728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

נערכים לדור החמישי

נערכים לדור החמישי

עמיר מאורי על המשמעויות של הודעת חברת בזק, לפיה חברת הלוויין yes תעבור במהלך השנים הבאות לשידורי טלוויזיה על בסיס רשת האינטרנט בלבד

הודעת חברת בזק הבוקר לבורסה של תל-אביב, לפיה חברת הלוויין yes תעבור במהלך השנים הבאות לשידורי טלוויזיה על בסיס רשת האינטרנט בלבד (OTT), בדומה לסלקום ולפרטנר, מציפה את שוק התקשורת בהערכות וניחושים שונים וכבר גורמת לצלילה של מניית חלל תקשורת, המספקת לחברה את שירותי הלוויין. מנכ"ל החברה רן גוראון היה זהיר יותר בהתנסחות ואמר כי yes "תשקיע בטכנולוגיה נוספת לצד הלוויין."

 

ההודעה שהגיעה הבוקר לבורסה, מגיעה בהמשך לדו"ח של חברת מקנזי שהונח על שולחן הנהלת yes כבר לפני כמה חודשים. מקנזי בחנה בין היתר את ההשקעות ואת עלויות התפעול של חברת הלוויין, עלויות המעבר לשידור אינטרנטי לצד השלכותיו על מנויי החברה ומצב הרגולציה בישראל.
 

עמיר מאורי לשעבר סמנכ"ל ב-hot ומיועצי תאגיד השידור בעת הקמתו' אומר כי בבזק רואים את טכנולוגיות הדור החמישי בסלולר ומבינים לאן צועדים. "כשהקימו את yes חיפשו חברה מתחרה ל-hot ואמצעים להביא טלוויזיה רב ערוצית לפריפריה, לכן קמה yes. היום המצב שונה. יש כיסוי סלולרי כמעט מלא בישראל. אין מי שלא מחובר למערכת בדרך כזו או אחרת, היתרון של הלוויין בתחום הזה אבד". מאורי מוסיף כי גם "חברת הוט בודקת היום אפשרות להתנתק מהתשתית שיש לה ולמכור אותה אפילו תחת הסכם שהיא תשכור את אותם שירותי תשתית בעתיד מהקונה. מדובר שם על מיליארדי  של שקלים".
 

מאורי אינו רואה בעיה גם בשכנוע 600 אלף לקוחות yes לעבור מהלוויין לרשת האינטרנט. "הדור החמישי מבטיח קצבי העברת נתונים דמיוניים, סרט של שעתיים בשלוש שניות. בחורף הזה אני מניח היו ל-yes מקומות שהתקשו בקליטה בגלל מזג האוויר. העניין הזה לא קיים ברשת הסלולרית. בזק היא שחקנית של כל ארבעת הפלטפורמות. טלפוניה, טלוויזיה, סלולר ואינטרנט. במהלך של שנים קדימה – ואיש לא התחייב גם בהודעה לבורסה מתי בדיוק יבוצע הסוויץ' הסופי – ברגע שהאיכויות יהיו משביעות רצון הלקוחות יבקשו לעבור".
 

מאורי גם לא חושב שתם עידן הלווין. "ללוויין יש ייעודים רבים אחרים חוץ מאשר להעביר תקשורת לכל בית, הלוויין הרבה יותר משמעותי בהעברת נתונים בתנועה".
 

אז אפשר להניח שבזק מתכוונת לכבוש גם את רשת הדור החמישי בסלולר? "עוד לא השלימו כאן את הדור הרביעי", אומר מאורי. "מדובר בהשקעות ענק, כל העולם מצוי בעיקר בהערכות, ואיש לא ייתן לבזק לכבוש שום דבר, בוודאי שלא את רשת ה-5G. העולם כולו תולה המון תקוות ברשת הזו, הפעלה של מערכות שלמות, ממערכות תחבורה, תקשורת, בריאות ועוד ועוד".
 

האם העובדה שפרטנר וסלקום אינן מפוקחות על ידי הרגולטור בישראל והאירועים בפרשיית אלוביץ', סייעה לדירקטוריון בזק לקבל את ההחלטה? "אני לא חושב", אומר מאורי. "יש כאן מהלך עסקי גדול מאוד. כרגע סף הכניסה נמוך, כמעט לא קיים. בהתחלת הדרך תמיד יש הקלות כדי להוריד חסמי כניסה כדי להגביר תחרות. גם yes קיבלה הקלות רגולטוריות מרחיקות לכת כדי להתחרות ב-hot. אני חושב שבסופו של יום כולם יהיו נתונים לפיקוח רגולטורי. ברגע שפרטנר וסלקום יעברו מסה קריטית של לקוחות, מניסיון העבר, המדינה תכפיף גם אותם לרגולציה".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.