728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

גיור שלא כהלכה

יוסי בר-מוחא

המפלגות החרדיות וראשי המערכת הדתית פועלים בניגוד לדעת תורה ולציווי האלוקי הקובע מפורשות, שהיהדות תהיה ל"עם עצום ורב"

לפני שלושה שבועות קיבל בית המשפט העליון פה אחד את ערעורן של התנועה המסורתית והתנועה ליהדות מתקדמת בישראל נגד החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע, לפיה אין לאפשר טבילה במקוואות ציבוריים של מתגיירים בגיור שאינו ממלכתי. בפסק הדין נקבע כי ההכרעה אמנם ניתנה בעתירה נקודתית נגד המועצה הדתית בבאר שבע והמשרד לשירותי דת, אך היא תהיה תקפה לכלל הרשויות. הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, יצא נגד ההחלטה וכינה אותה "שערורייתית".
המערערות טענו כי טבילה לצורכי גיור היא "שירות דת", ולכן על פי החוק על המועצה לספק אותו ואין מקום להפריד בין שימוש במקוואות לעניין גיור לבין שימוש במקוואות לצורכי טהרה אחרים. עוד נטען, כי המועצה והמשרד לשירותי דת נוקטים אפליה פסולה כשהם מאפשרים לגרים מטעם מערך הגיור הממשלתי לטבול במקוואותיהם, אך אוסרים זאת על המתגיירים מטעם המערערות.

המחלוקת המשפטית שהוכרעה בבית המשפט העליון הציפה חלק מהקשיים שמערים הממסד הדתי על אלה שמעוניינים להתגייר – אך לא באמצעותו.

בספר בראשית פרק כ"ב מסופר על אברהם אבינו, שאלוקים ניסה אותו וציווה עליו להעלות את יצחק, בנו האהוב והמועדף, לעולה. לאחר שאברהם עמד בניסיון ולפני ששחט את בנו קרא לו מלאך ה' ואמר לו: "אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר וְאַל תַּעַשׂ לוֹ מְאוּמָּה כִּי עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי יְרֵא אֱלֹהִים אַתָּה וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ מִמֶּנִּי". בתמורה בירך אותו המלאך " כִּי יַעַן אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת הַדָּבָר הַזֶּה, וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידֶךָ, כִּי ברך אברכך, והרבה ארבה אֶת זרעך ככוכבי השמים וכחול אֲשֶׁר על שפת הים".

זו לא הייתה הברכה הראשונה בה נתברך עם ישראל, בכך שיהיה עם עצום ורב. לצערנו הרב, ברכת האלוקים ומלאכיו לא רק שלא נתקיימה, אלא שעם ישראל הולך ומתמעט.
אלה המתיימרים להיות שליחי האלוקים, קובעים בשם שמיים, כביכול, את חוקי הגיור – ומקשים על מי שמעוניין להצטרף לעם היהודי. הם יוצרים מערכת גיור נוקשה שמרחיקה את אלה שחפצים להיות חלק מעמנו. ביציאת מצריים חברו אל בני ישראל גם ערב רב, קבוצה הכוללת מצריים ובני עמים נוספים שהתלוו לבני ישראל. על פי המסורת היהודית, הם התקבלו על ידי משה כחלק אינטגרלי מהעם, ללא תהליך מפרך של גיור.

המפלגות החרדיות – ובעיקר ש"ס השולטת במשרד הדתות – מנהלות מלחמת חורמה כנגד הצעת החוק, המאפשרת לכל רבנות מקומית להקים מערך גיור משלה – דבר שיקל על אלה המעוניינים להתגייר. עד היום הייתה זו הרבנות הראשית, שלמערך שלה ניתנה בלעדיות בניהול הגיור בישראל, באמצעות שליחים ורבנים מקורבים. הם הפכו את מסלול הגיור לכל המעוניין להיות יהודי לסיוט מתמשך, שאורך בין שנה לשנה וחצי. ומערים מסכת של דרישות והלכות שאפילו יהודי מן המניין אינו מכיר.

המפלגות החרדיות, ובראשן ש"ס – השולטת כאמור ברבנות הראשית – אינן מעוניינת בכך שמערך הגיור ינוהל בכל רבנות מקומית או מועצה דתית. בש"ס, כמו ביהדות התורה, רוצים לקבע את המונופול על מערכת שירותי הדת. הם מעוניינים למנוע , בבחינת "ייהרג ובל יעבור", את התרחיש בו עשויה להיות תחלופה, לא רצויה מבחינתם, בין רבנים וראשי מועצות דתיות שאינם סרים, חלילה, למרותם.


עד היום הייתה זו הרבנות הראשית, שלמערך שלה ניתנה בלעדיות בניהול הגיור בישראל, באמצעות שליחים ורבנים מקורבים. הם הפכו את מסלול הגיור לכל המעוניין להיות יהודי לסיוט מתמשך, שאורך בין שנה לשנה וחצי. ומערים מסכת של דרישות והלכות שאפילו יהודי מן המניין אינו מכיר.


המפלגות החרדיות וראשי המערכת הדתית פועלים בניגוד לדעת תורה ולציווי האלוקי שקובע מפורשות, שהיהדות תהיה ל"עם עצום ורב". היהדות החרדית האורתודוקסית מפנה אצבע משולשת לאלוקים, בניסיונה לבסס את מעמדה כמי שקובעת מי יצטרף לעם היהודי.

מערך שירותי הדת, הנשלט כאמור על ידי המפלגות החרדיות, מפעיל מנגנון משומן בו מועסקים עשרות אלפי חרדים, במערכות השונות המסונפות למועצות הדתיות. תחת כנפי הרבנות הראשית, בחצרות האדמו"רים השונים ואצל הליטאים, הוקמו מערכות של "כשרות למהדרין". אליהם הצטרפה משפחת יוסף שאף היא הקימה מערך כשרות משלה. מערכות הכשרות הפרטיות, ששייכות למקורבי המפלגות החרדיות, מכניסות לכיסיהם כמיליארד שקל בשנה, בעוד מעוטי היכולת נאלצים לשלם מכיסם עבור הסחורה הכשרה עשרות אחוזים יותר.
גם מערך הגיור מכניס סכומי עתק לכיסיהם של רבנים מקורבים. בעבר פורסמו לא מעט מקרים של שוחד ששולם לרבנים, כדי לקדם את הגיור. עוד ידוע, כי במערך הגיור כמו במערך הכשרות מועסקים לא מעט פעילים של המפלגות החרדיות, הנהנים משכר שמן.

ישיבתן של המפלגות החרדיות באופוזיציה במשך שנתיים, הסבה להן הפסדים כספיים ניכרים. כניסתן לממשלה הנוכחית עולה למדינה כעשרה מיליארד שקל – כל זאת כדי לרצותן ולדאוג בכך להישרדותו הפוליטית של בנימין נתניהו . התנהלות המפלגות החרדיות ממחישה לנו כי לא טובת המדינה מול עיניהם, אלה הדאגה לרווחתן בלבד. השליטה במערכות הכשרות, הגיור, הנישואין והקבורה – מכניסה לכיסן מיליארדים שבאים מכיסנו. לצערנו הרב, התנהלותן מושחתת ויש לשים לה קץ. מדובר "בגנבים בשם שמיים".

רות המואבייה הצטרפה לעם היהודי לאחר מות בעלה, כשהצטרפה לחמותה נעמי וסירבה להיפרד ממנה: "באשר תלכי אלך, עמך עמי ואלוקייך אלוקיי" אמרה רות לנעמי, ובמילים אלה הפכה להיות יהודייה. לימים, היה דוד המלך מצאצאיה.
המערכת הדתית אורתודוקסית של היום יצרה מונופול על היהדות ואינה מאפשרת לאף גורם חיצוני לחדור אליה. עליהם לשמור על המערכת שמזינה את כיסי המפלגות החרדיות ובעיקר את פעיליהן, שגוזלים את כספי המדינה מבלי שיתנו דבר בתמורה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.