728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מאחורי הסורגים

מאחורי הסורגים
מצרים כלאה השנה 23 עיתונאים לעומת 12 בשנה שעברה. רק לפני שלוש שנים, ב-2012, לא נכלא במצרים אף עיתונאי בגלל עבודתואילוסטרציה: Shutterstock

דו"ח: כמאתיים עיתונאים נאסרו ברחבי העולם במהלך שנת 2015 - בגלל עבודתם. כרבע מהעיתונאים שנאסרו - בסין. הידרדרות משמעותית במצרים ובתורכיה

מצרים שניה רק לסין, כמדינה שכלאה השנה הכי הרבה עיתונאים; ברחבי העולם נרשמה ירידה קלה במספר העיתונאים שנכלאו בגלל עבודתם, אך מספר מדינות ממשיכות לכלוא עיתונאים באופן שיטתי כדי להשתיק ביקורת. כך עולה מדו"ח שפרסם אתמול ארגון CPJ  – הוועד להגנת עיתונאים, ארגון עצמאי ללא כוונות רווח שמטרתו היא הגנה על חופש העיתונות ברחבי העולם.

על פי הדו"ח, מספר שיא של עיתונאים כלואים כיום בסין, ומספר העיתונאים מאחורי סורגים במצרים ובתורכיה עלה השנה בשיעור חד.

מנתוני  CPJ עולה כי השנה נכלאו ברחבי העולם 199 עיתונאים בגלל עבודתם, בהשוואה ל-221 בשנה שעברה.

ההידרדרות המשמעותית ביותר השנה ברחבי העולם נרשמה במצרים, שם הנשיא א-סיסי ממשיך לדכא חילוקי דעות באמתלות של בטחון לאומי. מצרים כלאה השנה 23 עיתונאים (לעומת 12 בשנה שעברה) – פחות רק מסין. רק לפני שלוש שנים, ב-2012, לא נכלא במצרים אף לא עיתונאי אחד בגלל עבודתו.

סביבת העבודה של התקשורת הורעה באופן ניכר בתורכיה, שהכפילה את מספר העיתונאים הכלואים שם השנה ל-14. תורכיה שחררה ב-2014 עשרות עיתונאים, לאחר שהובילה את הטבלה העולמית המפוקפקת של עיתונאים כלואים במשך שנתיים ברציפות, אך השנה, בתוך שתי מערכות בחירות, ההסתבכות עם מלחמת האזרחים בסוריה וקיצה של הפסקת האש השבירה עם ה-PKK נערכו מעצרים נרחבים. באחרונה נעצרו שני חברי מערכת בכירים ביומון הבלתי תלוי Cumhuriyet באישומים של בגידה וסיוע לקבוצות טרור, לאחר שדיווחו על מעורבות לכאורה של אירגון הביון התורכי (MIT) בהעברת נשק לסוריה במסווה של סיוע הומינטרי.

כרבע מהעיתונאים, 49 במספר, שנאסרו ב-2015 ברחבי העולם הם בסין, שזו השנה השניה ברציפות שהיא מובילת רשימת המדינות שמחזיקות עיתונאים מאחורי סורג ובריח. בעוד נשיא סין, שי ג'ינפינג, ממשיך במלחמה שהכריז בשחיתות, הכלכלה מאטה והשווקים לא יציבים, הדיווח על נושאים כלכליים הפכו לבעלי רגישות מיוחדת. וואנג שיאולו, כתב מגזין העסקים Caijing בביג'ין, נעצר באוגוסט, בחשד ש"שיתף פעולה עם אחרים, זייף והפיץ מידע שקרי על ניירות ערך", לאחר שדיווח שהרגולטור בוחן דרכים לאפשר לחברות בורסאיות למשוך כספים משוק המניות. בשלב מאוחר יותר הוא הופיע בטלוויזיה ואמר שהוא מצטער שפרסם את הסיפור, למרות שלא היה ברור אם כלל הואשם באופן רשמי. על פי CPJ, הודאות טלוויזיוניות שכאלה הינן טקטיקה נפוצה על ידי שלטונות סין, ל"טיפול" בעיתונאים המסקרים נושאים רגישים.

האשמות על פעולה של עיתונאים כנגד המדינה נותרו האמצעי המועדף למאסר עיתונאים באירן, שם ירד מספר העיתונאים המוחזקים בכלא ל-19 ב-2015 מ-30 בשנה הקודמת. עם זאת, מדיניות הדלת המסתובבת הביאה לכך שבעוד עיתונאים שוחחרו מאסר – אחרים באו במקומם. בתחילת נובמבר, עצרו שלטונות אירן לפחות ארבעה עיתונאים, בינהם בעל הטור הנודע איסא סהרקיז, באשמה שפעלו נגד המדינה. כתב הוושינגטון פוסט, ג'ייסון ריזאיין, שמוחזק במאסר יותר מכל כתב אמריקני אחר בכל מדינה אחרת בעולם, מאז החל הארגון בשנת 1990 לעקוב אחר מאסרי עיתונאים ברחבי עולם, מואשם, בין השאר, בריגול. התקשורת במדינה דיווחה שהוא נשפט והורשע, אך לא מסרה מידע על האישומים או פרטים נוספים.

ישראל מופיעה בדו"ח של הארגון בהקשר למעצרו של עלי עליווה, מגיש תוכנית חדשות הערב של רדיו 4 הפלסטיני. לדברי הארגון הוא נעצר ב-21 באוקטובר לפנות בוקר על ידי כוחות הביטחון, שפשטו על ביתו בחברון. לדברי מנהל התחנה עליווה מוחזק במעצר מנהלי.

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • חופשי - לאחר 544 יום - עיתונות
    16 בינואר 2016 @ 6:47 pm, 6:47 pm

    […] איראניים שהוא נידון לתקופת מאסר שלא פורסמה. בדו"ח שפרסם בדצמבר ארגון CPJ – הוועד להגנת עיתונאים – ארגון […]

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.