728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

תנאים של גיבוי

תנאים של גיבוי
הדס שטייף.צילום: תמיר בר-גיג, מכללת נתניה

עו"ד כרמי בוסתנאי, מומחה לדיני נזיקין, מסביר מדוע המדינה אינה יכולה להגן על העיתונאית הדס שטייף במקרה שעו"ד אפי נוה יגיש נגדה תביעה אזרחית

אתמול פורסם בידיעות אחרונות כי בתום התייעצויות שקיימו ראשי פרקליטות המדינה, משרד הביטחון, פרקליטות מחוז תל־אביב והפרקליטות הצבאית, מסתמן כי המדינה לא תגן על עיתונאית גלי צה"ל הדס שטייף במקרה שתוגש נגדה תביעת נזיקין, לאחר שחשפה את פרשת "מין תמורת מינויים" – בזכות חומרים שהשיגה לכאורה מפריצה לטלפון האישי של ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה. אם העיתונאית תפסיד בתביעה – המדינה לא תישא בעלות הפיצויים.

 

במכתב התרעה לפני נקיטת הליכים משפטיים, ששלח בשבוע שעבר סניגורו של עו"ד נוה לגלי צה"ל, לשטייף ולבכירים נוספים בתחנה, הוא דרש  להחזיר לו בתוך 24 שעות את כל החומרים שהועתקו מהטלפון הנייד שלו, לפרסם התנצלות ולפצותו בחמישה מיליון שקלים.
 

מגלי צה"ל נמסר לנו אמש בתגובה לדברים: "אם וכאשר תוגש תביעה, הדברים ייבחנו".

 

עו"ד כרמי בוסתנאי, מומחה לדיני נזיקין, אומר היום כי "המדינה קיבלה את ההחלטה מחוסר ברירה". לדבריו, "שטייף השיגה את החומרים הנוגעים לנוה בדרך לא חוקית לכאורה. ברגע שהמדינה תעמיד עורך דין מטעמה כדי שיגן על הכתבת, היא נותנת בכך לגיטימציה למעשה עברייני. המדינה אינה יכולה להבטיח לכתבת שום סוג של הגנה, ואם הבטיחה – הוליכה אותה שולל".

 

עו"ד כרמי בוסתנאי

לדבריו, שונה הדבר לגבי מעסיקתה הישירה של שטייף – גלי צה"ל. "מערכות כלי התקשורת עומדות בדרך כלל מאחורי הכתבים במקרים של תביעות דיבה שאנשים מגישים נגדם. פה אמנם לא מדובר בתביעת דיבה, אלא בתביעת נזיקין בגין עבירה פלילית שנעשתה לכאורה, אבל גם במקרה זה ראוי שהתחנה תגבה אותה, מכיוון ששטייף לא פעלה על דעת עצמה כשפרצה לטלפון הנייד של נוה. גלי צה"ל נתנו יד למעשים של הכתבת ואסור להם להניחה לנפשה. אני גם משוכנע שבתחנה מבינים את זה".

 

בוסתנאי אומר כי גם אם בגלי צה"ל יתנערו משטייף, הרי שהאחרונה יכולה להגיש לבית המשפט הודעת צד ג' ולטעון כי מפקד התחנה, עורכיה ומנהליה מעורבים במעשה לא פחות ממנה ולכן על התחנה לשאת בעלויות הכרוכות בכך. עם זאת, הוא מוסיף כי סביר להניח שגלי צה"ל יהיו אף הם נתבעים ישירים, כך שלא יהיה צורך בנקיטת צעד זה מצד הכתבת. "הרי ברור ששטייף לבדה לא תוכל תעמוד מול תביעה בסכום לא קטן של חמישה מיליון שקל, כך שיש לצפות שהתחנה תעמוד לצידה במשפט".

 

– איך מסתדרת העובדה שמצד אחד פרקליטות המדינה החליטה להעניק לשטייף חסינות מפני העמדה לדין פלילי ויחד עם זאת היא לא תעניק לה הגנה אל מול התביעה שהגיש נגדה נוה?

"דווקא מסתדר. לגבי עניין החסינות, לפרקליט המדינה או ליועץ המשפטי לממשלה שמור שיקול הדעת אם להעמיד אדם לדין פלילי או לא. יש גם משקל לשאלה האם היה לכתבת עבר פלילי או לא. אבל זה לא שייך לכך שבפרקליטות החליטו שלא להעמיד לה הגנה בתביעת המיליונים שנוה מתכוון להגיש נגדה. אלה שני דברים שונים.
 

"כדאי גם לשים לב לכך שההחלטה שלא להעמידה לדין פלילי עלולה להתגלות בהמשך כבעייתית, כי ייתכן מאוד שיימצא מי שיערער עליה בבג"ץ. אעיר עוד שהתביעה שנוה מתכוון להגיש, עשויה שלא להישאר בודדה. לא מן הנמנע שיהיו אנשים נוספים שירצו להצטרף לתביעה, מקורבים שרואים את עצמם נפגעים מהפריצה לטלפון שלו. ויש להם תקופה של שבע שנים לעשות זאת".

 

– עזוב לרגע את הדרך שבה שטייף עשתה את עבודתה. חשיפת  הפרשה היא מעשה טוב בעיניך וחשוב מבחינה ציבורית?

"הפרשה של מין תמורת מינויים בה מעורבות שופטת ועורכת דין היא חמורה ומוכיחה שדרוש ניקוי אורוות. אבל ברגע שהחשיפה נעשתה באופן לא חוקי, זו בעיה קשה. מצד שלישי, כנראה שהפרשה לא הייתה נחשפת כלל בדרכים העיתונאיות הלגיטימיות והרגילות".

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.