728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"תקופת צינון לעיתונאים"

"תקופת צינון לעיתונאים"
ד"ר בועז שפיראצילום מסך

ד"ר בועז שפירא, בעבר כתב המפלגות של ערוץ 1 וכיום מרצה לממשל ותקשורת, סבור שהמעבר הקל של עיתונאים לזירה הפוליטית "שורף את המקצוע"

12 עיתונאים, העוסקים במקצוע או עסקו בו בעבר, משולבים ברשימות של חלק מהמפלגות השונות שיתמודדו בבחירות לכנסת ה-21. בתחילת כהונתה של הכנסת הקודמת, עשרה מחבריה היו עיתונאים.

 

העיתונאים המשובצים ברשימות המתמודדות לכנסת הם שלי יחימוביץ, מירב מיכאלי, יאיר לפיד, עופר שלח, פנינה תמנו שטה, עאידה תומא סלימאן, יבגני סובה, קרוליין גליק, אלישיב רייכנר, יועז הנדל, מיקי חיימוביץ ורדיר כמאל מריח. חלק מהעיתונאים היו פעילים במקצוע ממש עד לאחרונה, כמו אלישיב רייכנר ויועז הנדל, ואחרים, כמו שלי יחימוביץ או עופר שלח, כבר אינם פעילים בו עשר שנים ויותר.

 

"התופעה שבה עיתונאים הופכים להיות פוליטיקאים, או להיפך, קיימת עוד מראשית היישוב העברי. אלא שבאותם זמנים זה עוד נראה בסדר", אומר ד"ר בועז שפירא, בעבר כתב המפלגות של ערוץ 1, עורך בדסק החדשות בעיתונים הארץ ודבר וכיום מרצה לממשל ותקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה. הוא מצביע כדוגמא על נחום סוקולוב שהפך לפוליטיקאי ועל ישראל קסטנר, שהיה עסקן בקהילה היהודית בהונגריה וכאן בישראל היה כתב מדיני בעיתון אוי קלט בשפה ההונגרית.
 
"בשנים האחרונות יש סחף בתחום הזה של חציית הקווים מצד עיתונאים", טוען שפירא. "זה התחיל עם זה שעמיר פרץ הביא למפלגת העבודה את שלי יחימוביץ, באותה עת המגישה של תכנית האקטואליה 'הכל דיבורים' ברשת ב'. זכורה התמונה שבה הוא מחבק אותה וההפתעה שהעניין גרם. יחימוביץ' חשפה בכך את קלונו של העיתונאי בעל העמדה".
 
– קלון? זה ביטוי מרחיק לכת לגבי עיתונאי שעובר לפוליטיקה.

"ליחימוביץ' הייתה תמיד אמירה בוטה בתחומי הסיקור שלה. בהיותה עיתונאית ומגישת התכנית התפתחה כימיה בינה לבין פרץ. הוא התרשם מנאמנותה אליו במסגרת עבודתה העיתונאית ולכן הביא אותה למפלגת העבודה. נכון שבהמשך התקלקלו היחסים ביניהם, כפי קורה לא מעט בעולם הפוליטי. אבל במעבר החד הזה של עיתונאים לפוליטיקה יש בעיה לא פשוטה.

 


"העיתונות הפכה לעוד זירה פוליטית, וזה כדור שלג בעייתי שבו מיטשטש הגבול בין עיתונות מקצועית ונקייה לבין הזירה הפוליטית. אני לא אוהב את המעבר המהיר, הקל והפשוט של עיתונאים, בעיקר בכירים, אל מרכזי המפלגות, כי הוא משפיע לרעה על ניקיון ידיו של המקצוע"


 

"עיתונאי יכול לחצות את הקווים כמו שכל בעל מקצוע אחר יכול. הפלטפורמה הפוליטית הרי פתוחה לכל סוגי האזרחים, אולי חוץ מאשר לעבריינים. אבל כשמדברים על עיתונאים העוברים לשדה הפוליטי מתעוררת שאלת האתיקה. המצב שבו אדם הוא עיתונאי בבוקר ופוליטיקאי בערב הוא בעיני לא תקין בכלל".

 

-לעיתונאים יש דיעות בעניינים המעסיקים את המדינה. אז כדי לקדם אותן הם עוברים לפוליטיקה. מה לא בסדר בזה?

"אני לא מדבר על עיתונאים עם אג'נדה. זו כבר תופעה נפוצה, לטוב ולרע. אני מדבר על כך שהעיתונות הפכה לעוד זירה פוליטית, וזה כדור שלג בעייתי שבו מיטשטש הגבול בין עיתונות מקצועית ונקייה לבין הזירה הפוליטית. אני לא אוהב את המעבר המהיר, הקל והפשוט של עיתונאים, בעיקר בכירים, אל מרכזי המפלגות, כי הוא משפיע לרעה על ניקיון ידיו של המקצוע.
 
"המסקנה היא שצריך תקופת צינון על עיתונאים שעושים שינוי כיון ועוברים לפוליטיקה, כפי שקיימת לגבי גנרלים ורבנים ראשיים. היעדר צינון משפיע לרעה על העיתונאי, גם אם לא במודע. זה שורף את המקצוע. עיתונאי שיודע שמחר הוא ישתלב באחת המפלגות, ייתן שירות VIP לפוליטיקאי שמביא אותו. אגב, לא ברור לי מדוע אין חוקי צינון גם על ראשי עיריות ועל יו"ר ההסתדרות".
 
לדברי שפירא, התופעה של מעבר עיתונאים לפוליטיקה משפיעה על טיבה של התקשורת, שהופכת יותר ויותר לבעלת אג'נדה. "הכל בתקשורת הופך לימין או שמאל, בעיקר בקרב העיתונאים הבכירים והפרשנים. העיתונות הפכה לעוד זירה של האופוזיציה או של הקואליציה, וזה מצער, כי אנו רוצים סיקור עיתונאי חף מהטיות, עיתונות ללא משוא פנים".

1 תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

1 תגובה

  • מאיר עוזיאל
    21 בפברואר 2019 @ 8:02 pm, 8:02 pm

    אסור לעיתונאי לעבור לפוליטיקה אלא אם כן הוא עיתונאי אופנה, אוכל או תיירות. איפה כאן השאלה בכלל בנוסח ״לעיתונאי יש דעות״, ועוד באתר שעוסק בעיתונות. אם זה יימשך ככה יערערו על כל זכויות היתר שמקנה מעמדו המיוחד של העיתונאי. כגון הזכות לחסיון מקורותיו, ואפילו זכותו לדרוש תשובות לשאלותיו. כל אלה הן זכויות במסגרת הסכם ג׳נטלמני בין העיתונות לבין החברה. כאשר מתברר שזה הסכם ג׳נטלמני בלי ג׳נטלמנים בצד העיתונאי אנחנו נמצאים במצב גרוע מאוד.

    הגב

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.