728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

"נחצו קווים אדומים"

"נחצו קווים אדומים"
יו"ר חדשות 12, תמי רווה ומנחת הדיון, שרון כידון בפאנל בכנס אילת לעיתונות 2019צילום: אודי פורטל

יו"ר חדשות 12, תמי רווה: "לראשונה עלתה קריאה להטלת חרם על הערוץ שלנו ועיתונאים המועסקים אצלנו הוקעו וסומנו. אין גבול להסתה נגד עיתונאים - וזה מדאיג"

"דניאל סיריוטי אינו העיתונאי האחרון שספג מכות רצח. השיח האלים ברשתות החברתיות, מחריף והולך, והוא שם לו למטרה לא רק עיתונאים, אלא כל קבוצה בחברה הישראלית". כך אמר היום (שני) מנכ"ל חברת מחקרי המדיה יפעת, מני אברהמי, בדיון טעון על שיח השנאה כלפי עיתונאים בישראל שהתקיים במסגרת כנס אילת לעיתונות.
 
הדיון גלש לטונים גבוהים בזמן שמשתתפי הפאנל התווכחו ביניהם בשאלה על מי מוטלת האשמה בהפצת שיח השנאה, ההכפשות והאיומים – בעיקר ברשתות החברתיות.
 
ברקע הדיון היה אירוע תקיפתו לפני כשבועיים של כתב "ישראל היום" בצפון, דניאל סיריוטי, בידי
חבורה של חמישה צעירים, כשהחל לנסוע במכוניתו לאחר שיצא מביתה של משפחה שישבה שבעה על מותה של בת המשפחה בתאונת דרכים. סיריוטי ספג מכות קשות כשיצא ממכוניתו לאחר שדרכו נחסמה בידי אחד הצעירים, ושש משיניו נשברו.
 
לדברי אברהמי, טוויטר הוא הבמה העיקרית לביטויים שהנייר אינו סובל, כאשר שיח השנאה הוא לא רק כלפי עיתונאים, אלא גם בין עיתונאים לבין עצמם.
 
דניאל סיריוטי עצמו הגיע לדיון ולשאלת מנחת הפנל, שרון כידון מרשת 13 ורדיו תל אביב, אמר כי הוא נמצא כעת בתהליך איטי של התאוששות מהאירוע הקשה שעבר. "לא נעים שמשפחתי רואה אותי במצב הזה. אני עדיין לא יכול לעבוד וחושב בבית", הוא סיפר.
 
"עכשיו דבק בי הכינוי 'העיתונאי שחטף מכות', וכך יזכרו אותי גם אם אקבל פרס פוליצר", הוא התאונן. "לכן אני רוצה לחזור מהר ככל האפשר לשיגרת העבודה".
 
יו"ר חדשות 12, תמי רווה, הביעה דאגה מכך שרוב העיתונאים שעל פי המחקר של יפעת מהווים מטרה לביטויי שנאה, גידופים וקללות, עובדים בחברת החדשות שהיא עומדת בראש הדירקטוריון שלה. "בשנה האחרונה נחצו קווים אדומים", היא קבעה."לראשונה עלתה קריאה להטלת חרם על הערוץ שלנו ועיתונאים ספציפיים המועסקים אצלנו הוקעו וסומנו. לא בכדי הוצב מאבטח לכתב המשפט גיא פלג. רק אתמול עמדתי פה בחוץ עם הכתב אוהד חמו ובדיוק אז הוא קיבל הודעה: 'יומך קרב'. אין גבול להסתה נגד עיתונאים וזה מדאיג".
 
ג'ודי שלום ניר מוזס, מרדיו FM 103 ובעלת מניות בעיתון ידיעות אחרונות, סיפרה כי היא מקבלת בטוויטר מטר בלתי פוסק של כינויי גנאי. "אין לי ספק שחלק משמעותי מהנאצות הוא מאורגן. גוף כלשהו עומד מאחוריהן. אני מגיעה למסקנה הזו מכיוון שטקסטים רבים מנוסחים בלשון דומה", היא טענה.
 
העיתונאי שמעון ריקלין מערוץ 20 הציג זווית אחרת של שיח השינאה. "מדברים פה על נאצות וקללות כלפי עיתונאים, אבל אני לא שומע שום ביקורת עצמית מצד עיתונאים. אולי הסיבה להחרפת שיח השנאה כלפי עיתונאים מקורה בכך שהציבור בז לתקשורת שמתנהגת באופן לא מאוזן?"
 
ריקלין המשיך: "יש פה משחק שמרתיח אותי. אי אפשר לקרוא לנו, אנשי הימין, 'מסיתים', כאשר מי שמשווה את המשטר בישראל למשטר הנאצי הם אנשי השמאל ומי שפוסל חצי מהעם הוא בני גנץ. ובאזכרה האחרונה ליצחק רבין -אירוע ממלכתי – קיבלנו דוגמה מי האנשים שמסיתים. ובחדשות 12, חוץ מחובש הכיפה עמית סגל, כל העיתונאים עוסקים בהסתה".
 
ריקלין הוסיף וטען כי פרקליטות המדינה "נוהגת באופן מושחת", מכיוון שהיא מוציאה צווי פרסום כאשר הדבר נוח לה.
 
מנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דלמוני, ניסה לערער על אמינות המחקר על שיח השנאה שהציג מנכ"ל יפעת. לטענתו, קרן ברל כצנלסון, שעל המתודולוגיה שפיתחה התבסס המחקר היא "מכון שמטיל רפש על המתנחלים".
 
הממונה על תלונות הציבור ברשות השנייה, דוד רגב, אמר כי בשנה האחרונה בלבד הוא קיבל כעשרת אלפים תלונות של צופים ומאזינים על אמירות שנויות במחלוקת של עיתונאים. לדבריו, רבות מהתלונות עצמן רוויות בביטויי אלימות "וגם אני אישית הפכתי מטרה לגידופים בלתי נסבלים".

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.