728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הרע עוד לפנינו

הרע עוד לפנינו
מתוך סרטון התעמולה של הליכוד. ו על "בלונים שניפחו התקשורת והשמאל"צילום מסך

ד"ר שגיא אלבז, מומחה לתקשורת פוליטית, צופה הסלמה בקמפיין העויין של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד התקשורת ככל שיתקרב מועד הבחירות

סרטון שפורסם אתמול (שבת) בעמוד הפייסבוק של אש הממשלה בנימין נתניהו – מעין פרפרזה על סיפור הילדים החביב "מעשה בחמישה בלונים" (מאת מרים רות) – הציג את הסיפור של נתניהו \ על "בלונים שניפחו התקשורת והשמאל". וכך, העיתונאים שהופיעו על שילוט חוצות ופוסטים ברשתות החברתיות שפרסם הליכוד לפני למעלה מחודש, לצד הכיתוב "הם לא יחליטו – אתם תחליטו, דווקא נתניהו", "גוייסו" שוב לתעמולת הליכוד: "בן כספית (עיתונאי מעריב ו- FM 103) שמח לאללה וזרק את בלון 1000 למעלה למעלה. אחרי השימוע כמה יבכה בן, כי הבלון יתפוצץ. ויש את בלון 2000, שגיא פלג (חדשות 12) ניפח. גם הבלון הזה ייקרע. רביב דרוקר (חדשות 13) קיפץ ויצא במחולות על בלון 3000 שיתפוצץ. ואמנון אברמוביץ (חדשות 12) ניפח את בלון 4000, שיתפוצץ בפנים של התקשורת".

 

מה צבוע, מנותק מהקרקע ומלא באוויר חם? צפו בסיפור על כמה בלונים:

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום שבת, 2 במרץ 2019

 

בתדרוך שקיים נתניהו במעון ראש הממשלה לשרים וחברי כנסת מהליכוד בנושא קמפיין הבחירות, הוא טען שהתקשורת מנסה להסתיר מידע על בני גנץ, הרמטכ"ל לשעבר וראש רשימת "כחול לבן". "לא מה שאתם חושבים", הבהיר נתניהו. "הם מסתירים את העובדה שגנץ, שנה אחרי מבצע 'צוק איתן" הלך לטקס זיכרון לאלף מחבלים של החמאס שנהרגו במהלך מבצע. תראו מה התקשורת מסתירה על גנץ. זה שמאל. לפיד וגנץ מנסים להסתיר ולעשות הסוואה, כאילו הם לא שמאל. התקשורת תעשה הכל כדי שהשמאל ינצח. חיכו ליועץ המשפטי. אבל ההר הוליד עכבר, והעכבר הזה תיכף ייעלם".

העובדות, צריך להגיד, לא נכונות. הרמטכ"ל לשעבר גנץ לא השתתף בטקס זיכרון למחבלי חמאס, אלא בטקס זיכרון של פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני לזכר חללי צוק איתן, בו השתתפו גם ראשי רשויות מעוטף עזה.

 

"הביטויים הללו נגד התקשורת אינם חדשים. כבר ראינו התקפות על התקשורת מאז שהחלו החקירות נגד נתניהו. גם ראינו את השלט בכביש החוף עם דיוקנאותיהם של עיתונאים בכירים הקשורים לסיקור ולפרשנות של החשדות נגד נתניהו, אך זה עוד כלום. המלחמה של נתניהו נגד התקשורת תלך ותחריף ככל שיתקרב מועד הבחירות", אומר ד"ר שגיא אלבז, מומחה לתקשורת פוליטית, עיתונאי ועורך.

 

ד"ר שגיא אלבז

לדבריו, גם בעבר תקפו פוליטיקאים וראשי המדינה את העיתונים על דברים שכתבו עליהם. אותם פוליטיקאים, כמו למשל בן גוריון, הטיחו דברים קשים גם בעיתונים שהיו מזוהים עם המחנה הפוליטי שלהם, כגון עיתון דבר. "אך הפעם נראה שמדובר במערכה כוללת מצד נתניהו, בצורה שלא היה כדוגמתה, מערכה ששום מערכת בחירות בישראל לא ידעה כמוה", אומר אלבז.

 

"החלטת היועץ המשפטי להגיש כתב אישום נגד נתניהו בשלושה תיקים, בכפוף לשימוע, קובעת את סדר היום של מערכת הבחירות. זו תתמקד בחשדות נגד ראש הממשלה על שוחד ועל מרמה והפרת אמונים", טוען אלבז. עניינים אחרים המעסיקים את המדינה, הוא אומר, יידחקו לשוליים ומצב כזה יפעל לרעת נתניהו.

"הנה, נתניהו חזר בשבוע שעבר מביקור מוצלח במוסקבה, שבו פגש את פוטין וסיכם אתו על הקמת צוות משותף בעניין סוריה. הביקור סיים את המתח בין רוסיה לישראל בעקבות הפלת המטוס הרוסי בשנה שעברה. הישג נאה, אבל מתגמד, מבחינה תקשורתית, מול נושא 'כבד באמת': החלטת היועץ המשפטי מיום חמישי האחרון. נושאים מדיניים, כלכליים וחברתיים מוזכרים מעט מאוד במערכת הבחירות הנוכחית. רק אירוע דרמטי במיוחד כמו עימות צבאי קשה שיפרוץ בדרום או בצפון ישנה את התכנים של מערכת הבחירות".

 

אלבז מצביע על מקומם המרכזי של כלי התקשורת המקוונים והרשתות החברתיות במערכת הבחירות הנוכחית, לרבות בסיקור פרשות אישיות הקשורות למתמודדים, שערוצי הטלוויזיה המסורתיים והעיתונות המודפסת מגלים איטיות בסיקורם או בכלל מתעלמים מהם. כדוגמא הוא מזכיר את פרשת הטענות של אשה בשם נאווה ג'ייקובס כלפי גנץ שלטענתה הטריד אותה מינית לפני 40 שנה בעת שלמד בכפר הירוק. " אלמלא הפוסט שפרסמה האשה בעניין זה, לא היינו שומעים על הפרשה, שמוקדם לדעת איך תסתיים. אגב, האתרים הפופולריים פחות התמקדו במידע אודות ההטרדות לכאורה שביצע גנץ, ויותר על כך שאנשי לשכתה של השרה מירי רגב עזרו לבחורה להגיע לעיתונאים".

 

לדבריו, מערכת הבחירות הנוכחית מתאפיינת בעוצמתה של התקשורת החדשה, המקוונת, לרבות הרשתות החברתיות וטוויטר וערוצים כמו טלגרם. "אלה מהירים בהפצת מידע והם נטלו מהתקשורת הממוסדת יותר את היכולת לשלוט במידע ולקבוע את העיתוי.

 

"יש בארץ מאות אלפי עוקבים הצורכים את המידע דרך הפלטפורמות הללו. אדם מקליק ומקבל את המידע בזמן אמת, בלי הצורך לחכות לשעה שמונה בערב. יש לזה מחיר, כי המידע המופץ בדרך זו לא תמיד מדויק, אבל הצרכן מקבל מידע ראשוני ולוקח בחשבון שהמידע נכון לשעת פרסומו", אומר אלבז.

 

– העיסוק בחשדות נגד נתניהו יעזור לגוש המרכז שמאל בבחירות הללו?

"מי שתומך ותיק של הליכוד ונוהג להצביע למפלגה זו לאורך שנים רבות, לא יושפע כמעט מהחלטת היועמ"ש. אבל אלה שמוגדרים כ' ימין מזדמן' או 'ימין חלש' , ישקלו להצביע עבור מפלגות אחרוץ. למרות שבשלב זה קשה לנבא מה יהיה, אני מעריף שהליכוד יאבד שלושה- ארבעה מנדטים, כלומר מפולת של ממש לא תהיה.

 

– ויחסיו הקשים של נתניהו עם התקשורת, לרבות הקמפיין שהוא מנהל נגד עיתונאים, לא ישפיעו על חלוקת המנדטים?

"יחסו העוין של נתניהו אל התקשורת אינו דבר חדש, אלא שבכל פעם אנו נגררים לשפל נוסף. האיש שינה לרעה את יחסו לא רק כלפי התקשורת, אלא גם כלפי מערכת האכיפה. קמפיין הבחירות שלו בנוגע לתקשורת הולך ומחריף. אבל הייתי שם פה כוכבית. ראש הממשלה הוא מיומן ומשופשף. הוא ירצה לראות מה הלך הרוח בציבור וייתכן מאוד שבשלבי הקמפיין הבאים הוא יעדיף לגלות מעט ריסון עצמי כלפי התקשורת ולהכות בשק החבטות הזה קצת פחות. כן, זה יכול לקרות, בעיקר אם יתרחש אירוע חיצוני כלשהו, ביטחוני למשל".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.