728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בין משמרת לוושינגטון

בין משמרת לוושינגטון
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך האסיפה הכללית של האו"ם, נובמבר 2017צילום: הבית הלבן, רשות הכלל

פרופ' איתן גלבוע, ראש המרכז לתקשורת בינלאומית בבר אילן, על הסיוע שמעניקים טראמפ ונתניהו האחד לשני במערכות הבחירות: "זו פגיעה ביחסי שתי המדינות"

שיגור הטיל מעזה, שנפל הבוקר במושב משמרת בשרון, פצע שבעה אנשים וגרם לקריסת בית בישוב, הביא לקיצור ביקורו בוושינגטון של ראש הממשלה בנימין נתניהו – שישוב לארץ מיד לאחר פגישתו היום עם הנשיא טראמפ ולא ינאם כמתוכנן בכנס השנתי של השדולה הפרו ישראלית בבירת ארה"ב. האירוע החמור, שנתניהו כבר הכריז כי ישראל "תגיב עליו בעוצמה", השיב לראש סדר היום של מערכת הבחירות – שעברה להתנהל השבוע הלכה למעשה בוושינגטון, בה שוהה גם יו"ר כחול לבן בני גנץ שינאם היום בכנס איפ"אק – את הקונפילקט המתמשך ברצועת עזה.

 

פרופ' איתן גלבוע, ראש המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר אילן ומומחה לארה"ב, אומר כי למעשה מערכות הבחירות של שתי המדינות התנהלו עד הביקור במעין שילוב שנראה כמתואם ביניהן.
"מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב נמצאת בתאוצה, תופעה די חריגה בהתחשב בעובדה שהבחירות יתקיימו רק בעוד שנה וחצי, בנובמבר 2020", אומר פרופ' גלבוע . לדבריו, טראמפ כבר מקדיש משאבים רבים למירוץ ואחד הסממנים לכך הוא ביקורו בימים אלה בפאלם ביץ', שם הוא קיים אירוע התרמה ענק שכלל ארוחת ערב, בהשתתפות הסנאטור הבכיר לינדזי גרהאם, שהיה שושבין ההכרזה על הכרה בגולן כשטח בריבונות ישראל".

 

"ביקורו של נתניהו בארה"ב, בצירוף מתנת ההכרה האמריקאית בגולן הישראלי, כמו גם הופעתו של גנץ היום אחה"צ בוועידת השדולה הפרו ישראלית איפא"ק, הם חלק מרכזי וחשוב במערכת הבחירות בישראל, אך לא פחות מכך הביקור של נתניהו – ופחות הביקור של גנץ – הם חלק ממערכת הבחירות של טראמפ", טוען גלבוע.

 

פרופ' איתן גלבוע. צילום: אוניברסיטת בר-אילן

 

"כשטראמפ מקבל את נתניהו בבית הלבן כשבלוח הזמנים המקורי יש גם ארוחת ערב אינטימית, זה בגדר סיוע מפורש לנתניהו לקראת הבחירות בישראל", אומר גלבוע. "כך גם ההחלטה של טראמפ בעניין הגולן".

 

"וזו לא הפעם הראשונה", מדגיש פרופ' גלבוע. "לקראת בחירות 96', שמעון פרס ארגן לעצמו כנס של 'עושי שלום' בשארם א-שייך שהביא אליו את קלינטון, את מלך ירדן חוסיין ואת נשיא מצריים מובארק. אבל גם מהצד הישראלי לא בחלו מהתערבות במערכת הבחירות האמריקאית, כאשר נתניהו הביע תמיכה במיט רומני שהתמודד נגד אובמה ובעד טראמפ כשמולו התמודדה הילרי קלינטון".

 

-מה בעייתי בסיוע ההדדי הזה?

"בעייתי זו מילה עדינה. זה בפירוש מזיק. טראמפ רוצה לעזור לנתניהו – ולהיפך. ההדדיות הזו פוגעת ביחסי שתי המדינות, כי אף עם לא אוהב שמתערבים במערכת הבחירות שלו. ראה איזו מהומה מעורררים הסימנים להתערבות רוסית במערכת הבחירות שבין טראמפ לקלינטון ובמערכות בחירות באירופה. זה נתפס, בצדק, כלא לגיטימי. זו חציית קווים אדומים.

 

"שלא כמו טראמפ, איפא"ק דווקא התנהגה נכון כאשר נמנעה מלהתערב במערכת הבחירות בישראל, שהרי לא רק נתניהו הוזמן לכינוס שלה היום, אלא גם גנץ ובה בעת היא נמנעה מלהזמין פוליטיקאים אמריקאים שהכריזו על התמודדותם במערכת הבחירות הבאה לנשיאות. ההתערבות היחידה מצד השדולה במערכת הבחירות הייתה הודעת הגינוי מצידה לכוונה להכניס את 'עוצמה יהודית' לקואליציה. איפא"ק עשתה זאת מחשש שהיא תאבד תמיכה בקרב חוגים רחבים בציבוריות היהודית".

 


"טראמפ רוצה לעזור לנתניהו – ולהיפך. ההדדיות הזו פוגעת ביחסי שתי המדינות, כי אף עם לא אוהב שמתערבים במערכת הבחירות שלו. ראה איזו מהומה מעורררים הסימנים להתערבות רוסית במערכת הבחירות שבין טראמפ לקלינטון ובמערכות בחירות באירופה. זה נתפס, בצדק, כלא לגיטימי. זו חציית קווים אדומים"


 

-נתניהו הרוויח, אלקטוראלית, מביקורו בווושינגטון?

"נתניהו מאמין שפגישתו עם טראמפ, בצירוף ההכרה שלו בריבונות ישראל בגולן יקנו לו הישג משמעותי לקראת הבחירות. הוא מאמין שהוא יכול למנף את ההישג הזה ולשדר את המסר הבא: למרות שיש לי בעיות משפטיות בשלל תיקי החקירה, המעמד הבינלאומי של ישראל איתן וזו סיבה טובה לבחור בי'. מבחינתו, האסטרטגיה להעביר את מערכת הבחירות לוושינגטון היא נכונה, שהרי וושינגטון מאפשרת לו לקבוע את סדר היום, דבר שמעמיד בנחיתות מסוימת את גנץ.
 

"נתניהו ימנף עתה את הישגיו המדיניים בוושינגטון. מפלגתו מפלגתו של גנץ מצידה, תשגה אם תתקוף את מהלכיו המדיניים של נתניהו ועליה להתמקד בחשדות הפליליים כלפיו. אז נכון שבעניין מכירת הצוללות הגרמניות למצרים במפלגת כחול לבן התעוררו, אך עליהם להגיד שנתניהו, חרף הישגיו המדיניים, חייב ללכת הביתה, בגלל אישיותו ובשל הכשל בטיפול בטרור מהרצועה ובגדה.

 

– איפה עומדת כאן יהדות ארה"ב?

"יהדות ארה"ב נמצאת במלכוד. מצד אחד היא תמכה בהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים והכרה בריבונות הישראלית בגולן, אך מצד שני רבים מהיהודים מתעבים את טראמפ וגם את נתניהו. הקרבה בין שני אלה גורמת ליהדות ארה"ב להתרחק מישראל.
 

"בעבר, יהדות ארה"ב נהגה לעשות הבחנה בין מדינת ישראל בין ממשלתה. כיום יש בעיניה זיהוי של נתניהו עם ישראל ולא נעשית הפרדה בין השניים. התוצאה היא ניכור שלא היה כמותו ביחס לישראל. גם ההסתמכות של נתניהו על אהדת האוונגליסטים עומדת בניגוד לכך שחלקים רבים בקרב יהודי ארה"ב אינם אוהבים אותם, וזה בוודאי מוסיף לניכור".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.