728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

הארת שוליים

הארת שוליים
משתתפי הפאנל "הארת שוליים"צילום: אודי פורטל

דיון בנושא מיקומה השולי של הפריפריה בסדר היום של תקשורת הזרם המרכזי בישראל, פתח הערב את כנס אילת לעיתונות המתקיים השבוע

פאנל בנושא מיקומה השולי של הפריפריה בדיווחי החדשות ובתקשורת הישראלית בכלל, פתח הערב את כנס אילת לעיתונות המתקיים השבוע.
 
הדוברים בפאנל הצביעו על כך שהנגב והגליל זוכים לסיקור עיתונאי מינימלי, בשל חוסר העניין מצד המערכות של כלי התקשורת. "בשבוע שעבר אירע רצח כפול בתוך מכונית בכניסה לתל שבע", אמר תמיר סטיינמן כתב חדשות 12 בדרום, שהנחה את הפאנל. "ומי זוכר את הרצח המזוויע הזה? רק מעטים. הסיבה לכך היא ההתעניינות המזערית של התקשורת במה שמתרחש הרחק מתל אביב.
 
לדבריו, ככל שקיים סיקור תקשורתי של הנעשה בנגב ובגליל, הרי שמדובר בסיקור של אירועים שליליים, בעיקר של ירי טילי קסאם אל ישובי עוטף עזה.
 
מתן צורי, כתב ידיעות אחרונות בדרום, אמר כי קיפוח הנגב והגליל בסיקור התקשורתי בולט דווקא על רקע העובדה שמי שמכריע את תוצאות הבחירות לכנסת בשנים האחרונות הם תושבי הפריפריה.
"אני לא חושב שמערכת ידיעות אחרונות מזניחה במודע את הפריפריה", הוסיף צורי. "גם עלינו, כתבי הדרום, מוטלת החובה למצוא את אותו פתח דרכו נוכל להכניס ידיעות וכתבות על הפריפריה".
 
אלמוג בוקר, כתב רשת 13 בדרום, המשיך באותו קו של קודמו. "אנו, הכתבים, אשמים, לטוב ולרע. זה תלוי בנו, במאמצינו הבלתי פוסקים, אם נצליח לגרום לכך שהעורכים יבינו את חשיבות הסיקור של הפריפריה בתקשורת הישראלית".
 
בוקר גם קרא למערכות של כלי התקשורת למנות כתבים ייעודיים לעיר אילת, שעקב סגירת שדה דב סובלת מתחושת בידוד.
 
ראש העיר דימונה, בני ביטון, טען כי ככל שהתקשורת מאזכרת את הפריפריה, הרי שזה נעשה בדרך כלל בהקשר שלילי, כגון מעשי רצח, תאונות דרכים קשות או הסלמה בעוטף עזה.
 
"אף אחד לא כתב על תכנית הרכבת המהירה לאילת דרך דימונה, על פארק דיסנילנד או על ההישגים הבלתי רגילים שלנו בתחום החינוך, שהושגו הודות לפועלם של ראשי ערים טובים", קבל ביטון.
 
מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב ויו"ר כנס אילת, יוסי בר מוחא, אמר: "עקבה שמעבר לגבול, מתרחבת זוכה לתנופת פיתוח, בעוד אילת דועכת, בגלל חוסר עניין תקשורתי וחוסר התעניינות בה מצד הרשויות. בני ביטון מדבר בכאב – והוא צודק. הפריפריה נדפקת על ידי הממשלה והתקשורת. צריך לשפר את היחס לדרום ולא להסתפק בסיקור של מקרים בהם ראשי ערים מועלים בתפקידם".
 
מירי אדרי, מרדיו קול הים האדום, טענה שההפסד של תושבי אילת במאבקם נגד סגירת שדה דב גרם לכך שהעיר הפכה למעין כלוב.

"בשבוע שעבר התחלתי בלימודים בתל אביב. השיעורים מתקיימים בימי שישי בבוקר ולכן עלי להגיע ערב קודם לכן לתל אביב ולישון בה", היא סיפרה. "ובתחום שירותי הרפואה המצב באילת חמור. בית החולים בעיר הוא בעצם חדר מיון, ללא רופאים מומחים".
 
יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג', מתח ביקורת חריפה על תאגיד השידור הציבורי, שאינו מסקר כמעט את הפריפריה כדבריו.
 
" אני לא יכול לבוא בטענות לערוצים המסחריים. הם מחפשים רייטינג", אמר חג'ג'. "אבל השידור הציבורי? הוא חוטא לתפקידו. גוף זה מקבל תקציב ממשלתי של 800 מיליון שקל בשנה. והנה – באחרונה הוא סגר את משרדיו בבאר שבע".
 
נציב קבילות הציבור ברשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, דוד רגב, בעבר עיתונאי בידיעות אחרונות, שישב בקהל, טען כי עצם קיומו של דיון מסוג זה על הפריפריה "מנציח את מצבה של הפריפריה".
 
'הוא קרא לכתבי הדרום לשנות את כללי המשחק. "תתישו את המערכות בסיפורים טובים. מעניינים. מרגשים. ואז הם ייכנסו. כשאתם מגדירים את עצמכם 'פריפריה', אתם עושים לעצמכם הנחות. תביאו סיפורים רציניים, והם יעשו כותרות".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.