728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מעורבים יותר, אלימים יותר

מעורבים יותר, אלימים יותר
פרופ' קרין נהוןצילום: Robert M. Mason, rmmasonalum.mit.edu, CC BY-SA 3.0

פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי ומומחית בתחום הפוליטיקה של המידע ובנושאי חברה וטכנולוגיה: זו מערכת הבחירות האמוציונלית ביותר שחווינו

פרופ' קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט הישראלי, חוקרת ומרצה בכירה בתחום הפוליטיקה של המידע ובנושאי חברה וטכנולוגיה, דוחה את האמירה לפיה מערכת הבחירות לכנסת ה-21 היא הקשה והקיצונית ביותר שחווינו. "כבר ידענו מערכות בחירות קשות לפחות כמו זו", היא אומרת ומוסיפה ש"ניתן לומר שזו מערכת הבחירות האמוציונלית ביותר שחווינו, כאשר הטכנולוגיה מאפשרת ייצור והפצה של תכנים בוטים וקיצוניים".

 

לדבריה, "ראש הממשלה בנימין נתניהו ידע מצבים קשים מאלה. להזכירכם, במערכת הבחירות הקודמת, עד למחרת הבחירות, לבני והרצוג הרכיבו לכאורה ממשלה. נכון שאולי מבחינה אישית, נתניהו חווה את מערכת הבחירות הקשה ביותר".

 

– לרשת יש תפקיד מרכזי בבחירות הללו. האם היא מעמיקה את מעורבותנו והופכת אותנו לפוליטיים יותר?הסתה

"ברור. הרשת הביאה אותנו להיות הרבה יותר מעורבים בשיח הבחירות. היא מביאה אותנו להאזין לאחרים, לשמוע דעות ולומר את דברינו. אבל יש כמה בעיות. ראשית, המיפוי – לרשת החברתית אין מיפוי נכון. היא לא מאוזנת, היא לא מביאה לך את כל ה'פיד', אלא רק חלק קטן ממנו. כל אחד מקבל ממנה תמונה אחרת. יש אנשים שמנסים להראות לך מצג אחר, אם בעזרת "בוטים" ואם באמצעים אחרים. אין ספק שהרשתות הם כבר חלק אינטגרלי מהחיים שלנו ושיש להן תפקיד מאוד קריטי. דווקא אנשי המקצוע, היועצים למיניהם והקמפיינרים, יכולים לטרגט את הנתונים ולהגיע לכיכר העיר. הם יכולים להתעסק במי שהם בדיוק צריכים ולא להשקיע משאבים מיותרים. מרבית הקמפיינים נמצאים היום ברשת, שהיא הכלי העיקרי של הפוליטיקאים להגיע לציבור".
 

-את רואה הקצנה ברשת?
"יש נטייה לייצר תכנים יותר מסיתים ויותר אלימים. כאשר אתה בשיח בו אתה יושב מול מישהו ומדבר, אתה בורר מילים. ברשת אין איש מולך. אתה לא רואה את מי שאתה כותב אליו מול העיניים – ואז יש לנו חוסר האנשה והקו האדום זז קצת. ברשת אתה עומד על במה, אתה לא מדבר לאדם – אתה מדבר לקהל. זה דוחף למסרים קיצוניים ולעיתים אלימים".

 


"התקשורת תמיד מבקרת יותר את השלטון, את מוקדי הכוח. יש ביקורת גם עליה אבל ככלל, היא עושה את העבודה. זה לא נכון שהתקשורת 'נטפלת' לנתניהו. בעבר, היא 'נטפלה' לאולמרט. התקשורת 'נטפלת' לנבחרי ציבור שהולכים בתלם השחיתות"


 

בעקבות עתירה של מפלגת העבודה, שדרשה שלא לשדר את נאום ראש הממשלה בוועידת הליכוד שפתחה את קמפיין הבחירות של המפלגה, קבע השבוע יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, כי בתקופה של 60 יום לפני הבחירות, נאומי בחירות לא ישודרו בשידור חי בטלוויזיה אלא בהשהיה של 10 דקות – פרק זמן בו העורכים של הגופים המשדרים יבחנו את הדברים שיאמרו, ויכריעו האם מדובר בחדשות או בתעמולת בחירות. ראש הממשלה נתניהו הגיב להחלטה וכתב בטוויטר: "‫כל ערב ערוצי התעמולה של השמאל נותנים במה מלאה למפלגת השמאל של לפיד וגנץ. רק במקרה של הליכוד זה 'תעמולת בחירות'. היכנסו לפייסבוק שלי בשעה 20:00 והצטרפו לנאום המלא שלי – בלי דיליי ובלי צנזורה‬".

 

פרופ' נהון הייתה חברה בוועדה לבחינת חוק הבחירות, בראשות נשיאת בית המשפט העליון בדימוס דורית בייניש, שקבעה כי החוק הקיים אינו מתאים למציאות תעמולת הבחירות של ימינו והמליצה, בין היתר, להחיל את הוראות החוק המהותיות גם על מרחב האינטרנט והרשתות החברתיות. את החקיקה שנועדה לקדם את הרפורמה בחוק הבחירות המיושן בלם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כשהגענו לקריאה ראשונה של חוק השקיפות שנועד לחשוף מי עומד מאחורי או ברקע הפעילות, חוק שהגיע לקריאה ראשונה דרך הקואליציה, שבועיים לפני שהתקבלה ההחלטה ללכת לבחירות, נתניהו התנגד והוריד את ההצעה מסדר היום", אומרת פרופ' נהון ומוסיפה "במצב הזה, הרשת מאפשרת לפוליטיקאים שיודעים להשתמש בה לעשות באמצעותה מניפולציות".

 

-ראש הממשלה תוקף בחריפות הולכת וגוברת את התקשורת ומכנה אותה, בין השאר, "ערוצי התעמולה של השמאל".
"התקשורת תמיד מבקרת יותר את השלטון, את מוקדי הכוח. יש ביקורת גם עליה אבל ככלל, היא עושה את העבודה. זה לא נכון שהתקשורת 'נטפלת' לנתניהו. בעבר, היא 'נטפלה' לאולמרט. התקשורת 'נטפלת' לנבחרי ציבור שהולכים בתלם השחיתות. זה עצוב לי שאנחנו רואים כל כך הרבה נבחרי ציבור הולכים בתלם הזה. הגענו לשם מהר מדי. שחיתות היא בעיה שאסור להתרגל אליה. אם אתה מתרגל לשחיתות היא הופכת לנורמה. אין סוף לדבר הזה. אסור להתרגל לשחיתות."

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.