728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

בעבור עוגמת נפש

בעבור עוגמת נפש

מהנדס בחינוכית שלקח על עצמו מטלות מעבר למתחייב מתפקידו, בציפיה להתמנות למשרה בכירה יותר על סמך הבטחות כוזבות - יפוצה ב-30 אלף שקל

עובד בכיר בטלוויזיה החינוכית שביצע מטלות שמעבר לתפקידו, על סמך הבטחה שיקודם בתפקיד, אך לבסוף לא קודם, יקבל פיצוי על עגמת נפש בסך 30 אלף שקל. כך קבע בשבוע שעבר בית הדין האיזורי לעבודה בירושלים.
 
ארוין ציטרום עבד בטלוויזיה החינוכית כמפקח טכני וכמהנדס, בדרגה 42, אותה קיבל כאשר רכש תואר שני והגיע לשיא הוותק בעבודה. בתחילת 2005 ציטרום קיבל על עצמו לבצע מטלות נוספות, במקומו של סגן מנהל שירותי ההנדסה ופיתוח שפרש לגמלאות. במשך כעשור הוא ביצע את המטלות הללו, אך בלא שקודם לתפקיד סגן מנהל שירותי הנדסה ופיתוח. עם זאת, הוא היה מוכן להמשיך למלא את המטלות, בהסתמכו על הבטחות שקיבל ולפיהן במסגרת רה-ארגון בחינוכית יינתן לו התפקיד על בסיס קבוע.
 
לנוכח העובדה שלא מומשו ההבטחות שקיבל, להתמנות באופן רשמי לתפקיד סגן מנהל שירותי הנדסה, הוא ניגש – וזכה – במכרז לתפקיד פחות בכיר: מנהל אגף ביצוע. בינתיים, משרת מנהל שירותי ההנדסה בחינוכית בוטלה באופן רשמי.
 
בכתב התביעה שציטרום הגיש נגד החינוכית ונגד משרד החינוך (אליו השתייכה החינוכית במתכונתה הקודמת) הוא טען, באמצעות עו"ד הילה קוסיאק, כי זכה לשבחים על עבודתו שכללה גם מטלות של סגן מנהל שירותי הנדסה, אך למרות זאת לא קודם בדרגות השכר מאז 2009.
 
לטענתו, לאי קידומו בדרגות שכר משך שנים רבות יש השלכות על ההמשך, כלומר המועדים שלאחר הגשת התביעה ועל תנאי הפרישה שלו ולפיכך הוא זכאי להפרשי שכר הנובעים מפערים אלה, כמו כן הוא טען כי הוא זכאי לפיצוי על עוגמת נפש שנגרמה לו בשל התנהלות הנתבעת.
 
לעומת זאת, הטלוויזיה החינוכית טענה בכתב ההגנה שהגישה כי התביעה של העובד התיישנה, שכן לטענתו קידומו היה צריך להתבצע בין השנים 2005 ל-2009. עוד טענה החינוכית כי העובדה שהאיש ביצע מטלות של תפקיד מנהל שירותי הנדסה בהסכמתו, אינה מזכה אותו בקבלת דרגות, שכן הוא לא קיבל מינוי תקני לתפקיד הסגן – לא במינוי בפועל ולא באמצעות זכייה במכרז.
 
עוד טענה החינוכית כי מכיוון שמשרת סגן מנהל שירותי הנדסה בוטלה, לא ניתן בדיעבד להעניק לו דרגות על משרה שאינה קיימת.
 
השופטת שרה ברוינר ישרזדה קיבלה את טענת החינוכית שיש לדחות את דרישתו לקבל כספים בגין הפרשי דרגה, מכיוון שהתובע לא קיבל באופן פורמלי מינוי בפועל (הכרוך באישור של נציבות שירות המדינה).
 
"ערים אנו לכך שהתובע מילא מטלות המיועדות לסגן מנהל שירותי הנדסה. גם אין ספק כי התובע היה בעל יכולת והכשרה מתאימים כדי לבצע את התפקיד ולא בכדי התבקש לעשות כן. זאת ועוד, התובע האמין, כפי שהאמינו גם הממונים עליו, כי 'בקרוב' ניתן יהיה לממש את אותה הטלת תפקיד ולאפשר לו, לנוכח השינוי הארגוני הצפוי גם לקבל מינוי רשמי לתפקיד. אלא שחודשים ושנים נקפו, שינוי ארגוני לא אירע והדבר לא התממש בפועל".
 
עוד ציינה השופטת כי "התובע היה מודע היטב במשך כל השנים שמעמדו אינו כמי שמשמש סגן בתקן. נכונותו לבצע מטלות זמניות של סגן, אף שהדבר נמשך על פני שנים, היתה בבחינת 'שלח לחמך' מחד גיסא, ודרך למימוש כישוריו מאידך גיסא, מתוך אמונה כי ביום מן הימים תהפוך הטלת התפקיד למשרה בתקן באמצעות מכרז".
 
השופטת קבעה כי הנתבעת, הטלוויזיה החינוכית, כפופה לחוק המינויים ואינה יכולה "לחלק" תפקידים שלא בהתאם למסלולים הקבועים לה ועל כן היא היתה מנועה מלתת לתובע דרגות הנובעות מתפקיד הסגן, שכן הוא לא שימש בתפקיד כזה בתקן (שכלל לא קיים). לפיכך היא דחתה את תביעתו לתשלום הפרשי דרגה.
 
לעומת זאת, השופטת קיבלה את תביעתו של ציטרום לקבל פיצוי על עוגמת נפש. "סבורים אנו כי עניינו של התובע הוא מסוג המקרים החריגים המצדיקים פסיקת פיצוי בגין עוגמת נפש. התרשמנו כי המוטיווציה של התובע לתרום ככל יכולתו למקום העבודה נוצלה באופן שאינו ראוי על ידי הנתבעת, תוך שהנתבעת גורמת לו להשקיע הרבה מעבר לנדרש כנגד תמורה מוגבלת בלבד".
 
עוד קבעה השופטת : "'מטלה זמנית' מעצם טיבה אינה יכולה להימשך 10 שנים. הנתבעת לא טרחה אי פעם להודיע לתובע כי נכזבה התוכנית המקורית. לא זו אף זו, המשך מתן המטלות הזמניות גם לאחר 2009, כאשר הנתבעת לא טורחת ליידע את העובד כי הרפורמה ייתכן ולא תגיע וככל שתגיע גם לא תקדם את עניינו של התובע – היא התנהלות העולה כדי חוסר תום לב".
 
השופטת ברוינר ישרזדה העמידה את סכום הפיצוי בגין עוגמת נפש שיקבל ציטרום על 50 אלף שקל, אך מכיוון שחלה התיישנות לגבי חלק מהתקופה אליה מתייחסת התביעה שהגיש, החינוכית תשלם לו פיצוי בסך 30 אלף שקל.
 
סע"ש 8425-03-16

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.