728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הפרינט לא מת

האפליקציה של לופה לאייפד.עכשיו גם לסמארטפון

אלפי תמונות שאנו מצלמים בטלפון הסלולרי, נידונות לאובדן תודעתי במחשכי הזיכרון הדיגיטלי. אפליקציה חדשה נרתמת "להצילן" ולהפכן לספר מוחשי מרהיב עין

הטלפון הסלולרי נעשה בשנים האחרונות למרכיב דומיננטי ומרכזי בחיי היום יום שלנו. מנתוני חברת המחקר eMarketer עולה כי העלייה התלולה בשימוש במכשירים ניידים מביאה למהפך באופן בו אנשים צורכים מדיה. על פי התחזיות לשנת 2015, כמות המשתמשים ברשתות החברתיות תעבור את סף שני ביליון המשתמשים, כאשר למעלה מ- 80 אחוזים מהמשתמשים יעשו זאת באמצעות הטלפון הסלולרי.
ליווי צמוד זה של הטלפון הסלולרי בחיינו מביא לשימוש גובר והולך במצלמת הטלפון הסלולרי, דבר שיוצר עומס של אלפי תמונות, המעיק על זיכרון המכשיר. מעטים מאתנו טורחים לגבות באורח קבוע את התמונות או להעבירן למחשב ולתייגן בתיקיות שונות בהתאם לתוכנן. כל אלה עלולים ליצור כאוס דיגיטלי במקרה הטוב, ומפח נפש עמוק, מהול בהכאה על חטא, במקרה של אובדן הטלפון.
בואו נודה על האמת – מתי בפעם האחרונה ישבתם למול המחשב בסלון הבית וצפיתם יחד עם כל בני המשפחה או חברים, בשלל התמונות המצויות אצלכם במעמקי הזיכרון הדיגיטלי של הטלפון הנייד? הרבה יותר נוח ונגיש היה לנו לדפדף באלבומי התמונות של פעם, להוסיף תמונות לאלבום עם אותן מדבקות משולשות בפינות ולהעלות זיכרונות משותפים מאירועי העבר.
באחרונה נתקלתי באפליקציה חדשה שמנסה לשים קץ לתופעה שתיארתי לעיל, ומנסה לגשר בין העולם הדיגיטלי ולבין העולם הפיזי – וכמעט הייתי אומר: בחזקת חיבור בין רוחניות לגשמיות. האפליקציה מיישמת חיבור הלכה למעשה בין אוסף התמונות הדיגיטליות השמורות במכשיר הטלפון הסלולארי שלכם, לבין אלבום תמונות מודפס באיכות גבוהה ובכריכה קשה. כל שעליכם לעשות הוא לבחור את התמונות – האפליקציה תעשה עבורכם את כל השאר במהירות וביעילות – ובתוך מספר ימים הספר אצלכם.
לאפליקציה קוראים לופה (Lupa) ואותה תוכלו להוריד בחינם מחנות האפליקציות של ה- Google Play וכן מחנות ה- AppStore של אפל. חברת "לופה" פועלת מזה כעשור ושמה נגזר מעדשת זכוכית המגדלת של השענים והיהלומנים. לופה מתמחה ביצירת אלבומי תמונות דיגיטליים, באמצעות הורדת תוכנה למחשב האישי ועריכת התמונות וסידורן בהעדפה אישית או באמצעות אין ספור תבניות מוכנות מראש. כעת הלכה לופה צעד אחד קדימה ובאמצעות האפליקציה היא מאפשרת לכם להכין ספר תמונות דיגיטלי תוך שש דקות לערך.
הורדת האפליקציה למכשיר האייפון שלי ארכה כשתי דקות. עם פתיחת האפליקציה הופיע מסך ובו הכיתוב: "תעשו משהו טוב עם התמונות שבטלפון", רמז דק לאלבום תמונות דיגיטלי. בשלב הבא הופיע פס ירוק בתחתית המסך ובו נתבקשתי ליצור ספר חדש ולהעניק לו שם. לאחר מכן מתבצע שלב העלאת התמונות. כאן חשוב לציין, כי התמונות עולות לשרת התמונות של חברת לופה, דבר שמקל בהמשך על תהליך יצירת הספר, ובמילים אחרות: האפליקציה לא עושה שימוש בכוח העיבוד של הטלפון הסלולרי, ועבודת העיבוד וסידור התמונות של הספר נעשית בשרתי לופה ומכאן ההבטחה למהירות הביצוע. בשלב זה ניתן להעלות 30 תמונות בכל העלאה – שימו לב שכדאי לעשות זאת כשאתם מחוברים לרשת אלחוטית Wi-Fi אחרת חבילת הגלישה שלכם תדלדל. האפליקציה עושה אבחנה מוקדמת ומאפשרת להעלות רק תמונות שצולמו באיכות מספקת, והתמונות שאינן מספקות תובדלנה בצבע אפור ולא תוכלו להעלותן – הדבר חוסך לאחר מכן מפח נפש בצפייה בתמונות בעלות רזולוציה גרועה.
בשלב הבא היה עלי לבצע חיתוך (Cropping) לתמונות שכן האפליקציה מקבלת תמונות ריבועיות בלבד, וכך גם הספר המתקבל. על הצג יופיעו שני חיצים בצבע ירוק להורות על כיוון החיתוך הרצוי. החשיבה כאן היא בפרוש להקל על התהליך ולמנוע אפשרות מורכבת מידי של הליך קבלת החלטות בשלב ההעלאה הראשוני של התמונות. הפשטות היא מילת המפתח. ניתן להוסיף לכל תמונה כותרת בת 21 תווים בלבד. במידה ותחרגו – אל דאגה – האפליקציה כבר תודיע לכם על כך. בשלב הזה ניתן להפוך כל אחת מהתמונות על צירה ולהשתמש במספר פילטרים לשינוי גוון התמונה. ליצירת ספר דרוש מספר מינימום של 26 תמונות וניתן להעלות לספר אחד עד 864 תמונות. אם אנחנו מייעדים אירוע מסוים לכל ספר הרי שזה די והותר תמונות לספר אחד. בסיום שלב העלאת כל התמונות מופיע פס ירוק בתחתית המסך ובו הכיתוב: "המשך לעיצוב הספר". לחיצה קלה ומיד תוכלו לבחור מבין שלל תבניות את העיצוב שהכי מתאים לתוכן הספר. בהמשך תוכלו לבחור האם בכל עמוד תופיע תמונה אחת או מקבץ תמונות. לחיצה על "הבא" וזהו. כאן סיימתם את המלאכה ו"המחשב של לופה עובד עכשיו במלוא המרץ" לייצר עבורכם את הספר. לאחר שלוש דקות בדיוק נתבשרתי כי הספר מוכן וכבר יכולתי לדפדף בין הדפים. כעת ניתן לשוב לעריכת הספר, לצפות בתמונות או לבצע הליך הזמנה קצר בו תתבקשו להזין את פרטי כרטיס האשראי (באופן מאובטח כמובן) ולבחור את סוג המשלוח העדיף עליכם. אני בחרתי Boxit.
מקץ מספר ימים קיבלתי הודעת טקסט המבשרת לי כי הספר ממתין לי בתיבה מס' 238 ב- Boxit במיקום שבחרתי ולאחר הקשה של הקוד שגם כן הגיע באותה הודעת טקסט (sms) – נפתחה הדלת ושם המתין לי ספר מעוצב להפליא עם כריכה קשה ועם כל התמונות שצולמו בטלפון הסלולרי. עכשיו לא נותר אלא לדפדף בין דפי הספר ולהעלות זיכרונות…
לסיכום: האפליקציה של לופה עובדת ביעילות ובמהירות ומספקת פתרון מושלם ובמחיר סביר "להצלת" התמונות הדיגיטליות של הטלפון הסלולרי מתהומות הנשייה. בעידן בו גם העיתונאים מביאים תמונות מהשטח באמצעות הטלפון הסלולרי – אין כמו ספר תמונות דיגיטלי לשימור הזיכרון הדיגיטלי.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.