728 x 90
728 x 90
728 x 90
728 x 90

מחוץ למגירה

מחוץ למגירה
ספרו של איתן שאבי - "נקמתה של ג'מאנה"

רומן שכתב העיתונאי איתן שאבי, ממקימי המחלקה הערבית בקול ישראל, מסייע להבין, באמצעות סיפור מרתק, את התהפוכות הפוליטיות בעיראק בסוף שנות ה-50

בשנת 82' כתב העיתונאי איתן שאבי רומן המתבסס על התהפוכות הפוליטיות בעיראק במשך כמה עשורים במאה ה-20. הספר מתמקד בחלקו הגדול בשנות החמישים המאוחרות עת התרחשה במדינה הפיכה צבאית (שנת 58'), במסגרתה נרצח המלך פייסל השני ואת השלטון תפס הגנרל עבד אל כארים קאסם.
 
במשך 37 שנה "שכבו" דפי הרומן במגירות שבביתו של שאבי ברמת גן בלא שאיש מבני המשפחה היה מודע לערכן הספרותי. רק כעת, לאחר שכבר מלאו לו 88 שנים, החליטו ילדיו של שאבי ליטול יוזמה ולהפוך את אוסף הדפים שכתב לספר – "נקמתה של ג'מאנה".
 
שאבי, ילד בגדד, נתפס על ידי פקידי השלטון במדינה כשפירסם מאמר פרו ציוני לעיתון בית הספר התיכון בבירה בו למד. הוא הועמד למשפט והואשם בניסיון חתירה כנגד השלטון העיראקי. נגזרו עליו שלוש שנות מאסר. ב-1951, לאחר שריצה את עונשו ושוחרר מהכלא, הוא עלה לישראל והוכר כאסיר ציון. הוא החל את דרכו עיתונאית כקריין בקול ישראל בערבית והיה ממקימי המחלקה הערבית בטלוויזיה הישראלית. שאבי היה גם "איש צללים" עבור מערכת הביטחון הישראלית.
 
הגיבורה הראשית של "נקמתה של ג'מאנה", נערה יהודיה יפהפיה בת 14 בשם ג'מאנה נמסרה על ידי הוריה לידי משפחתו של יוסף אפנדי, פקיד ממשל יהודי שעסק בגיוס בחורים צעירים לצבא מטעם השלטון העותומאני ששלט אז בעיראק. כשיום אחד דפק אפנדי על דלת ביתה של משפחתה של ג'מאנה, הוא התכוון למסור לאבי המשפחה צו גיוס לבן המשפחה, אחיה של ג'מאנה.
 
ואולם כשאפנדי ראה בחדר את הנערה היפה, הוא הציע למשפחה עסקה: ג'מאנה תעזוב את בית הוריה ותעבור לגור עם משפחתו ובתמורה הוא יבטל את צו הגיוס לבן המשפחה. הוריה של ג'מאנה הסכימו בלב דואב להצעתו של אפנדי וגמ'אנה עברה להתגורר בבית משפחתו של אפנדי.
 
הספר מלווה את קורותיה של ג'מאנה, תוך כדי תיאור המתרחש בחברה העיראקית ובזירה הפוליטית שבה, לרבות מצב היהודים במדינה שבראשית שנות ה-40' של המאה הקודמת מנו 150 אלף איש ונכון ל-2014 נותרו מהם 60 נפש בלבד. הספר מתאר אירוע אונס שעברה ג'מאנה על ידי אפנדי, כאשר התגנב לחדרה באחד הלילות – ואת הנקמה שלה באיש.
 
בעקבות האונס ג'מאנה גילתה שהיא בהריון. נולד לה בן, מג'די, שאומץ על ידי משפחה מוסלמית בבגדד וגדל כמוסלמי לכל דבר. עם זאת, מ'גדי שמר על קשר אם אימו הביולוגית. הוא התגייס למשמר המלכותי ושרד למרות הוצאתם להורג של בני משפחת המלוכה ואנשי שלטון אחרים ועליית הגנרלים לשלטון.
 
הגם שהספר יצא בהוצאה עצמית ובתפוצה מצומצמת, אין להמעיט בחשיבותו להבנת המתרחש בעיראק בעת המעבר שלה ממשטר מלוכני למשטר של קציני צבא בסוף שנות ה-50, התרחשויות המזכירות במידה רבה את האירועים הנוכחיים במדינה השסועה, מוכת האלימות ובעלת המשטר החלש, שמדינות זרות בוחשות בנעשה בה ואשר עידן היציבות בה אינו נראה באופק.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים ב- *

בטל תגובה

כנס אילת לעיתונות 2018

הרשמו לניוזלטר

קבלו מדי שבוע אל תיבת הדואר האלקטרוני שלכם מבחר כותרות, ידיעות, כתבות ומאמרים בנושאי תקשורת ועיתונות מהארץ ומהעולם.