728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

לצוף, אך לא להתפתח

לצוף, אך לא להתפתח
אמיר איל, יו"ר בית ההשקעות אינפיניטיצילום מסך

יו"ר בית ההשקעות אינפיניטי, אמיר איל, על השבוע הקשה שעבר על חברות התקשורת בבורסה: "מלחמת העולם בתחומי הסלולר, האינטרנט והטלוויזיה תימשך"

חברות התקשורת שנסחרות בבורסה של תל-אביב חוו שבוע קשה. השבוע הזה מסתיים בשאון רב מכיוונה של חברת בזק אבל הוא התחיל דווקא בדו"חות הבעייתיים של חברות התקשורת האחרות, ובאירועים נוספים.
 

חברת סלקום הקדימה השבוע והודיעה על רכישת כשליש ממיזם הסיבים האופטיים IBC. מיד אחר כך פרסמה את הדו"חות הכספיים ל-2018 מהם התברר כי הכנסות החברה ירדו בכ-200 מיליון שקלים והרווח התפעולי של החברה נחתך בכ-75 אחוזים והסתכם ב-74 מיליון שקלים בלבד.

 

חברת הדירוג מעלות הודיעה בעקבות כך כי ביצועיה של סלקום נשחקו ובשל כך היא מותירה את דירוגה ברמה של +A, אך היא הופכת את תחזית הדירוג לשלילית.

 

יו"ר בית ההשקעות אינפיניטי, אמיר איל, אומר שכדאי לשים לב למצבן של כל חברות התקשורת הישראליות בבורסה. הוא מסביר כי סלקום, שירדה ביום המסחר האחרון של השבוע בכמעט 9 אחוזים, הביאה גם למחיקה מהותית בערכה של החברה האם, דסק"ש, שנאלצה למחוק כ-350 מיליוני שקלים משוויה בגלל הדו"חות הכספיים של סלקום. מצבה של סלקום אינו מזהיר אך היה יכול להיות גרוע יותר אילולא הייתה משמשת אכסניה לפעילותן של גולן טלקום והחברה החדשה we4g.
 

רשות המיסים הודיעה השבוע כי היא פותחת בחקירה נגד כמה עובדים של פרטנר בחשד להברחת טלפונים ללא מע"מ מאילת והפצתם בארץ בניגוד לחוק. פרטנר הנשלטת בידי חיים סבן הודיעה השבוע לבורסה גם כי חתמה על הארכת ההסכם הקיבוצי עם עובדיה למשך עוד שלוש שנים. דו"חות פרטנר לשנת 2018 יתפרסמו רק בשבוע הבא. אבל, גם מניית פרטנר ירדה ביום המסחר האחרון בכמעט 6 אחוזים.
 

כאמור, את כותרות השבוע בשוק ההון סיפקה קבוצת בזק. זה התחיל בבקשה מהרשות לניירות ערך להכיר בפעילות החברות הבנות ובזק כפעילות אחת, וסוג של איום שאם לא יקרה כך תהיה מחיקת ענק של הון עצמי. התשובה הייתה שלילית. חברת יס הודיעה כי היא תעביר את פעילות הלוויין לרשת האינטרנט, מה שגרם לנפילה של כ-10 אחוז במניות חברת חלל – המוחזקת אף היא על ידי החברה האם יורוקום.
 

"אין ספק שאת הכותרות הדרמטיות של השבוע סיפקה בזק" אומר אמיר אייל. "לאחר שחברת יורוקום, שעומדת בראש הפירמידה של בזק, עברה מחזקת הבעלים שאול אלוביץ, החשוד בתיק ,4000 לבנקים ולאחר הודעת הרשות לניירות ערך כי לא תאפשר להסתכל על הפעילויות של החברות הבנות כעל יחידה חשבונאית אחת, הודיעה החברה הבת אינטרנט זהב, שהנפיקה שתי סדרות אג"ח לציבור – כדי לרכוש את הנכס העיקרי שלה ,חברת ביקומיוניקיישן – כי היא לא תוכל לעמוד בתשלומי האג"ח שלה. מיד אחר כך הגיעה ההודעה מהחברה הבת ביקומיוניקיישן שגם היא לא תוכל לעמוד בתשלומים לאיגרות החוב. זאת, בעקבות הפחתה של שני מיליארד שקלים בהון העצמי שלה – וכל זאת בשל החלטת הרשות לניירות ערך שלא לראות בבזק, בזק בינלאומי ו-yes כחטיבת פעילות מאוחדת.

 

"מניות אינטרנט זהב וביקומיוניקיישן צללו בעקבות ההודעות האלה. מניית אינטרנט זהב צללה בכ-23 אחוזים ואיגרות החוב ירדו ביותר מ-40 אחוזים. מניית ביקומיוניקיישן צללה בכ-20 אחוזים. כדי להבין את המגמה צריך לזכור שמניית ביקומיוניקיישן ירדה בכ-90 אחוזים בשנתיים האחרונות." אומר אמיר אייל.
 

על שאלה האם דווקא במצב הנוכחי יש סיכוי שמישהו ירכוש את החברה אומר אייל כי הוא אינו "רואה רוכש חדש לחברת בזק בקרוב. היו ניסיונות למכור את השליטה בבזק אבל לא היה מי שרצה להיכנס לשוק כרגע. גם וואלה, שהיא צלע מאוד מהותית בתיק 4000, מונחת על המדף ואין לה קונה".
 

על השאלה האם יש סכנת התמוטטות מיידית למי מהחברות הבנות בבזק, אומר אייל: "אני לא רואה סכנה מיידית למי מהחברות הבנות של בזק, בין אם מדובר ביס, בבזק בינלאומי, או בחברת האם בזק. גם לאתר וואללה וחברת חלל לא נשקפת סכנה מיידית לדעתי. הבעיה היא של מחזיקי האג"ח וחברות האם".
 

"פעם", אומר אייל, "חברות התקשורת סיפקו לבעליהן ריווחי ענק, 400-500 מיליון שקלים בשנה. בעלי חברות התקשורת מיהרו להשקיע בשיפור השירותים וכמובן בעסקים נוספים. היום המצב אחר, הן מרוויחות בקושי כ-10-15 אחוזים מהסכום. הכסף הזה יכול לאפשר להן לצוף, אבל הן לא יכולות להשקיע, להתפתח ולשפר טכנולוגיה ושירות. בשביל זה הן תידרשנה לגייס כסף נוסף. "הדור החמישי יגיע אלינו בעיכוב" קובע אייל ומוסיף כי למרות שהקריסה לא מתרחשת רק בבזק, אלא גם בסלקום ובפרטנר "לכל החברות יש אופק ויש להן חיים".
 

מנכ"לי כל החברות, ללא יוצא מן הכלל, מאשימים את הרגולציה ואת משרד התקשורת במצב שאליו נקלעו.
 

"הם צודקים", אומר אייל. "הרגולציה קשה, אולי קשה מדי. הרגולטור רואה לנגד עיניו רק את המשתמשים. הרגולציה מכתיבה תחרות עזה בשוק ומשאירה את המחירים נמוכים. כרגע אנחנו שומעים שמדיניות המחירים של המתחרה החדשה עם המותג we4g גורמת לחלק מההפסדים של חברות התקשורת הגדולות, שלא יכולות להעלות את מחירי הגלישה. כל פעם צצה חברה חדשה. לפני כן היו גולן-טלקום, ויש את רמי לוי שנלחם ועכשיו we4g. המלחמה הזאת תמשך, אני לא רואה את מחירי הסלולר עולים בצורה חריגה בעתיד הנראה לעין, אנחנו נשאר בתחום של כמה עשרות שקלים לחודש. בשוק הטלוויזיה המצב לא הרבה יותר מזהיר והתחרות קשה".
 

"לכל החברות יש אגרות חוב לפרוע. יתכן ויהיה מי שייגייס כסף להשקעה בתשתית בקרוב, החברה המשמעותית הראשונה שתפשוט את הרגל תגרום כאן למפץ גדול. עד אז – מלחמת העולם הזאת בתחומי הסלולר, האינטרנט והטלוויזיה תימשך".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.