728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

קול אלוהים חיים

קול אלוהים חיים
שירת מרים. מתוך ספר תהלים בולגרי מהמאה ה-14

איסור על שירת נשים והדרתן, מנוגדים לתורת ישראל. זה לא עומד בדרכם של הפוסקים החרדים, שמעוניינים אך ורק בביצור שליטתם על כולנו

באוניברסיטת בר-אילן מנעו השבוע מסטודנטיות לשיר בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה. נאמר להן שהן יכולות לנגן או להקריא קטעים, אך לא לשיר. רב הקמפוס, הרב שלמה שפר, הסביר כי זה מנהג המקום.
וכך, במוסד ציבורי, הנתמך גם בכספי מדינה, בו לומדים גם סטודנטים חילונים, נקבע כי מנהג המקום הוא כמנהג העדה החרדית, ולא תתאפשר שירת נשים בפני קהל בטקסים, בבחינת "קול באשה ערווה" – מושג המייחס לקול זמרתה של אישה תכונות ארוטיות, ובכך קובע איסור לגבר לשמוע קול אישה זרה לו, מטעמי צניעות.
באוניברסיטה טענו שהטקס מיועד "לכל ציבור המרצים והעובדים ולכל הסטודנטים, דתיים ושאינם דתיים, מי שנמנעים משירת נשים ומי שאינם מקפידים", וכדי להימנע ממחלוקות באשר לאופיו של הטקס החשוב, הוחלט שהוא יכלול פרקי תפילה וקריאה, נאומים וכן פרקי נגינה, אך לא שירה", כפי שהיה בכל השנים.

Deborah

"עד שקמתי דבורה, שקמתי אם בישראל", תחריט מעשה ידי גוסטב דורה

מתברר שבבר אילן, שמכנה את עצמה אוניברסיטה דתית ופלורליסטית, כמו גם בגופים ציבוריים אחרים, בהם צה"ל, שולטים גורמים דתיים קיצוניים, שמחילים באין מפריע את ההלכה המחמירה על כלל הציבור. הנה כי כן, הלך הרוח של העדה החרדית, תפס אחיזה בקרב הציבור הדתי-לאומי.
אלא שהציבור הדתי-חרדי מתעלם מהנכתב ומהמסופר בתורה. למשל משירת מרים, אחות משה ואהרון, שירת הלל והודיה ששרו מרים הנביאה ובנות ישראל לאחר קריעת ים סוף. השירה מופיעה מיד אחרי תיאור שירת הים: "וַתִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרֹן אֶת-הַתֹּף בְּיָדָהּ וַתֵּצֶאןָ כָל-הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת. וַתַּעַן לָהֶם מִרְיָם שִׁירוּ לַיהוָה כִּי-גָאֹה גָּאָה סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם". (שמות, פרק ט"ו, פסוקים כ'-כ"א).
וכך לגבי שירת דבורה הנביאה, לאחר ניצחון ישראל במלחמה על סיסרא וחייליו, אז הצטרף לדבורה הנביאה ברק בן אבינועם ופצחו בשירה ושבח לניצחון המרשים בו לקחה חלק יעל שחיסלה את סיסרא.
הדרת נשים מכל פעילות ציבורית, כמו גם איסור על שירת נשים, מנוגדת לתורת ישראל. רק בשנים האחרונות הקצינו רבנים והחמירו בהלכה. פסיקות רבנים בתחום שנוגע לנשים והדרתן מסמנות שליטה מוחלטת של ההגמוניה הגברית, תוך ביזוי האישה. כך נוהגים החרדים באוטובוסים ה"כשרים", בהם נאלצות הנשים להסתופף בחלקם האחורי.
הרבנים החרדים, כמו גם הרבנות הראשית, מגבים את כל פסקי ההלכה שנפסקו בשנים האחרונות בכל הנוגע להדרת נשים בציבוריות הישראלית. ואילו בתקשורת, מרבים להציג את עמדתם של עיתונאים חרדים, שתומכים בפסקי ההלכה הללו. לגבי אחד מהם, ידוע כי תקף בעבר את אשתו ואם ילדיו, נעצר ושוחרר בערבות.

 


פסיקות רבנים בתחום שנוגע לנשים והדרתן מסמנות שליטה מוחלטת של ההגמוניה הגברית, תוך ביזוי האישה. כך נוהגים החרדים באוטובוסים ה"כשרים", בהם נאלצות הנשים להסתופף בחלקם האחורי


 

 

בעולם החרדי משפילים לרוב את האישה שנאלצת לצאת לעבודה, בעוד בעלה יושב ולומד. אותו בעל אינו משרת בצה"ל. אותו בעל משתדל ליהנות ממנעמי החיים בעוד אשתו ואם ילדיו עובדת ומפרנסת את הבית בנוסף לגידול הילדים. לצד ההשפלה, מדובר בניצול.
הרבנים החרדים, שהיום אף שולטים ברבנות הראשית, עושים הכל כדי להקשות על הציבור הישראלי. וככל שנוקף הזמן, הרבנות מקצינה יותר ויותר.

כך גם בעניין הגיור שבו המפלגות החרדיות וראשי המערכת הדתית פועלים בניגוד לדעת תורה ולציווי האלוקי שקובע מפורשות, שהיהדות תהיה ל"עם עצום ורב". בפועל, הרבנים עושים הכל כדי לצמצם את האוכלוסייה היהודית בעולם. במקום להקל בגיור – הם מחמירים. כך גם לגבי הלכות כשרות. מערך שירותי הדת, הנשלט על ידי המפלגות החרדיות, מפעיל מנגנון משומן בו מועסקים עשרות אלפי חרדים, במערכות השונות המסונפות למועצות הדתיות. כל רצונם של הרבנים ופוסקי ההלכה של היום הוא לשמר את כוחם כדי שהמערכת אותה הם מנהלים, וממנה הם מרוויחים, לא תפגע.

 

לצד כל אלה הוקמו חצרות רבנים כמעט בכל ישוב ברחבי הארץ, שראשיהן גוזלים את כספי הציבור במסווה של בעלי סגולות להעלאת רוחות מהאוב, לצד חלוקת קמיעות וברכות להצלחה בנישואין, להגברת כוח הגברא, לפרנסה טובה ובעיקר לריפוי מחלות. בפועל, מדובר בנוכלים, מתחזים ורמאים.

המערכת הדתית חרדית מנסה להצדיק את קיומה באמצעות פסקי הלכה מוזרים שרק מחריפים והולכים וגורמים לפילוג בעם. אין המדובר בקידוש שם שמיים, מדובר אך ורק ברצון של ראשי המערכת הדתית לשמר את כוחה של המערכת המגלגלת מיליארדי שקלים בשנה.
מדובר לרוב בגנבים בשם שמיים, והרי אין חילול השם גדול מזה.

על התקשורת בישראל לתפוס צד במאבק הזה ולצאת כנגד התופעות הנלוזות האלה של ניסיון לשלוט בנו בכל מקום. אנו חיים במדינה דמוקרטית, שאל לה לתת יד לתופעות אלו של שליטת המיעוט על הרוב.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.