728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

נקמת המקופחים

נקמת המקופחים
בנימין נתניהוצילום: Palácio do Planalto, CC BY 2.0

גוש הימין ניצח, אך הקואליציה בראשות נתניהו תתקשה להחזיק מעמד, כאשר הוא לחיץ ותלוי בחסדיהן של מפלגות בעלות אג׳נדה משלהן, גם אם כולן מכריזות על עצמן כימניות

גוש הימין ניצח, אך לעניות דעתי המשחק יוכרע אך ורק עם כינון הקואליציה. נתניהו לחיץ ותלוי בחסדיהן של מפלגות בעלות אג׳נדה משלהן, גם אם כולן מכריזות על עצמן כימניות. הליכוד והמפלגות החרדיות הגדילו את כוחן, הודות למה שנראה כנקמה של המקופחים. נתניהו ודרעי זכו לרוב גורף בעיקר בערי הפריפריה, למרות עננת החשדות שמרחפת מעל לראשיהם. זה אולי נראה חסר הגיון, אך מדובר בתגובה טבעית של בוחרים חדורי זעם, שאין להם מה להפסיד.
 
הקואליציה בראשות נתניהו תתקשה להחזיק מעמד. כשפרטים הנוגעים לכתבי החשדות נגדו ידלפו ויפורסמו יציבות שלטונו תתערער. זאת, מבלי לקחת בחשבון את החקירות העשויות להיפתח בנושאי הצוללות, המניות ואישור מכירת הצוללות המתקדמות למצרים. יהיה קשה מאוד לשמר קואליציה יציבה אותה מוביל ראש ממשלה, המבלה חלק ניכר מזמנו על ספסל הנאשמים ובדיונים עם סנגוריו.
 
אין לשכוח שהליכוד וכחול לבן קיבלו מספר זהה של מנדטים. בכל האמור בקואליציה, הקלפים יכולים עדיין להיטרף. מספיק ששישה חברי כנסת מתוך שישים וחמישה, יחשבו על עתידם האלקטורלי ויסרבו לתמוך בממשלה אותה מוביל מי שהוחלט להעמידו לדין בעבירות חמורות, כדי שהנתונים ישתנו. להערכתי, יימצאו מי שיעדיפו להצטרף לקואליציה בראשות כחול לבן שתבטיח ממשלה יציבה וקדנציה מלאה בכנסת.
 
שתי מפלגות יכולות עדיין, אולי, לשנות את המצב: ׳׳כולנו׳׳ ו׳׳ישראל ביתנו׳׳. הן אינן בכיסו של נתניהו כמו שאר המפלגות החרדיות והלאומניות.
 

משה כחלון, שבקושי רב הצליח לשרוד, נדרש להתפכח וללמוד מהידרדרות מפלגתו לאורך ארבע שנות קיומה. זאת, למרות פעילותו כשר האוצר והכרזותיו החברתיות, כביכול. אסור לו לשכוח שבמהלך כל מערכת הבחירות האחרונה נשקפה למפלגתו סכנה שלא תצלח את אחוז החסימה. הפרסומים לאחר הבחירות על מגעים לחזרתו לליכוד משקפים בגידה בבוחריו. המסכות נפלו והשקרים התגלו. אם אכן הוא דואג לחלשים ולא רק לעצמו, שיקיים את הבטחותיו ויתמסר לפעילות חברתית מלאה.
 
אביגדור ליברמן הוא פוליטיקאי חריג. הוא מספיק מתוחכם ופרגמטי כדי לחבור לזה שייענה לפחות לחלק מדרישותיו: חוק גיוס חובה לחרדים, תחבורה בשבת ונשואים אזרחיים. ישיבתו עם החרדים המונים 15 מנדטים כוח נראית הרבה פחות סבירה מאשר הצטרפותו לקואליציה הכוללת את מרצ עם חמישה מנדטים. על גנץ וחבריו לשכנעו לחבור אליהם.
 
באשר למפלגת העבודה: אם היא עדיין חפצת חיים, עליה להתנער מידית ממנהיג שחדר אליה מבחוץ והשתלט עליה כעל עדר ללא רועה. כבר בתחילת מערכת הבחירות הוא התגלה כשליט חסר קו ברור. התבטאויותיו הופנו לכל כיוון. הוא נפנף את כל מי שלא תאם לרוחו: זוהיר בהלול, ערבי ישראלי שהסכים להיות שותף למפלגה למרות כינוייה ׳׳המחנה הציוני׳׳ נדרש לעזוב; ציפי לבני, ראשת האופוזיציה ושותפה בכירה במפלגתו, הועפה באופן משפיל. מבכירי המפלגה הוא התעלם כאילו רכש אותה. במשך החודשים הראשנים הוא התיימר לכבוש את השלטון בקלות, כאיש עסקים מצליח, כמזרחי וכמנהיג נבחר. ה"אני, אני, אני" שלו עבר את גבול מופעי האגו המקובלים במעמד זה.
 

מפלגת העבודה צריכה לאלתר לבחור מנהיג מנוסה, שצמח בקרבה ושביכולתו לשקם אותה. לא עוד גנרל. לא עוד יבוא הזוי. לא עוד ניסיון לטייח את אובדן הקו הערכי. נדרש מנהיג שישיב לה את האידאולוגיה עליה היא צמחה. סוגיית שתי המדינות צריכה להיות ברורה ויחידה בנוגע לשטחים הכבושים. מדיניות סוציאליסטית, דמוקרטית ורודפת שלום צריכה להיות חרוטה על דגלה. נראה היום שרק עמיר פרץ מסוגל לעשות זאת. הוא גילה מנהיגות בפעילותו בהסתדרות, כשר בטחון (פיתוח כיפת ברזל) והוא תומך ללא סייג במדינה יהודית ודמוקרטית.
 
גנץ ומפלגתו החדשה צריכים להמשיך ולהיבנות בחוכמה. איחוד מרכיביה השונים של כחול לבן מחייב פשרות ובעיקר דבקות במטרה אחת: כיבוש השלטון. במידה ויקיימו קשר כלשהו עם נתניהו להצטרפות לממשלת אחדות, האמון לו זכו ימחק, והאכזבה של הבוחרים שברובם תמכו בהם כברירת מחדל יתפוגג עד להיעלמותם. קהל הבוחרים שלהם אינו בכיסם כמו זה של הליכוד. גם אם תכנית טרמפ תחייב אחדות לאומית, על כחול לבן לתמוך בכל הסכם שלום מספסלי האופוזיציה. חוזקה כאלטרנטיבה לשילטון יהיה אז מובטח.
 
זמנה של קואליציית נתניהו, שעדיין לא קמה, נראה מוגבל. היא תתפרק מיד לאחר השימוע ועם הגשת כתבי אישום נגד בנימין נתניהו ובחירות חדשות יוכרזו תוך פחות משנה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.