728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

אונס הוא אונס

אונס הוא אונס
אילוסטרציה:shutterstock.com

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית: "רזולוציית הסיקור של אונס בת ה-7 לא משרתת את המערכה נגד האנסים, אלא את הרייטינג"

אירועים קשים של אינוס או התעללות מינית מדווחים בהרחבה בכלי התקשורת, אך דומה שפרשת האונס של הילדה בת ה-7 בישוב שבבנימין מסוקרת בהיקף רחב בהרבה מזה הניתן לכל אירוע מזוויע דומה אחר. התקשורת מסקרת באינטנסיביות את חקירת הפרשה המורכבת שאין בה, נכון לעכשיו, מסקנות חותכות לגבי מעורבותו של מי שנחשד בביצוע המעשה, מחמוד קטוסה (46) תושב דיר קדיס ובנוגע למעורבים אחרים בפרשה. לא מן הנמנע שהתיק לגבי החשוד, המכחיש את המיוחס לו – ייסגר בימים הקרובים.

 

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית. צילום מסך

 

-אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, האם הסיקור המאסיבי של פרשת האונס של הילדה מבנימין פוגע או דווקא מסייע למאבק נגד פגיעות מיניות בישראל?
 
"עצם הסיקור הבולט של פרשה מזוויעה כמו אונס הילדה מבנימין איננו פוגע במאבק, והוא אפילו חלק מהמאבק שאנו מנהלים. מה שלא נראה לי זה הכניסה לפרטי פרטים במסגרת סיקור מעשי אונס. לא צריך בשום אופן לדווח על כל שלב במעשה האינוס, על איך הופשט הקורבן ועל איך בדיוק בוצעה בו ההתעללות המינית. נכון, הפיתוי העיתונאי להיכנס לתחום הצהוב הזה גדול, הרצון לסנסציה הוא עז, אבל הנזק הוא גדול.
 


"הירידה לרזולוציות לא משרתת את המערכה נגד האנסים והמשתמשים באלימות מינית, אלא נועדה, לצערי, להגדיל את תפוצת העיתונים ואת הרייטינג של ערוצי הטלוויזיה. נכון, הפיתוי העיתונאי להיכנס לתחום הצהוב הזה גדול, הרצון לסנסציה הוא עז, אבל הנזק הוא גדול"


 
-את מתכוונת לנזק שנגרם לקורבן האונס, או לחקירת האונס?

"גם וגם. נתחיל עם קורבן האונס. הנאנסת נענשת שלוש פעמים: ראשית זו הפגיעה הקשה עקב האונס עצמו. שנית, מהתגובה או אי-הטיפול המיידי של המערכת הסובבת אותה, החל מהמשטרה ועד לעובדות הרווחה ברשות המקומית. שלישית, היא נפגעת מהעיסוק התקשורתי המפורט במעשה הנורא שבוצע בה. זו תחושה איומה. מה זה משנה איך בוצע האונס ואיך נפגע גופה של האשה שנפלה קורבן למעשה?
 
"אנו באיגוד התחלנו לקיים הכשרות לכתבים ועורכים בכמה כלי תקשורת, ביניהם קבוצת ידיעות אחרונות ואתר וואלה!, שבהן אנו מלמדים את העיתונאים איך לסקר מקרי אונס ותקיפה מינית תוך נקיטת זהירות בדיווח. אנו רוצים לקיים הכשרות כאלה גם בערוצי הטלוויזיה. וזו ההזדמנות שלי לבקש בכל לשון של בקשה מכל כלי התקשורת: אנא השתהו לשניה בעת הכנת כתבה על אונס או תקיפה מינית והשתמשו במילים מדודות, מחושבות. סיקור מפורט פוגע לא רק בקורבנות האונס, אלא גם במשפחותיהם.
 


"אנו באיגוד התחלנו לקיים הכשרות לכתבים ועורכים בכמה כלי תקשורת, ביניהם קבוצת ידיעות אחרונות ואתר וואלה!, שבהן אנו מלמדים את העיתונאים איך "לסקר מקרי אונס ותקיפה מינית תוך נקיטת זהירות בדיווח.


 
" ולגבי חקירת האונס: ברגע שכלי התקשורת נכנסים לתיאור פרטני של מעשה האונס, הם מסייעים בזה לחשו במעשה. הוא קורא את הדברים ולומד איך להיערך לחקירת המשטרה".
 
– העובדה שהחשוד באונס הילדה מבנימין הוא פלסטיני, קשורה לדעתך לעיסוק התקשורתי המאסיבי בפרשה?

"הסיקור עצמו של פרשת האונס, כמו גם של מקרי אונס אחרים, הוא חשוב למאבק בתופעות האלו , כפי שכבר ציינתי. יחד עם זאת, העובדה שבמקרה של הילדה בת ה-7 החשוד במעשה המזוויע אינו קרוב משפחה או שכן, אלא פלסטיני, מלבה את העיסוק התקשורתי ומביאה אותו למקומות לא רצויים. ממתי ראש הממשלה מתפנה מעיסוקיו כדי לדבר על מקרה אונס? פה נתניהו כן התייחס, וכך גם שר הפנים ארדן. אבל כך לא צריך להיות, כי אונס הוא אונס הוא אונס, ולא משנה מי האיש החשוד שביצע אותו".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.