתרון. הם הבינו שאין מספיק מוסיקה עברית, והם כבר ביקשו להעלות את המוסיקה העברית ל-55%. הם באו עם רעיון של גלגלצ 2. אמרתי שיכול להיות שזה פתרון מצויין. תפנו למנכ"ל משרד התקשורת. אנחנו את בעיית הפלייליסט נפתור בגלגלצ – לא בערוץ אחר. ביקשנו מהם לבוא עם הצעות לטיפול בסוגיית הפלייליסט. שר הבטחון, שזה לא הזמן לדבר כנגדו – אנחנו נמצאים באירועי טרור קשים למדינת ישראל – אבל אין ספק שהוא פספס הזדמנות היסטורית לעשות צדק תרבותי וחברתי, עם תחנת גלי צה"ל".

רגב תקפה את מה שכינתה "העדר שקיפות של ועדת הפלייליסט". "אין דבר כזה באף גוף ציבורי", אמרה,  "ועדת הפלייליסט היא הוועדה היחידה שלא מנמקת את החלטותיה ואין יכול ערעור על ההחלטות שלה. גלגלצ היא התחנה היחידה שאינה מפוקחת. שוחחתי אתמול עם מנכ"ל משרד התקשורת, שאמר לי באופן חד וחלק: שתאגיד השידור הציבורי שיוקם יפקח על גל"צ. הגיע הזמן שתחנת גלי צה"ל תהיה מפוקחת. אני מבקשת שהוועדה תקבל החלטה לשקיפות הוועדה, לפרסום שיקולי הוועדה, יכול ערעור על הוועדה, להשמעה של מוסיקה ישראלית ולרב-תרבותיות".

גוסטבו גמבץ', מנכ"ל מדיה פורסט הציג ממצאי מחקר מדיה שבדק את השמעות המוסיקה בגלגלצ בשנים 2014-2015, ומצא שהיה רוב מובהק למוזיקה הבינ"ל, עם הטיה ברורה לרעת האמנים הים תיכוניים.

אודי ירושלמי, ראש מטה גל"צ, אמר בדיון: "הביקורת הנשמעת כלפינו מקבלת גם התייחסות אצלנו. התחנה בחמש השנים האחרונות עשתה שינוי". תא"ל גדי אגמון, ראש מטה אגף כוח אדם בצה"ל הדגיש כי "צה"ל ומערכת הביטחון מנותקים מהשיקלים המקצועיים של התחנה".

 

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.