728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

שטייף תפצה את זהבי

שטייף תפצה את זהבי
נתן זהביצילום: אתר האינטרנט של 103FM

בית המשפט חייב את כתבת גלי צה"ל לפצות את השדרן ב-390 אלף שקל. "הטענות לתקיפה מינית מצד התובע, אינן עומדות בסף הראייתי הנדרש", קבעה השופטת

בית משפט השלום בתל אביב קיבל הבוקר (ראשון) את תביעת לשון הרע שהגיש שדרן הרדיו נתן זהבי נגד הדס שטייף, כתבת הפלילים של גלי צה"ל . שטייף תחויב לפצותו ב-390 אלף שקל על כך שטענה כי תקף מינית נשים.
 
על פי עדויות שפרסמה שטייף בנובמבר 2017, זהבי הטריד מינית לכאורה שורה של נשים שהיו עמו בקשרי עבודה. לטענת שטייף, אחת הנשים סיפרה לה כי זהבי התנפל עליה ונישק אותה בכפייה, וזו הרגישה מושפלת. נשים אחרות, לטענת הכתבת, תיארו בפניה חוויות דומות.
 
בעקבות 13 פרסומים של עדויות נשים נגדו על ידי שטייף, פרסם זהבי הודעה ולפיה "הנתבעת מנהלת מסע אימתני נגדי (…) מעולם לא אנסתי או תקפתי נשים", וכינה את שטייף "הערפדית". זהבי הוסיף כי "אם מישהי נפגעה ממני עקב דיבור סקסיסטי, אני מתנצל על כך". במקביל, הוא לקח פסק זמן של כמה שבועות מהגשת תכניתו ברדיו 103 FM והפחית למחצית את מספר התכניות בהן השתתף בכל שבוע.

 
בהמשך הגיש זהבי תביעת לשון הרע נגד שטייף, באמצעות עורכי הדין ליאור אפשטיין ושלומי וינברג. בתביעה הוא טען כי שטייף ביזתה אותו, הלבינה את פניו ברבים, תוך שהיא משתמשת, בזכות היותה עיתונאית, בגישה קלה שלה לכלי התקשורת, ובפרט למאזיני גלי צה"ל, התחנה בה היא עובדת.
 
לטענת זהבי, הנזק שנגרם לו כאיש מוכר עקב פרסום העדויות לכאורה נגדו "רב הרבה מהנזק שנגרם לאדם פרטי, הידוע ומוכר רק בקרב החוג המצומצם שלו".
 
השופטת אושרי פרוסט-פרנקל, שקיבלה את התביעה נגד שטייף, קבעה למעשה כי אין בעדויות שהשמיעה שטייף כדי לאמת את החשדות שהיא העלתה לפיהן תקף מינית נשים. היא ציינה כי שטייף "לא ביצעה את הבדיקות הראויות, לא דייקה בפרטים בהערותיה לפרסומים בכלי התקשורת ולא פנתה לתובע באופן ראוי לצורך קבלת תגובתו".
 
השופטת קבעה, בין היתר, כי שטייף "נהגה בחוסר תום לב בפרסום של 'סיפורים' שסופרו לה על ידי נשים, מבלי לבדוק את אמיתותם בכלים העיתונאיים המתבקשים, תוך שהיא חוזרת על הפרסומים שוב ושוב.
 
עוד ציינה השופטת כי "הפרשנות של הנתבעת בכלי התקשורת השונים, שחרגה בצורה שאינה מידתית מהעדויות שהובאו כהווייתן, שוללת אף היא הגנת 'אמת דיברתי' כמשמעה בחוק, כאשר גם העדויות עצמן אינן מוכיחות ברף הראייתי הנדרש את המשמעות המיוחסת להן".
 
אף כי זהבי דרש פיצויים בסך 1.8 מיליון שקל – 140 אלף שקל פיצויים ללא הוכחת נזק עבור כל אחד מ-13 הפרסומים של שטייף נגדו – השופטת פרוסט-פרנקל פסקה לחןבתה של שטייף פיצויים בסך 390 אלף שקל שהם 30 אלף שקלים עבור כל פרסום, סכום שאף הוא נחשב גבוה בתביעות לשון הרע. בנוסף, שטייף חויבה לשלם שכר טרחת עורכי דין בסך 30 אלף שקלים.
 
שטייף הגיבה הבוקר בכמה ציוצים על פסק דין ואמרה כי תערער על החלטת בית המשפט. "לכל המלעיזים והשמחים לאיד, אלחם על הסוף, כי אמת יש רק אחת". היא הגדירה את פסק הדין "הזוי".
 
גם מגלי צה"ל נמסר כי עדויות מפיהן של שבע נשים שטענו כי זהבי תקף אותן מינית, לא נסתרו. "טענת הנתבעת ל'אמת דיברתי', שהיתה מבוססת על עדויות רבות שנאספו בידיה, לא הופרכה. איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית גיבה את העבודה העיתונאית של הנתבעת. פרקליטות המדינה תשקול להגיש ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.